محقق ایرانی درمانی برای زخم های قدیمی ابداع کرد

به گزارش علی آباد جدید، به گزارش خبرنگاران به نقل از دانشگاه پردو، رحیم رحیمی محقق ایرانی و استادیار دانشکده مهندسی مواد در دانشگاه پردو یک کامپوزیت پلیمری انعطاف پذیری حاوی ریز سوزن ها ابداع کرده که قادر است به بیوفیلم باکتریایی فیزیکوشیمیایی که در زخم های مزمن ایجاد می شود، نفوذ کند و از سوی دیگر به طور همزمان مواد ضد باکتری و اکسیژن را برای زخم فراهم کند. نتایج تحقیق رحیمی و همکارانش در ACS Applied Bio Materials منتشر شده است.

محقق ایرانی درمانی برای زخم های قدیمی ابداع کرد

رحیمی در این باره می گوید: بیوفیلم یا زیست لایه مانند یک محافظ عمل می کند و اجازه نمی دهد آنتی بیوتیک به سلول ها و بافت عفونی برسد. هنگامیکه ریز سوزن ها وارد این لایه می شوند، مایع زیرین را جذب و حل می کنند. در نتیجه آنتی بیوتیک به طور مستقیم به سلول ها و بافت ملتهب می رسد.

به گفته این محقق، روش های سنتی برای دور زدن بیوفیلم ایجاد شده روی زخم، تراشیدن آن از طریق پزشک است که عملی دردناک است. هممچنین ممکن است طی این عملیات بافت سالم هم تراشیده شود. او در این باره می افزاید: ریز سوزن ها هیچ دردی ایجاد نمی کنند زیر آنها به اندازه بلند نیستند که به اعصاب برسند.

در تحقیق منتشر شده محققان ریز سوزن ها را روی زخم های مدل آزمایش کردند. آنها در کمتر از 5 دقیقه حل شدند و آنتی بیوتیک به محل زخم منتقل و پس از آن وصله برداشته شد.

فقدان درمان مناسب برای زخم ها به عفونت و انتقال باکتری در خون منجر می شود و به همین دلیل زخم های مزمن یکی از دلایل مهم قطع عضو به حساب می آیند.

مرحله بعدی توسعه ریز سون ها فراتر از آزمایش های اولیه و انجام آزمایش های بالینی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1911

به "محقق ایرانی درمانی برای زخم های قدیمی ابداع کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محقق ایرانی درمانی برای زخم های قدیمی ابداع کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید