راهنمای رفتن به آبشار شوی

به گزارش علی آباد جدید، وقتی به آبشار فکر می کنیم، معمولا به یاد عکس های نیاگارا، نیل آبی، آنجل، و ویکتوریا می افتیم. و تصویر شکستگی کوه ها و خزه هایی که روی آنها رشد نموده در فکر مان می آید. اگر در ایران بخواهیم به تماشا یک آبشار بزرگ واقعی برویم کجا را باید انتخاب کنیم؟ همین کنار گوش مان در دزفول، آبشار شوی که بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه است، سال هاست خانه نموده و تماشاش در روستایی به همین نام می تواند تا یک سال ما را از سفر به طبیعت بی احتیاج کند.

راهنمای رفتن به آبشار شوی

آبشار شوی کجاست؟

از نظر تقسیمات شهری این آبشار در داخل مرزهای خوزستان قرار گرفته است، ولی در واقع مردم لرستان هم آن را جزئی از منطقه ها طبیعی شهر خودشان می دانند.

آبشار شوی در شمال شرق دزفول و جنوب خرم آباد است. از دزفول 2 ساعت و نیم و از خرم آباد 4 ساعت و نیم تا این آبشار راه است. باید از دزفول در جاده شهیون حرکیت کنیم. در 5 کیلومتری منطقه ای معروف به نان پیر یا گوشه، جهتی ماشین رو وجود دارد که تا نزدیکی آبشار می رود. در انتهای جهت ماشین را پارک و 2ساعت تا آبشار پیاده روی یا کوه نوردی می کنیم.

اگر کسی از سفر کردن در پی کنجکاوی بیشتری باشد راه دوم را برای رسیدن به اینجا انتخاب می نماید. ایستگاه قطار تله زنگ در 10 کیلومتری این آبشار بخشی از جهت قطار عادی تهران-اهواز است. بعضی از مسافران هم از جهت اندیمشک-درود خودشان را به این ایستگاه می رسانند. سه ساعت بعد از ایستگاه درود ما به ایستگاه تله زنگ می رسیم.

آبشار ارتکند، روستای باصفای مشهد

چرا باید آبشار شوی را ببینیم؟

شاید ارتفاع 100 متری و عرض 40 متری آبشار شوی در ظاهر مهم ترین دلیلی باشد که مسافران را به سمت خودش می کشاند تا عظمتش را به رخ بقیه بکشاند. اما این فقط ابعاد آن نیست که اینجا را به یک جاذبه گردشگری تبدیل نموده است.

آب این آبشار از داخل یک غار بیرون می آید و با سرعت زیادی از گردنه ای بلند به پایین می ریزد. در فصل بهار همه درخت های انجیر، بید، افرا و بلوط سبز می شوند و دامنه کوه را زیباتر می نمایند.

در نهایت آبی که از این کوه به پایین می ریزد، وارد یک رود می گردد و بعد به سد دز ملحق می گردد. ایستادن زیر آبشار و لذت صدای مهیب آبی که روی زمین می ریزد، می تواند انگیزه ما را برای دوباره سفر کردن به این منطقه تقویت کند.

آبشار شوی همین جا تمام نمی گردد. اگر دنبال آبشار بکری باشیم که پای آدم های کمتری به آن رسیده باشد، باید نیم ساعت پیاده روی کنیم.

در فاصله 30 دقیقه ای از این آبشار، آبشار دیگری هم وجود دارد که به آن آبشار دوم شوی می گویند. این آبشار دوم به بزرگی اولی نیست، ولی زیبایی های خودش را برای تماشا دارد. بعضی از مردم نام آن را آبشار سنگ مار گذاشته اند. اگر از دور به آن نگاه کنیم شبیه به یک حفره در داخل کوه است که از بالایش به صورت پله هایی نامرتب آب سرریز شده است.

به آبشار شوی به خاطر نزدیکی به ایستگاه راه آهن تله زنگ، آبشار تله زنگ هم می گویند. پشت آبشار پوشش گیاهی سبزرنگی به چشم می آید که مردم محلی اعتقاد دارند این گیاه خاصیت دارویی دارد. زیر آن حوضچه های کوچکی درست شده که مناسب آب تنی هستند. اطراف آن هم جایی برای نشستن و پهن کردن زیرانداز وجود دارد.

آبشار آب سفید کجاست؟

جزییاتی که برای سفر با قطار باید بدانیم

جهت قطار در ارتفاعات اشترانکوه از جاده خیلی زیبایی می گذرد که شاید تا به حال دست کسی به آنها نرسیده باشد. بهتر است از قبل بلیط مان را کنار پنجره رزرو کنیم تا حسرت چیزی را نخوریم. بعد از ارتفاعات از کنار رود سزار می گذریم.

با پیوستن آبشارها یا چشمه های کوچک در طول جهت، مقدار آب داخل رود مدام بیشتر و بیشتر و زیباتر می گردد. خوشبختانه تقریبا در تمام روزهای هفته قطار از سمت تهران به اهواز و بالعکس وجود دارد، ولی بهتر است یکی از روزهای اول بهاری را برای تماشا این بهشت انتخاب کنیم.

قطار معمولا در ساعت یک صبح به ایستگاه تله زنگ می رسد. خود روستا هم حرف زیادی برای گفتن دارد.

راه دسترسی به این منطقه فقط همین قطار بوده و به خاطر همین هم در آن هیچ خودرویی دیده نمی گردد. بسیاری از مسافران شب تا سحر را در مسجد روستا استراحت می نمایند و به خاطر اینکه گرمازده نشوند قبل از طلوع خورشید به سمت آبشار به راه می افتند. 4 تا 5 ساعت تا شوی پیاده راه است.

در جهت هم باید از دل یک رودخانه بگذریم، ولی اگر رودخانه پرآب باشد نباید این ریسک را بکنیم. بعد از رودخانه نوردی هم نوبت به کوهنوردی می رسد. حدود یک ساعت و نیم کوه نوردی سختی پیش رو داریم و سر انجام بعد از این سختی ها، آبشار روی زیبای خودش را به ما نشان می دهد تا آسانی دربرابر آن همه سختی باشد.

عکس: خبرگزاری ایرنا

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 20 بهمن 1400 بروزرسانی: 20 بهمن 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2050

به "راهنمای رفتن به آبشار شوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای رفتن به آبشار شوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید