جزئیات سهمیه تازه بنزین یارانه ای اعلام شد

به گزارش علی آباد جدید، تهران (پانا) - مشمولان طرح بازتوزیع یارانه بنزین می توانند تحت شرایط مشخص شده، سهمیه یارانه ای خود را در سامانه بفروش برسانند یا آن را تا سقف 400 لیتر حفظ نمایند ولی بعد از آن سهمیه به طور اتوماتیک تبدیل به ریال و به حساب سرپرست خانوار واریز می گردد.

جزئیات سهمیه تازه بنزین یارانه ای اعلام شد

به گزارش ایسنا، طرح بازتوزیع یارانه بنزین از اول اسفندماه و به طور آزمایشی در جزیره کیش به مرحله اجرا عایدی و قرار است در ادامه در قشم نیز اجرایی شده و بعد از آنالیز و نهایی شدن آن، در سطح کشور به مرحله اجرایی برسد.

در این طرح همه شهروندان دارای کارت کیشوندی اعم از مالکان خودرو و افراد بدون خودرو، امکان دریافت سهمیه بنزین 20 لیتری را دارا خواهند بود. در عین حال که در این طرح، قیمت بنزین تغییری ننموده و نرخ بنزین یارانه ای 1500 تومان و قیمت بنزین آزاد 3000 تومان است، اما با توجه به اختصاص اعتبار بنزین به افراد به جای خودروها، هر فرد یک اعتبار لیتری خواهد داشت که می تواند در جایگاه ها از آن استفاده کند؛ ولی کسانی که احتیاج به استفاده از این بنزین ندارند می توانند اعتبار خود را برای فروش عرضه نموده و افرادی که احتیاج دارند آن را خریداری نمایند.

در همین رابطه و اینکه چطور و تحت چه شرایطی امکان خرید و فروش بنزین یارانه ای وجود دارد، پیگیری ایسنا از مسئولان مربوطه در منطقه آزاد کیش با توضیحاتی همراه بوده است.

قیمت خرید و فروش سهمیه بنزین 1500 تومان است

براین اساس متقاضی خرید یا فروش سهمیه بنزین یارانه ای می تواند با مراجعه به آدرس اینترنتی www.benzineman.ir بنزین خود را عرضه کند؛ به طوری که درخواست فروش از سمت فروشنده یا درخواست خرید از سمت خریدار ثبت می گردد که با اعلام اندازه لیتر مورد نظر خواهد بود. اگر شخص قصد فروش داشته باشد، با قیمت بنزین سهمیه ای یعنی 1500 تومان از او خریداری می گردد و در صورتی که قصد خرید داشته باشد، اعتبار سهمیه در کارت بانکی وی شارژ خواهد شد.

به جای مانده سهمیه بنزین به طور اتوماتیک در سرانجام دوره ماهانه به فروش می رود

اما باید توجه داشت که سهمیه یارانه ای بسته به اقدام صاحب آن قابل حفظ کردن در ماه های بعد است؛ به گونه ای که در سامانه، گزینه فروش سهمیه هر دوره ماهانه فعال است؛ یعنی اگر کسی به سامانه هم مراجعه نکند، در سرانجام دوره هر قدر از سهمیه یارانه ای وی که به جای مانده به طور اتوماتیک فروش رفته و معادل ریالی آن به حساب سرپرست خانوار واریز می گردد.

تا 400 لیتر حفظ می گردد و بعد از آن سهمیه بنزین به ریال تبدیل خواهد شد

اما اگر مالک بخواهد می تواند با مراجعه به سامانه، گزینه مربوطه را غیرفعال کند که در این حالت سهمیه وی در سرانجام دوره، دیگر فروش نرفته و اختیار با صاحب آن است. البته این موضوع قابل توجه است که سهمیه تا 400 لیتر در ماه های بعد حفظ می گردد و اگر از آن عبور کند و استفاده نگردد، آنگاه به طور اتوماتیک معادل ریالی آن به حساب سرپرست خانوار واریز خواهد شد؛ بنابراین مشمولان، یا بنزین یارانه ای خواهند داشت یا بعد از حد معین شده، معادل ریالی آن را.

به عنوان مثال در یک خانواده چهار نفره که سهمیه یارانه ای آنها معادل 80 لیتر است، افراد خانواده می توانند به هر اندازه از سهمیه خود را در سامانه با نرخ 1500 تومان عرضه نمایند و به جای مانده آن بنا به دلخواه می تواند در ماه های بعد حفظ گردد یا در سرانجام دوره، معادل ریالی آن را دریافت نمایند.

منابع فروش یکبار در ماه تسویه می گردد

در خصوص اینکه منابع ناشی از فروش سهمیه بنزین چه زمانی پرداخت می گردد نیز این گونه خواهد بود که فقط یکبار تسویه از سوی سازمان هدفمندی یارانه ها انجام می گردد؛ یعنی هر زمانی در ماه که سهمیه به فروش برسد، جمع شده و یکبار تسویه خواهد شد که الزاما همزمان با پرداخت یارانه نقدی نخواهد بود.

بنزین یارانه ای ربطی به کارت سوخت و یارانه نقدی ندارد

لازم به یادآوری است که اعتبار و سهمیه بنزین یارانه ای هیچ ارتباطی به تغییر در یارانه های نقدی پرداختی در هر ماه یا کارت سوخت اشخاص ندارد و در دوره اجرای آزمایشی طرح، کارت سوخت تمامی خودروها مانند قبل شارژ خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2138

به "جزئیات سهمیه تازه بنزین یارانه ای اعلام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات سهمیه تازه بنزین یارانه ای اعلام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید