راهنمای تحصیل در ایرلند

به گزارش علی آباد جدید، دانشگاه های ایرلند به دلیل رتبه های خوب در سطح بین المللی در کنار هزینه تحصیل کمتر نسبت به دیگر کشورهای اروپایی میزبان دانشجویان خارجی علاقه مند به تحصیل در خارج هستند.

راهنمای تحصیل در ایرلند

جمهوری ایرلند یکی از کشورهای اروپایی است که در شمال غرب قاره سبز واقع شده است. دوبلین مرکز این کشور محسوب می شود و پنج ششم از مساحت جزیره ایرلند (سومین جزیره بزرگ اروپا و بیستمین جزیره بزرگ دنیا) را در اختیار دارد.

علاوه بر آب و هوای بی نظیر، جاذبه های طبیعی و مردم مهمان نواز و شوخ طبع، سه شهر دانشجویی ایرلند شامل دوبلین، گالوی و کورک میزبان دانشجویان فراوانی از هر گوشه دنیا هستند.

این کشور سالانه بیش از 870 میلیون یورو صرف تحقیق و پژوهش در مقاطع تحصیلات تکمیلی و اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی می کند. همچنین، کشور ایرلند 9 دانشگاه برتر و 15 دانشگاه فنی دارد که میزبان بیش از 35,000 دانشجوی خارجی علاقه مند به تحصیل در خارج از 161 کشور دنیا است.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

تحصیلات پیش دانشگاهی

تحصیلات ابتدایی از پنج سالگی شروع می شود و 6 سال ادامه خواهد داشت. تحصیلات دبیرستانی چهار سال است. برای ورود به دانشگاه گذراندن دوره (Leaving Certificate (LC به مدت دو سال لازم است که نمرات در این دوره ملاک ورود به دانشگاه ها است.

تحصیلات دانشگاهی

تمامی مدارس و دانشگاه های ایرلند تحت پوشش وزارت آموزش قرار دارند. قوانین کلی باید رعایت شود، اما دانشگاه ها در بسیاری از زمینه ها مستقل هستند.

دوره های تحصیلی

  • تحصیلات دانشگاهی برای اخذ مدرک Bachelor معمولاً سه تا چهار سال تحصیلی طول می کشد.
  • دوره Master بر اساس رشته های گوناگون از یک تا دو سال تحصیلی به طول می انجامد و مانند کشور انگلستان بر مبنای درس و پژوهش (By Course) یا پژوهش ( By Reserch) است.
  • دوره دکتری (Ph.D) سه سال تحصیل بوده و تنها بر اساس پژوهش بنا شده است.

نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه های ایرلند

کلیه دوره ها و مدارک دانشگاهی در ایرلند مشابه انگلستان است، از این رو ارزشیابی مدارک اخذ شده از دانشگاه های ممتاز ایرلند نیز مانند نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی انگلستان است.

Bachelorسه تا چهار سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستانکارشناسی
Master by Course/Researchداشتن کارشناسیکارشناسی ارشد
(Doctor of Philosophy (Ph.Dسه تا چهار سال تحصیلدکتری

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

زبان رسمی در این کشور زبان ایرلندی و انگلیسی است، ولی در مجموع، ایرلند کشوری انگلیسی زبان محسوب می شود و زبان تدریس دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نیز انگلیسی است. داشتن مدرک زبان IELTS یا TOEFL یکی از شروط پذیرش در دانشگاه های ایرلند است.

شهریه دانشگاه های ایرلند

هزینه تحصیل در ایرلند برای مقاطع کارشناسی برای دانشجویان ایرلندی و عضو اتحادیه اروپا معمولا رایگان است، ولی دانشجویان باید سالانه 2500 یورو بابت خدمات دانشجویی همچون ورودی امتحانات پرداخت کنند. شهریه دانشگاهی برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا سالانه بین 9,000 تا 45,000 یورو برای مقطع کارشناسی و 9,150 تا 37,000 یورو برای مقطع های کارشناسی ارشد و دکتری است.

هزینه زندگی در در ایرلند

هزینه زندگی دانشجویی در کشورهای مختلف بسته به شرایط متفاوتی مانند ملیت، شرایط مهاجرت یا اقامت، رشته و مقطع تحصیلی، سبک زندگی و... فرق دارد؛ ولی ایرلند کشوری است که می توان از سبک زندگی معتدل آن لذت برد. هزینه زندگی در این کشور قدری پایین تر از میانگین کشورهای اروپایی است. کل هزینه زندگی یک دانشجوی خارجی در این کشور بین 600 تا 873 یورو در ماه است.

بهترین دانشگاه های ایرلند

دانشگاهرنکینگ دنیای بر اساس وب سایت topuniversities
Trinity College Dublin, The University of Dublin88
University College Dublin168
National University of Ireland Galway243=
University College Cork283=
Dublin City University391=
University of Limerick501-550
Dublin Institute of Technology561-700
Maynooth University701-750

بورسیه دانشگاه های ایرلند

دانشجویان خارجی پس از دریافت پذیرش و ورود به ایرلند می تواننند به روش های مختلفی برای دریافت بورسیه اقدام کنند؛

1) Gooverseas سازمانی دولتی است که سالانه بورسیه های مختلفی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است:

  • 15 بورسیه کارشناسی: 6,000 یورو به ازای هر دانشجو
  • 11 بورسیه تحصیلات تکمیلی: 10,000 یورو به ازای هر دانشجو

2) پشتیانی عمومی دانشجویی ایرلند (SUSI) بورسیه تحصیلی برای پوشش هزینه های یک دانشجو مقطع تحصیلات تکمیلی برای 9 ماه، معادل یک سال تحصیلی

3) بورسیه تحصیلات تکمیلی از طریق سازمان های گوناگون بین المللی

شرایط سنی تحصیل در ایرلند

داشتن سن مجاز یکی از شرایط لازم برای دانشجویانی است که قصد درخواست بورسیه را دارند. به عبارت دیگر، برای تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد نباید بین دوره تحصیل و زمان درخواست فاصله زیادی وجود داشته باشد؛ ولی برای دوره دکتری با توجه به انجام پروژه های علمی و تحقیقاتی از طریق دانشجویان به منظور افزایش رتبه علمی ، محدودیت سنی کمتر اعمال می شود.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در ایرلند

داشتن بیمه درمانی به هنگام تحصیل در ایرلند برای دانشجو الزامی است و هزینه های آن بین 500 تا 2000 یورو در سال متغیر است.

تعطیلات سرانجام سال تحصیلی دانشگاه های ایرلند

دانشجویان شاغل به تحصیل در ایرلند از دو و نیم ماه تعطیلات تابستانی و 2 تا 3 هفته تعطیلات کریسمس، عید پاک و سال نو تحصیلی برخوردار هستتند.

آب و هوای ایرلند

ایرلند یکی از کشورهای خوش آب و هوای اروپایی محسوب می شود و در طول سال همواره معتدل است. در زمستان های ایرلند معمولا دمای هوا بین 40 تا 50 درجه فارنهایت (4 تا 10 درجه سلسیوس) و در تابستانهای آن بین 60 الی 70 درجه فارنهایت (16 تا 21 درجه سلسیوس) متغیر است. بارش باران در ایرلند زیاد و بارش برف کم است. در منطقه ها غربی بیشترین تراکم و در منطقه ها شرقی کمترین تراکم هوا وجود دارد و اغلب در تابستان بارندگی رخ می دهد.

ویزا و کار دانشجویی در ایرلند

دانشجویانی که پیروز به دریافت پذیرش از دانشگاه های ایرلند شده اند، برای دریافت ویزا باید به سایت سفارت ایرلند در آنکارا مراجعه کرده و فرم آنلاین درخواست ویزا را تکمیل کنند. نکته قابل توجه اینکه ویزای تحصیلی ایرلند به دو نوع ویزای تحصیلی نوع C (ویزای سه ماهه برای شرکت در دوره های زبان انگلیسی) و ویزای تحصیلی نوع D (تحصیل در دانشگاه) تقسیم می شود. سپس نسخه چاپی فرم مذکور را تهیه و امضا کرده و به همراه سایر مدارک مانند گذرنامه، عکس، هزینه ویزا، نامه معتبر پذیرش و... را به سفارت ایرلند در آنکارا یا کنسول افتخاری ایرلند در تهران تحویل دهند.

پس از ورود به خاک ایرلند، دانشجویان خارجی (که برای مدت بیش از سه ماه قصد اقامت و تحصیل در ایرلند را دارند) باید در اداره مهاجرت شهری که در آن زندگی می کنند، مراجعه و ثبت نام کنند. گذرنامه آن ها مطابق با شرایط و دوره زمانی مجاز برای تحصیل تایید می شود.

شرایط کار دانشجویی

چنانچه دانشجو در دوره مقدماتی برنامه های واجد شرایط (ILEP) شرکت کند، به هنگام ثبت ام در اداره مهاجرت هر محل سکونت، مهر شماره دو تایید در گذرنامه وی ثبت می شود که به منزله اجازه کار در حین تحصیل است. به این ترتیب که دانشجو مجاز است تا 20 ساعت کار نیمه وقت در هر هفته یا تا سقف 40 ساعت در هفته در دوره تعطیلات دانشگاه (از ژوئن تا سپتامبر و از 15 دسامبر تا 15 ژانویه) کار کند. مجوز کار دانشجویی تا سرانجام ویزا دارای اعتبار است.

منبع: کجارو / miestudy.com / dublin.mfa.ir / safaryar.net / scholarship-positions.com / tcd.ie / prospects.ac.uk / mastersportal.com / studyabroad.shiksha.com / studyin-uk.in / gooverseas.com / educationinireland.com / topuniversities.com / پیمنت 24 / malekpour.ir / grad.saorg.ir
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2069

به "راهنمای تحصیل در ایرلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای تحصیل در ایرلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید