مراقب عوارض نوشیدنی پرطرفدار این روز ها باشید!

به گزارش علی آباد جدید، به گفته این متخصصان ترکیبات رایج در نوشیدنی های انرژی زا قند و کافئین است که می تواند انرژی بخش باشند، اما هزینه جانبی دارد.

مراقب عوارض نوشیدنی پرطرفدار این روز ها باشید!

خوراکی پرطرفداری که می تواند به آغاز یک روز پرانرژی یاری کند یا اینکه خستگی یک صبح کاری را از بدن بیرون کند، نوشیدنی های انرژی زا هستند. در سال های اخیر مصرف این نوشیدنی ها از سوی جوانان برای تمرینات ورزشی و دیگر فعالیت های روزانه افزایش یافته است و معمولاً به عنوان محصولاتی که باعث افزایش انرژی، تمرکز مغزی، هوشیاری و تقویت قوای جسمانی می شوند، مصرف می شوند.

اگر تا به حال به این فکر نموده اید که داخل این نوشیدنی ها چیست، کلی مورو متخصص تغذیه در دانشگاه واشنگتن، و کلارا دی وینچنزو، عضو موسسه سلامت گوارش یوتا درباره این نوشیدنی ها شرحاتی ارائه نموده اند که خواندنی است.

به گفته این متخصصان ترکیبات رایج در نوشیدنی های انرژی زا قند و کافئین است که می تواند انرژی بخش باشند، اما هزینه جانبی دارد. کلی مورو می گوید: هر دوی این ترکیبات می توانند در کوتاه مدت به شما انرژی بدهند، اما در طولانی مدت باعث می شوند احساس خستگی بیشتری کنید.

برای بعضی، کافئین می تواند انرژی و تمرکز بیشتری را فراهم کند. اما عوارض جانبی زیادی هم دارد به ویژه در دوز های بالا که معمولا در نوشیدنی های انرژی زا یافت می گردد.

مورو شرح می دهد: کافئین مانند آدرنالین در بدن عمل می نماید و وقتی از بین می رود، می تواند احساس خستگی بیشتری در شما ایجاد کند، به خصوص اگر آن را بدون غذا مصرف کنید.

وینچنزو نیز می گوید: با مقادیر بالای قند و کافئین که در نوشیدنی های انرژی زا وجود دارد، قند خون به سرعت بالا می رود که به طور موقت سطح انرژی را بالا می برد، ولی بعد از چند ساعت این انرژی سقوط نموده و شخص دچار کسلی می گردد.

به گفته این کارشناسان علوم تغذیه از ترکیبات اصلی این نوشیدنی های انرژی زا، شیرین نماینده های مصنوعی است که از جمله آن ها می توان به مواد سوربیتول، زایلیتول و سوکرالوز اشاره نمود. این شیرین نماینده های مصنوعی علائم بیماری روده تحریک پذیر مانند نفخ، و اسهال را تشدید می نمایند.

به اعتقاد این کارشناسان تغذیه برترین انرژی دهنده ها برای بدن تامین آب کافی بدن، خواب منظم شبانه، وعده های غذایی متعادل، ورزش منظم، تمرین های کاهش استرس و مصرف قهوه و چای برای تامین کافئین طبیعی بدن هستند.

منبع: برنا

منبع: فرارو
انتشار: 4 خرداد 1402 بروزرسانی: 4 خرداد 1402 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2347

به "مراقب عوارض نوشیدنی پرطرفدار این روز ها باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب عوارض نوشیدنی پرطرفدار این روز ها باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید