جزییات کامل از میزان افزایش حقوق بازنشستگان در 1401

به گزارش علی آباد جدید، خبرنگاران- عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران توضیحاتی درخصوص حداقل مقدار افزایش مستمری بازنشستگان و اجرای طرح همسان سازی تامین اجتماعی ارائه داد.

جزییات کامل از میزان افزایش حقوق بازنشستگان در 1401

به گزارش خبرنگاران، علی اکبر عیوضی (عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران)، با اشاره به مقدار افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی از محل اتصال مواد 96 و111 قانون تامین اجتماعی به ماده 41 قانون کار و بخشنامه مزد 1401 اشاره کرد و گفت: بر این اساس، افزایش حداقلَی ها 57.4 درصد و سایر سطوح 38 درصد به اضافه 515 هزار و 167 تومان است.

وی با بیان اینکه با این حال چون مزایای جانبی بازنشستگان از شاغلان جداست، مزایای شاغلان کارگری مشمول قانون کار به کارگران بازنشسته تسری نمی یابد، گفت: بازنشستگان تامین اجتماعی، بر اساس قوانین این سازمان، مزایای جانبی خود را دریافت می کنند. از این جهت از سازمان تامین اجتماعی انتظار داریم که مزایای جانبی بازنشستگان خود را به گونه مناسبی افزایش دهد تا شاهد عقب ماندگی در این بخش نباشیم.

این عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان کارگری شهرستان تهران با بیان اینکه نگران رخ دادن تورم های بالاتر از مقدار کنونی در اقتصاد ایران هستیم، گفت: چنانچه منابع ارز 4200 تومان آزاد شود و به مصرف کسری بودجه برسد، تورم بیشتری را شاهد خواهیم بود که در نتیجه قدرت خرید ایجاد شده از محل افزایش 57 درصدی دستمزد از بین می رود و بازنشستگان هم از آن متضرر می شوند.

عیوضی با بیان اینکه مهار تورم باید در اولویت دولت قرار داشته باشد، گفت: قیمت اقلام اساسی سبد مصرف خانوارها به شدت افزایش یافته است. برای نمونه برنج از 18 هزار تومان به حدود 90 هزار تومان افزایش یافته است و اقلامی مانند اقسام گوشت ها به کیلویی 170 تا 180 هزار تومان هم رسیده اند. این افزایش قیمت ها ناشی از دست های متعددی است که در بازار مهره چینی می کنند و قیمت ها را متناسب با سهم خود از بازار، تنظیم می کنند. چنانچه دست های پشت پرده کوتاه شوند، افزایش دستمزد سال آینده اثر خود را نشان می دهد.

اجرای متناسب سازی در 1401

وی در پاسخ به این پرسش که سازمان تامین اجتماعی برای افزایش قدرت خرید بازنشستگان خود چگونه می خواهد متناسب سازی 1401 را از محل مطالبات خود از دولت در لایحه بودجه سال 1400 اجرایی کند، گفت: دولت در لایحه بودجه سال جاری حتی 1 ریال پول نقد برای پرداخت بدهی خود در نظر نگرفته است و تمام آن غیرنقدی است. در نتیجه، سازمان بدهی خود را در عوض شرکت ها دریافت کند. شرکت هایی که دولت در نظر گرفته، ورشکسته هستند و به این آسانی به پول نقد تبدیل نمی شوند. در واقع دولت دردسرهای خود در این شرکت ها را به سازمان منتقل می کند و سازمان هم باید از محل های نقدی خود مستمری بازنشستگان را ترمیم کند.

عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان کارگری شهرستان تهران در پاسخ به این پرسش که اگر اجرای همسان سازی در سایر صندوق ها در سال 1401 به افزایش اختلاف حقوق بازنشستگان در این صندوق ها با تامین اجتماعی بینجامد سازمان چگونه می تواند آن را جبران کند، گفت: حرف ما این است که نباید دو گانه سازی اتفاق بیفتد. سازمان تامین اجتماعی، واقعا باید با منابع نقدی به دست آمده از محل افزایش مستمری ها را صرف، متناسب سازی مستمری بازنشستگان خود کند و منابع دیگری هم وجود ندارد.

وی افزود: با این حال سازمان باید مطالبات خود را از دولت دریافت کند تا بتواند با اداره این شرکت ها سبد سرمایه گذاری و درآمدزایی خود را بزرگتر کند و حاصل آن را در کسری منابع و مسائل دیگر هزینه کند؛ ضمن اینکه بدهی دولت به 490 هزار میلیارد تومان می رسد. باید توجه داشته باشیم که 75 درصد متناسب سازی پیشتر اجرا شده و باقی آن باید اعتبار پرداخت بدهی دولت انجام شود.

برخورد با خدمات دهنده بیمه تکمیلی

عیوضی در پاسخ به این پرسش که چه اقدامی برای حل مشکل ارائه حضوری مدارک بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی به شعب آتیه سازان حافظ اندیشیده شده است، گفت: در این زمینه تفاهم نامه ای با کانون عالی بازنشستگان منعقد شده است تا مراکز طرف قرارداد به صورت آنلاین مدارک بیمه شدگان را به آتیه سازان ارسال کنند. با این حال، در این بخش کمبود وجود دارد و بازنشستگان همچنان مراجعه دارند.

ایلنا نوشت: عضو هیات مدیره کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهرستان تهران، افزود: انتظار داریم که عملکرد آتیه سازان خیلی بهتر از این باشد و مراکز درمانی طرف قرارداد همکاری کنند تا بازنشسته ها در صف ها و در شعب سرگردان نباشند؛ ضمن اینکه پرداختی هزینه های بازنشستگان بر اساس تفاهم هایی که اجرا شده باید به روز انجام شود؛ در غیر این صورت به عنوان بازرسان کانون حتما موضوع را گزارش و درخواست می کنیم که حتما با آتیه سازان برخورد شود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 8 خرداد 1401 بروزرسانی: 8 خرداد 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2146

به "جزییات کامل از میزان افزایش حقوق بازنشستگان در 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات کامل از میزان افزایش حقوق بازنشستگان در 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید