سوال های سخت کنکور 1400 حذف یا با تاثیر مثبت اعمال می شود

به گزارش علی آباد جدید، سازمان سنجش آموزش کشور با صدور اطلاعیه ای به داوطلبان معترض کنکور 1400 گفت، با بررسی مجدد سوال های سخت ریاضی در سه گروه آزمایشی، آن سؤال به صورت تأثیر مثبت اعمال یا حذف خواهد شد.

سوال های سخت کنکور 1400 حذف یا با تاثیر مثبت اعمال می شود

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه صادر شده از سوی این سازمان در خصوص آزمون سراسری سال 1400 آمده است: ضمن آرزوی موفقیت برای همه داوطلبان عزیز، ضروری می داند با توجه به مباحث مطرح شده در رسانه ها درخصوص سختی و دشواری آزمون سراسری سال 1400، توضیحات زیر را به استحضار داوطلبان عزیز برساند:

فراوانی زیاد متقاضیان ورود به آموزش عالی و محدودیت در ظرفیت های با آزمونی و موردِ اقبال در آموزش عالی از نظر رشته و دانشگاه های دارای مطلوبیت از نظر متقاضیان و تفاوت اهداف آموزش عالی با اهداف آموزش عمومی (ابتدایی و متوسطه)، چه از حیث ماهیت و چه از نظر قانون و مصوبات، سازمان سنجش آموزش کشور را در جهت تحقق هدف اصلی آزمون، یعنی تمیز متقاضیان براساس دانش و توانمندی آنها، مجبور به طراحی آزمونی رقابتی کرده است و این دسته از آزمون ها از بحث برانگیزترین و پرچالش ترین آزمون ها هستند.

صاحب نظران نظام آموزشی و به صورت خاص زیرنظام مقدار گیری و سنجش به خوبی می دانند بین آزمون های ارتقای پایه آموزش وپرورش و آزمون های رقابتی تفاوت ماهوی وجود دارد و به همین دلیل، آزمون های رقابتی حاوی سؤال هایی هستند که ضریب دشواری آن ها نسبت به آزمون های مدارس زیاد است؛ چون در آزمون های سراسری و کنکور، هدف جداسازی 5 درصد بالای جامعه شرکت کنندگان و نه ارتقای پایه است.

در کنکور سراسری 1400، حدود 71 نام درسی در پنج گروه آزمایشی، مورد آزمون قرار گرفته است که براساس برآورد اولیه این سازمان، به غیر از درس ریاضی، بقیه دروس 10 تا 15 درصد آسان تر بوده است، برآورد سازمان حاکی از این است که آزمون در حالت کلی، نسبت به سال گذشته آسان تر شده است، لازم به توضیح است دشوارتر شدن درس ریاضی نسبت به سال گذشته، به علت سیستم محور بودن انتخاب سؤال بوده است و فردی نبوده است، کمااینکه این امر در درس شیمی آزمون سال قبل هم رخ داد و قاعدتاً با تراز کردن نمرات، مسئله سختی و آسانی سؤال ها حل خواهد شد.

بیشتر مباحث مطرح شده در ارتباط با کنکور سراسری 1400، صرفاً مرتبط به درس ریاضی است و داوطلبان عزیز می دانند در آزمون های رقابتی، اصولاً نمره خام مبنای رتبه متقاضیان نیست، همان طوری که اطلاع دارید نمرات خام هر متقاضی در هر ماده درسی با استفاده از روش های مقدار گیری و سنجش تراز می شوند و کم شدن نمره خام، لزوماً به معنی کم شدن نمره تراز نیست.

سازمان سنجش با استفاده از اصول مقدار گیری و سنجش، براساس روش تراز که هر ساله در ویژه نامه راهنمای انتخاب رشته هم توضیح داده می گردد، بهترین تصمیم ها را به نفع داوطلبان عزیز گرفته و خواهد گرفت. این جهت همیشگی سازمان سنجش بوده، هست و خواهد بود.

براساس برآورد های اولیه این سازمان، در گروه آزمایشی علوم ریاضی و در درس ریاضی، تعداد محدودی سؤال از بین 55 سؤال چالشی بوده است و تقریباً می توان گفت در کل فضای مجازی، تمامی بحث ها در رابطه با سختی درس ریاضی مربوط به همین تعداد سؤال است.

سازمان سنجش آموزش کشور، این اطمینان را به داوطلبان عزیز می دهد که با بررسی مجدد و درنظر گرفتن اینکه اگر مطالب سؤال خارج از سرفصل های کتاب درسی باشد یا ابهام داشته باشد، آن سؤال به صورت تأثیر مثبت اعمال یا حذف خواهد شد. بدیهی است این امر در ارتباط با درس ریاضی گروه های آزمایشی علوم تجربی و علوم انسانی هم صدق می کند.

در مطلب خاتمهی این اطلاعیه آمده است که دشواری یا آسانی یک آزمون، با محاسبه ضریب دشواری هر سؤال بعد از قرائت و تصحیح پاسخنامه ها انجام می گیرد و با حدس و گمان و صحبت های کلی محقق نمی گردد، سازمان سنجش آموزش کشور هر سال بعد از تصحیح پاسخنامه ها، سؤالات تمامی گروه های آزمایشی را در گروه های تخصصی سازمان که وظیفه آن ها تجزیه وتحلیل سؤالات از ابعاد مؤلفه های مقدار گیری و سنجش، ازجمله محاسبه ضریب تمیز، ضریب دشواری و ... است، مورد بررسی قرار داده و نتیجه آن را به گروه های تخصصی طراح جهت بهبود فرایند فعالیت خود ارائه می دهد؛ که در این خصوص هم گزارش تحلیلی از آن به تناوب در نشریه پیک سنجش سازمان جهت استحضار متقاضیان چاپ و منتشر می گردد.

در اطلاعیه سازمان سنجش آمده در خاتمه، آنچه که باید مورد تأکید قرار گیرد و انتظار سازمان، خصوصاً از والدین عزیز و اصحاب رسانه، تدارک فضایی برای آرامش خاطر همه متقاضیان عزیزی است که در آزمون سراسری تمام تلاش خود را صرف کرده و شرکت کرده اند و یادآوری مکرر این نکته به متقاضیان گرامی است که عملکرد سازمان سنجش آموزش کشور در تمامی ابعاد به نفع متقاضیان است و سازمان فارغ از هیاهوی ایجادشده در فضای مجازی و برخی افراد خاص، بهترین تصمیم را براساس اصول علمی و به نفع متقاضیان عزیز اتخاذ می کند.

بعد از برگزاری کنکور 1400 تعداد زیادی از داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی نسبت به سختی سوال های درس ریاضی این آزمون به سازمان سنجش اعتراض کردند.

داوطلبان معترض تا 28 تیرماه مهلت ثبت اعتراض در پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی request.sanjesh.org دارند.

کنکور 1400 در روز های 9 تا 12 تیرماه با رقابت بیش از یک میلیون و 194 هزار نفر در 414 شهرستان کشور برگزار گشت.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1843

به "سوال های سخت کنکور 1400 حذف یا با تاثیر مثبت اعمال می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوال های سخت کنکور 1400 حذف یا با تاثیر مثبت اعمال می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید