روسیه سوخو35 را چند می فروشد؟، عکس

به گزارش علی آباد جدید، سوخو-35 یک جنگنده چندمنظوره اَبَرچابک ساخت کشور روسیه با قابلیت مانور بالاست که به عنوان یک جنگنده برتری هوایی طراحی شده است.

روسیه سوخو35 را چند می فروشد؟، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، سوخو-35 توانایی انجام گستره ای از دشوارترین مانورها ازجمله مانور کبرا، مانور کولبیت، مانور زنگوله (بِل)، مانور تِیل اِسلاید و مانور هوک را در بالاترین کیفیت داراست. انجام مانور هِربست برای سوخو-35 بسیار پیش پا افتاده است.

در آغاز پروژه سوخو-35 مدل های پیش نمونه با پیش بال ساخته شده بودند؛ ولی در ادامه پروژه برای کاهش سطح مقطع راداری و همچنین چابکی در مانور هوایی، مهندسان تصمیم گرفتند که این پیش بالها را حذف کنند. مدل دارای پیش بال دیگر ساخته نمی شود و در مجموع تنها 15 فروند سوخو-35 با پیش بال ساخته شده است.

همه نمونه های صادراتی نیز بدون پیش بال هستند. سوخو-35 از رادار بسیار نیرومند N035 ایربیس E بهره می برد که به پلنگ برفی مشهور است. این رادار مدل پیشرفته ای از رادار N011M است که در جنگنده سوخو-27ام به کار رفته است. این رادار توانایی شناسایی اهداف هوایی در فاصله 400 کیلومتری را دارد و می تواند 30 هدف هوایی را از فاصله 300 کیلومتری رهگیری کرده و همزمان با 8 فروند از آنها درگیر شود. از آنجاییکه این رادار چندمنظوره دارای فناوری دهانه ترکیبی است، توانایی ارائه تصویرهای باکیفیت از سطح زمین و عوارض جغرافیایی را دارا است.

این جنگنده همچنین از یک سامانه پیشرفته با نام OLS-35 بهره می برد که یک سامانه اوپتو الکترونیک است که می تواند روش های گوناگونی از رهگیری، ازجمله جستجو و ردیابی فروسرخ را در اختیار خلبان قرار دهد. جنگنده سوخو-35 می تواند از فاصله 300 کیلومتری موشک های هوا به هوا یا کروز شلیک کند. این جنگنده از دو موتور AL-41F1S بهره می برد که از فناوری جهت دهی رانش برخوردار است. پیکربندی سامانه های جهت دهی رانش در سوخو-35 همانند پیکربندی به کار رفته در جنگنده های سوخو-30 ام کی آی و سوخو-57 است.

این فناوری، با حرکت دادن نازلِ موتورها، به سوخو-35 این امکان را می دهد تا دینامیک پرواز خود را بسرعت تغییر دهد و توانایی اَبَر چابکی بدست بیاورد تا با این روش بتواند پس از بروز واماندگی (استال)، همچنان با سرعت پایین مانور بدهد. این شیوه رزم با روش های غربی تفاوت بسیاری دارد؛ زیرا روش های غربی با تکیه بر حفظ و نگهداشتِ انرژی جنبشی جنگنده صورت می پذیرد و همیشه با سرعت بالا انجام می شود.

موتورهای سوخو-35 این امکان را فراهم کردند که خلبان بتواند بدون استفاده از پس سوز به سرعت زبرصوت دست پیدا کند. بنا بر گزارش کارلو کوپ، تحلیلگر ارشد اندیشکده مطالعات هوایی استرالیا، ویژگی پرواز ابرپیمایشی که در سوخو-35 وجود دارد، موجب می شود که این جنگنده بتواند با هواپیماهای دیگر که با سرعت و ارتفاع بیشتری پرواز می کنند به راحتی درگیر و پیروز شود. کوپ ادعا کرد که این ویژگی باعث شده تا سوخو-35 به راحتی در نبرد با جنگنده اف-35 پیروز باشد.

شرکت آمریکایی رند کورپوریشن پس از یک پژوهش در سال 2008 میلادی، جنگنده سوخو-35 را برتر از اف-35 نامید.

بنابر گزارش وبسایت militarytoday.com این جنگنده در محدوده قیمتی 43 میلیون دلار به فروش می رسد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 مرداد 1402 بروزرسانی: 6 مرداد 1402 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2374

به "روسیه سوخو35 را چند می فروشد؟، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه سوخو35 را چند می فروشد؟، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید