فضانوردان آپولو چه چیزهایی را در سطح ماه باقی گذاشتند؟

به گزارش علی آباد جدید، به نظرتان وجه مشترک مواردی که در ادامه می خوانید چیست؟ پرچم آمریکا، سه توپ گلف، یک عکس خانوادگی و چندین بسته ادرار و مدفوع. شاید عجیب به نظر برسد اما این ها چیزهایی است که فضانوردان ماموریت آپولو بین سال های 1969 تا 1972 در سطح ماه باقی گذاشتند.

فضانوردان آپولو چه چیزهایی را در سطح ماه باقی گذاشتند؟

این موارد هنوز و پس از گذشت نیم قرن کماکان بر سطح ماه وجود دارند. بعضی از این اجسام با اهداف خاص و معناداری بر سطح ماه جا ماندند. اما واقعیت این است که بسیاری از این موارد تنها به دلیل کاهش وزن فضاپیما برای بازگشت به مدار ماه و در نهایت بازگشت به زمین در سطح ماه رها شدند. از سویی دیگر در ماموریت های آپولو مقدار زیادی از سنگ های ماه به زمین آورده شد که باید جایی برای آن ها در فضاپیما خالی می ماند.

بزرگ ترین چیزهایی که از ماموریت آپولو در ماه جا مانده اند مربوط به بخش های علمی و مهندسی این برنامه است. مرحله فرود ماژول ماه در هر ماموریت آپولو در ماه باقی ماند. از این بخش از فضاپیما به عنوان سکوی پرتاب برای بازگشت فضاپیما به مدار ماه استفاده می شد. علاوه بر این چند ابزار علمی نیز در ماه رها شدند که از میان آن ها می توان به لرزه نگارها و آینه های بازتابنده اشاره نمود. هدف از قرار دادن لرزه نگارها سنجش ماه لرزه ها بوده و آینه های بازتابنده به منظور معین دقیق فاصله ماه از زمین در سطح ماه قرار داده شدند.

یادگارهای هدفمند

بعضی از موارد دیگر لیست مربوط به چیزهایی است که با هدف و برنامه ریزی به سطح ماه ارسال شده اند. جدا از پرچم آمریکا یک دیسک سیلیکونی در ماه قرار داده شده که در آن سخنان رهبران 74 کشور دنیا درباره ماموریت آپولو ذخیره شده است. علاوه بر این یک شاخه زیتون طلایی کوچک نیز در سطح ماه به جا ماند که در هزاره های اخیر همیشه نماد صلح بوده است. لوحی با امضای سه فضانورد ماموریت آپولو 11 و نیکسون، رییس جمهور وقت آمریکا، نیز در ماه قرار داده شده است که در آن نوشته شده این جا انسان هایی از سیاره زمین برای نخستین بار بر سطح ماه قدم گذاشتند. جولای 1969.

یکی دیگر از موارد جالب را چارلی (چارلز) دوک (Charlie Duke) فضانورد ماموریت آپولو 16 بر سطح ماه به یادگار گذاشت. او یک عکس امضا شده از خانواده اش را در ماه باقی گذاشت. اما نکته شاید غم انگیز این جاست که مسافران ماه در آینده احتمالا هرگز نخواهند توانست چهره های حاضر در این عکس را تشخیص دهند. چرا که عکس زیر نور فرابنفش به مرور محو شده و جزئیات خود را از دست می دهد.

سبک کردن فضاپیما

بخش دیگری از اجسام به جامانده از ماموریت های آپولو وسایلی است که دیگر نیازی به آن ها نبود. فضانوردان این وسایل را به منظور سبک کردن فضاپیما در ماه رها کردند.

بعضی از این تجهیزات برای انجام ماموریت آپولو ضروری بودند اما در زمان بازگشت به زمین دیگر کاربردی نداشتند. یکی از این تجهیزات دوربین تلویزیونی بود که آرمسترانگ و آلدرین از آن برای پخش زنده تلویزیونی استفاده کردند. پخش زنده ای که حدود 600 میلیون نفر از ساکنان زمین به نظاره آن نشستند. ابزارهای نمونه برداری از سنگ های ماه نیز در این دسته جای می گیرند.

حتی وسایلی همچون دسته جایگاه های فضاپیما نیز در ماه رها شد تا فضای بیشتری برای نمونه های باارزش سنگ های ماه ایجاد گردد.

آن چه از ماموریت های آپولو در ماه باقی مانده را می توان آثاری تاریخی از کاوش بشر در ماه دانست. چیزی شبیه به ابزار و ادواتی که باستان شناسان از تمدن های باستانی پیدا می نمایند و در موزه ها قرار می دهند. به عبارتی موزه ای جذاب از تاریخ سفر انسان به ماه در تنها قمر زمین برپا است که هنوز هیچ بازدیدنماینده ای نداشته است.

عکس کاور: باز آلدرین، فضانورد ماموریت آپولو 11 در کنار یک لرزه نگار و ماه نشین عقاب که در پس زمینه دیده می گردد.

Credit: NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 319

به "فضانوردان آپولو چه چیزهایی را در سطح ماه باقی گذاشتند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان آپولو چه چیزهایی را در سطح ماه باقی گذاشتند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید