فاینال فانتزی 16 نیامده برترین کلیشه های مجموعه را در خود دارد

به گزارش علی آباد جدید، تیم فاینال فانتزی 16 پیش نمایشی کوتاه از دنیا بازی، پروتاگونیست ها و داستان بازی منتشر کرد و همین پیش نمایش دربردارنده بسیاری از کلیشه هایی است که سری فاینال فانتزی را پس از حدود سی سال از شروع آن شکل می دهند.

فاینال فانتزی 16 نیامده برترین کلیشه های مجموعه را در خود دارد

اگر ذهنتان با خواندن واژه کلیشه در جهت ناخوشایندی حرکت کرد جای نگرانی نیست زیرا اتفاقی کاملا قابل درک است. این کلمه اغلب اوقات معنا و باری تماما منفی دارد اما وقتی حرف از مجموعه ای با قدمت و محبوبیت همانند فاینال فانتزی به میان می آید این کلیشه ها رنگ و بوی سنت به خود می گیرند. این کلیشه ها همان ضرب آهنگ های داستانی هستند که ما هر بار به ریتمشان می رقصیم زیرا تک تک آن ها به ما حس خوشایند و آشنای بازگشت به خانه را می دهند.

بنابراین، باتوجه به آنچه درباره دنباله اخیر فرنچایز تا به امروز می دانیم در این مقاله به تعدادی از برترین کلیشه های فاینال فانتزی اشاره می کنیم که در فاینال فانتزی 16 می توانید انتظارش را داشته باشید.

کریستال… کریستال همه جا

پیداکردن بازی فاینال فانتزی ای که در آن به نوعی کریستال اشاره نگردد سخت است. با اینکه تعداد انگشت شماری از بازی ها (مانند فاینال فانتزی 9) اشارات خود به کریستال را به بخش های نزدیک به انتها بازی محدود می نمایند سایر عناوین (مانند حماسه کریستال) از آن ها برای پیشبرد داستان استفاده می نمایند. به نظر می رسد فاینال فانتزی 16 یکی از نمونه های برجسته در زمینه دوم خواهد بود.

با تمام این اوصاف، دنیا بازی (وافهرستیا) به سرزمینی آراسته شده با رشته کوه های پهناور از کریستال هایی به نام کریستال مادر توصیف شده است. تیم سازنده حتی اشاره می نماید که جنگ های بی شماری بر سر حق برداشت و کنترل این کریستال ها اجرا شده است. این موضوع بعلاوه بستر مناسبی برای اشاره به کلیشه بعدی فهرست فراهم می نماید…

قلمرویی در خطر/ملت های در حال جنگ

بیشتر بازی های فاینال فانتزی نوعی سرزمین که در خطر است را در داستان خود شامل می شوند (که تقریبا استاندارد اغلب بازی های نقش آفرینی به شمار میرود)، اما بازی های اخیر فاینال فانتزی این کلیشه را آپگرید نموده و با افزودن قلمرویی رقیب که با سرزمین پروتاگونیست داستان در جنگ است به آن مجذوب نمایندهیت بیشتری بخشیده اند. واضح ترین نمونه این کانسپت داستان فوق العاده بازی فاینال فانتزی 12 است. البته اسکوئر انیکس به تازگی فاش کرد که داستان فاینال فانتزی 16 دست کم پنج قلمروی درگیر جنگ بر سر کنترل کریستال های مادر را به نمایش خواهد کشید که هریک فلسفه های خاص خود را هم دارند.

قلمروهای درگیر جنگ بر سر کریستال؟ به این یک داستان کلاسیک فاینال فانتزی می گویند. جدای از شوخی، به نظرم همه از داستانی مجذوب نماینده درباره ملت های درگیر جنگ خوششان بیاید و با توجه به اطلاعاتی که تا به امروز درباره دنیا فاینال فانتزی 16 منتشر شده به نظر می رسد بازی از این استاندارد برخوردار است.

شری بزرگ که همه را در معرض نابودی و فنا قرار می دهد

شری بزرگ یکی دیگر از کلیشه های رایج در داستان نویسی است اما مشهورترین نمونه های این مضمون معمولا شامل نوعی موجود گالاکتوس مانند می گردد که خطر نابودی همه کس و همه چیز را در پی دارند. فاینال فانتزی 10 یکی از مثال های برجسته این مضمون در تاریخ فرنچایز است.

ما اطلاعات زیادی درباره شر بزرگ موجود بازی فاینال فانتزی 16 نداریم جز اشاره ای گذرا به رویدادی به نام بلا/مصیبت (Blight) که گواه حضور آن در بازی است. ماهیت مصیبت تا به حال به طور دقیق اعلام نشده است اما آنچه قطعیت دارد وجود نیرویی در داستان است که احتمالا درگیری میان قلمروهای بازی را متوقف می نماید.

این یکی دیگر از کلیشه هایی است که اگر به خوبی به کار برده گردد مؤثر است اما همان طور که انتها مجموعه بازی تاج وتخت نشان داد برقراری تعادل میان تهدیدی بزرگ و قلمروهای در حال جنگ می تواند سختتر از تصور باشد.

نوجوانان دنیا را نجات می دهند

صادقانه بگویم، در اینجا استفاده از واژه نوجوانان کمی عجیب است زیرا سن بعضی از شخصیت های فاینال فانتزی اعلام نشده و بعضی از پروتاگونیست های آن مانند کلاود قطعا نوجوان نیستند. بااین حال بسیاری از بازی های فاینال فانتزی (از جمله فاینال فانتزی 8) حداقل یک نوجوان در جمع شخصیت های خود دارند که باید همه ما را نجات دهند.

هنوز به طور دقیق معین نشده که آیا شخصیت های فاینال فانتزی 16 نوجوان هستند یا خیر اما توصیف اسکوئر انیکس از پروتاگونیست ها کلایو و جاشوا راسفیلد اشاره به سن کم آن ها مانند سایر قهرمانان مجموعه دارد. با اینکه ما هنوز شخصیت مسن تری که راسفیلد را در این سفر هدایت می نماید ندیده ایم، بازی های فاینال فانتزی گذشته گواه آن هستند که قطعا با چنین شخصیتی روبرو خواهیم شد.

پروتاگونیست های فاینال فانتزی با خون سلطنتی

این کلیشه به خصوص فاینال فانتزی در چرخه ای از جلب توجه کردن و نادیده گرفته شدن واقع شده است. با این وجود بعضی از برترین فاینال فانتزی ها (مانند فاینال فانتزی 6،9 و 12) پروتاگونیست ها یا شخصیت های برجسته ای را شامل می شدند که خون سلطنتی در رگ هایشان جریان داشت.

با اینکه فاینال فانتزی 16 این سنت دیرینه را در قالب پروتاگونیست بازی (کلایو راسفیلد) به نمایش خواهد کشید شکل و شمایل سلسله مراتب سلطنتی و اشرافی بازی همچنان در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. در فاینال فانتزی معمولا شیر یا خط بین فردی از خاندان سلطنتی و یا شخصیت ستمدیده بی نام ونشان از روستایی کوچک است که دست تقدیر او را به ماجراجویی بزرگ فرامی خواند. با این حال، باتوجه به آنچه درباره داستان فاینال فانتزی 16 می دانیم گزینه اول انتخابی منطقی تر است.

فرزند سرنوشت

مدل های مختلفی از این مضمون وجود دارد اما چیزی که در این مقاله آورده ایم معمولا محبوب ترین میان آن هاست. ایده کلی این است که در کل دنیا تنها یک نفر می تواند همه را نجات دهد و بیشتر اوقات این فرد کسی است که کمتر از همه انتظارش را دارید. هرچند به نظر می رسد نسخه ای از این ایده در فاینال فانتزی 16 تعبیه شده اما شرح ارائه شده درباره بازی تفاوتی جزئی در این کلیشه را نشان می دهد.

جاشوا راسفیلد به کودکی توصیف شده است که توانایی تبدیل به ققنوس و مبارزه برای حفاظت از ملتش را دارد. این شرح اشاره ای پررنگ به کلیشه فرزند سرنوشت دارد اما با یک تفاوت مهم: دست کم یک نفر در هر قلمروی حاضر در بازی قدرتی مشابه شخصیت اصلی داستان دارد.

با تمام این اوصاف کلیشه ها لزوما نقاط ضعف محسوب نمی شوند و ایده وجود چنین شخصیت های قدرتمندی در هر قلمرو و نحوه برخورد هر یک از این سرزمین ها با این افراد با توجه به سنت هایشان بی شک جالب و سرگرم نماینده خواهد بود.

منبع: DenOfGeek

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 4 دی 1400 بروزرسانی: 4 دی 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2001

به "فاینال فانتزی 16 نیامده برترین کلیشه های مجموعه را در خود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاینال فانتزی 16 نیامده برترین کلیشه های مجموعه را در خود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید