درمان سنتی برای نجات از شر شپش

به گزارش علی آباد جدید، رشک در واقع تخم شپش یا pediculus می باشدکه به شکل بیضی وسفیدرنگ و کوچک که به ساقه مو ودرز لباس می چسبد. هر کدام از این تخم ها داخل یک کپسول بسیار چسبناک قرار گرفته وبه فاصله کمی از ریشه مو جای که دما و رطوبت مناسب دارد قرار می گیرند. پس از 7روز شپش ها سر از تخم در می آورند و طی مراحلی به شپش بالغ تبدیل می شوند.

درمان سنتی برای نجات از شر شپش

مقابله و درمان شپش کار آسانی است و این در حالیست که عموم مردم، آخرین و تنها راه مقابله با آن را تراشیدن موی سر می دانند که تأثیرات بدی بر روحیه فرد مبتلا خواهد داشت! در این مطلب با چند راه حل بسیار قوی برای خلاص شدن از شر شپش آشنا می شوید.

شپش در گذشته از مسائل شایع و کابوس بسیاری از مردم بوده و متأسفانه ابتلا به آن مدتی است که دوباره گسترش یافته و بیشترین گروه درگیر با آن دانش آموزان به خصوص دانش آموزان دختر در مهدکودک ها و مقطع ابتدایی هستند.

علایم و نشانه های شپش

خارش شدید و آزاردهنده سر، برجستگی های کوچک و قرمز روی سر، شانه ها و گردن و ذره های سفید شبیه به شوره سر روی پایه موها از نشانه های ابتلای فرد به شپش است؛ گاهی شپش با شوره سر که بافتی مرده است و به راحتی از سر جدا می گردد، اشتباه گرفته می گردد!

محل آغاز تخمگذاری شپش ها از پشت گوش ها و بعد به نقاط دیگر سر است؛ وقتی یک فرد در خانواده مبتلا شد، بقیه افراد هم در معرض خطر قرار می گیرند چرا که این بیماری با این که خطرناک نیست، درصد شیوع بالایی دارد و با تماس مستقیم با لباس و حتی گیره سر فرد مبتلا و استفاده از کلاه و شانه و روسری آلوده هم چنین رختخواب قابل انتقال است.

مقابله و درمان شپش کار آسانی است و این در حالیست که عموم مردم، آخرین و تنها راه مقابله با آن را تراشیدن موی سر می دانند که تأثیرات بدی بر روحیه فرد مبتلا خواهد داشت؛ قبل از اقدام به این کار، توصیه های طب سنتی را انجام داده تا از نتایج شگرف آن متعجب شوید!

در ابتدا، سبزی های تازه و ویتامین های گروه B، کشک و عسل را در سبد غذایی خود قرار دهید و در قدم های بعدی، روغن اقتصادی سر با روغن زیتون یا بادام تلخ و مخلوط روغن بنفشه و کتیرا و گل خطمی می تواند اثرات خوبی برای برطرف شپش داشته باشد، چرا که این حشره تا دوساعت بیشتر در روغن زنده نمی ماند.

درمان سریع شپش

یکی دیگر از بهترین و البته سریع ترین روش ها، استفاده از اسپند است! با توجه به حجم مو، اسپند را آسیاب نموده و با یک لیوان آب به مدت 15 دقیقه بجوشانید و به مدت 45 دقیقه آن را به سر باقتصادید؛ سپس با آب گرم آبکشی کنید.

این روش ساده و در عین حال مشهور می تواند سر شما و عزیزانتان را از شر شپش و تخم آن پاک کند! امتحان روغن های ضد باکتری و قارچ مانند روغن درخت چای و روغن اکالیپتوس با خاصیت ضدعفونی کنندگی هم توصیه های بعدی هستند. در گروه آنتی بیوتیک ها و ضدقارچ ها، سرکه گرم همراه با روغن زیتون هم یکی از راه هاست که به تمیز شدن سر از این حشره مزاحم یاری می نماید.

منبع: تسنیم

منبع: همگردی
انتشار: 4 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 369

به "درمان سنتی برای نجات از شر شپش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سنتی برای نجات از شر شپش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید