مصرف از مرز 59 هزار مگاوات گذشت

به گزارش علی آباد جدید، مصرف برق روز گذشته با ثبت رکوردی تاریخی، مرز 59 هزار مگاوات را پشت سر گذاشت که این افزایش، می تواند صنعت برق کشور را در تامین نیاز کشور با چالش جدی روبرو کرده و به خاموشی های تازه منجر شود.

مصرف از مرز 59 هزار مگاوات گذشت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، گرچه چندی روزی به فرارسیدن ایام گرم تر تابستان به جای مانده، اما هوای گرم امسال خود را از همان نخستین روز های فصل بهار به کشورمان رساند تا گرم ترین و خشک ترین سال 50 ساله اخیر را رقم بزند.

این پدیده کم نظیر، نخستین تاثیر خود را بر روی بیشتر شدن مصرف انرژی گذاشته به گونه ای که روز گذشته (23 خردادماه)، مقدار مصرف در بخش برق رکوردی از خود برجای گذاشت که حتی از بالاترین مقدار مصرف پارسال که در تیرماه به مقدار 58 هزار و 254 مگاوات محقق شده بود، هم بیشتر شد.

براساس گزارش تازه شرکت مدیریت شبکه برق ایران، روز گذشته در ساعت 12 و 39 دقیقه اوج مصرف برق به 59 هزار و یک مگاوات رسید و این درحالی بود که پارسال و در همین بازه زمانی مقدار مصرف 49 هزار و 675 مگاوات به ثبت رسیده بود.

روزگذشته مصرف برق نسبت به زمان مشابه پارسال 9 هزار و 326 مگاوات بیشتر بود.

این مقدار مصرف درحالی رقم خورد که ذخیره نیروگاه ها 953 مگاوات بود و 5 هزار و 536 مگاوات از تامین برق از طریق انرژی های تجدیدپذیر اجرا شده بود.

با این حال مقدار مصرف برق در بخش صنایع کمتر شده و به رقم چهار هزار و 435 مگاوات کاهش یافت.

سخنگوی صنعت برق روز شنبه- 22 خردادماه گفت: این هفته به دلیل قرار گرفتن در شرایط تنش دمایی، شاهد افزایش شدید مصرف برق خواهیم بود که حتی احتمال شکسته شدن دوباره پیک (اوج مصرف) را هم به همراه خواهد داشت.

تداوم این فرایند مصرف، احتمال اعمال خاموشی های برنامه ریزی شده را دور از انتظار نخواهد ساخت.

چندی پیش رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: امسال با وجود پیش بینی هایی که اجرا شده بود با چندوضعیت غیرمتعارف نسبت به سال گذشته روبه رو شدیم که یکی گرمای زودرس بود؛ به این معنا که به طور ماز طریق فروردین ماه حدود پنج درجه و اردیبهشت ماه هم چند درجه افزایش دما در سطح کشور رخ داد که این به معنای استفاده زودتر از دستگاه های سرمایشی بود که خود، بار قابل ملاحظه ای را نیاز دارد.

وی ادامه داد: از طرفی خشکسالی قابل ملاحظه ای که در سال آبی جاری (مهرماه 1399 تا آخر شهریور1400) ایجاد شد، منجر به کاهش قابل ملاحظه ظرفیت نیروگاه های برق آبی شد.

وزیر نیرو گفت: ظرفیت نصب شده نیروگاه های برق آبی هنگامی که همه سد ها پر آب باشند 12 هزار مگاوات است که با احتساب مسایل بازدهی، حدود 10 هزار مگاوات ظرفیت علمی از این نیروگاه ها می توان داشت.

اردکانیان بیان داشت: بر این اساس در بهترین حالت حداکثر توان خروجی ما از ظرفیت 73 هزار مگاوات، حدود 50 هزار مگاوات است که با 10 هزار مگاوات نیروگاه های برق آبی ها به 60 هزار مگاوات می رسد؛ البته این ظرفیت وقتی به حداکثر می رسد که همه سد ها پر بوده و همه واحد های حرارتی هم در مدار باشند.

راهکار های کاهش مصرف برق در ساعات اوج مصرف

سخنگوی صنعت برق با اشاره به هماهنگی های اجرا شده برای همکاری صنایع و کشاورزان در مشارکت با طرح های تشویق محور مدیریت مصرف در ساعت اوج بار، گفت: مشترکان خانگی می توانند تنها با بکار بستن سه راهکار ساده از بروز خاموشی احتاقتصادی جلوگیری کنند.

رجبی مشهدی بیان کرد: استفاده از دور کند کولر های آبی، تنظیم دمای کولر های گازی بر روی 25 درجه و استفاده نکردن از وسایل برقی پرمصرف در ساعت گرم روز (ساعت 12 تا 18) مهمترین راهکار ها برای تامین برق همه مشترکان و پایدار ماندن شبکه برق کشور است.

این راهکار ها کمک خواهد کرد درروز های گرم تر امکان اعمال خاموشی های برنامه ریزی شده را به شدت کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1830

به "مصرف از مرز 59 هزار مگاوات گذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف از مرز 59 هزار مگاوات گذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید