صلح با ایران، جام شوکران بن سلمان برای رهایی از باتلاق یمن

یک پایگاه خبری عرب زبان با اشاره به تغییر لحن عربستان سعودی در قبال ایران گزارش داد که فرار سعودی ها به سوی صلح با ایران تنها راه نجات آن ها از جنگ ویرانگری است که عرصه اصلی آن منطقه خلیج فارس است.

صلح با ایران، جام شوکران بن سلمان برای رهایی از باتلاق یمن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تغییر لحن عربستان سعودی در قبال ایران در چارچوب گفت وگوی دو طرف مهم منطقه، این روز ها به سوژه بسیاری از رسانه های عرب زبان تبدیل شده است.

پایگاه خبری الخلیج اونلاین از این تغییر رفتار سعودی به فرار ریاض به سمت صلح با ایران تعبیر کرد و نوشت که تحلیل ها درباره وقوع جنگ عربستان تحت حمایت آمریکا با ایرانی که به یک محور مهم در منطقه تبدیل شده است، روز به روز بیشتر می گردد، اما مقامات سعودی و ایرانی برای دور شدن از وقوع هرگونه جنگ و درگیری در صدد تحقق صلح هستند.

بر اساس این گزارش، محمد بن سلمان، ولی عهد سعودی پس از متحمل شدن خسارت های میلیاردی و از بین رفتن آبرو و اعتبار کشورش در سطح جهانی و تهدیدات مستقیم یمنی ها به عمق خاک عربستان، به نظر می رسد که اهمیت تبادل نظر و دوری از جنگ را درک نموده باشد.

بن سلمان روز یکشنبه گذشته در تبادل نظر با یک شبکه آمریکایی گفته بود که در پاسخ به ایران راهکار سیاسی را به نظامی ترجیح می دهد، چون وقوع هرگونه جنگ بین تهران و ریاض اقتصاد جهانی را به ورطه سقوط می کشاند.

حوثی ها؛ تهدید همیشگی

بن سلمان به وسیله میانجی گران پیام هایی را به طرف های ایرانی مبنی بر اینکه حوثی ها تهدید مستمر و همیشگی هستند منتقل نموده است. این در حالی است که دولت ایران هم اخیرا گفته که پیام هایی را از طرف سعودی درباره تبادل نظر دریافت نموده است.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران در یک نشست خبری گفت که پیام هایی از سوی عربستان به ما رسیده است، اما ما باید پیام علنی را آن بدانیم و یکی از پیام های آن می تواند انتها حمله به یمن باشد. اگر عربستان واقعا به دنبال تغییر رفتارش باشد ما استقبال می کنیم و در طرح هرمز هم کار با همسایگان است و هیچ کس بیرون از این طرح نخواهد بود.

ربیعی اضافه کرد: ما پیام مان از روز اول خواستار تجاوز عربستان به یمن بودیم و راهکار را آتش بس می دانیم و کوشش معنوی خود را برای صلح یمن و عربستان می دانیم، اینکه پیام هایی از سوی سران بعضی کشور ها از سوی عربستان آورده بودند صحیح است، حمله زمینی یمن به عربستان نشان داد آرامکو را هم می توانند بزنند.

از سوی دیگر روزنامه وال استریت ژورنال روز آدینه گذشته خبر داده بود که ریاض با توقف جزئی آتش بس در چهار منطقه از جمله صنعاء موافق است.

آیا عملیات یمنی ها مچ سعودی ها را خواباند؟

روز یکشنبه گذشته بود که ارتش یمن تصاویر مربوط به عملیات گسترده خود در منطقه نجران واقع در جنوب عربستان تحت عنوان نصر من الله را منتشر کردند.

سخنگوی نیرو های مسلح یمن گفت که این عملیات از 25 آگوست گذشته شروع شد که در آن چند خودروی زرهی هدف قرار گرفته و هزاران نفر به اسارت گرفته شدند و پیروز شدند در مرحله اول عملیات، 350 کیلومتر مربع از منطقه نجران را آزاد نمایند.

عمر عیاصره تحلیلگر مسایل سیاسی در این باره گفت که عربستان سعودی در پی حمله آرامکو و دریافت ضربه مهلک، به دنبال آتش بس در یمن است. با این ضربه کاری، اعتبار و هیبت سعودی در میان افکار عمومی زیر سوال رفت و سعودی ها به همین دلیل مجبور شدند هر چه زودتر استراتژی خروج (از بحران یمن) را در پیش بگیرند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 15 آبان 1398 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 500

به "صلح با ایران، جام شوکران بن سلمان برای رهایی از باتلاق یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صلح با ایران، جام شوکران بن سلمان برای رهایی از باتلاق یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید