میراث معنوی عشایر شاهسون در ثبت جهانی سبلان معرفی می گردد

به گزارش علی آباد جدید، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: میراث معنوی، آداب و رسوم و سنت های دیرینه عشایر شاهسون در پرونده ثبت جهانی سبلان معرفی می گردد.

میراث معنوی عشایر شاهسون در ثبت جهانی سبلان معرفی می گردد

به گزارش علی آباد جدید به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، نادر فلاحی با اشاره به اقدامات ثبت مواریث ناملموس عشایر اردبیل توضیح داد: با توجه به ثبت کوچ عشایر شاهسون مغان، داستان سارای و مراسم عزاداری ایل شاهسون و با توجه به ثبت ملی سبلان به عنوان ییلاق عشایر برنامه بعدی اداره کل ثبت جهانی کوه سبلان و معرفی عشایر به عنوان بخشی از میراث ناملموس این اثر بزرگ طبیعی و فرهنگی است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: استان اردبیل به واسطه اقلیم منحصر به فرد سه سبک زندگی شهری، روستایی و عشایر را در گستره خود گنجانده و عشایر استان اردبیل با 15 هزار و 192 خانوار و 80 هزار نفر جمعیت در 10 شهرستان استان پراکنده اند.

به گفته فلاحی به منظور معرفی توانمندی عشایر تعریف جشنواره ها و برنامه های رویداد محور مورد تاکید بوده و سالانه کوچ عشایر بیله سوار در سطح ملی برگزار می گردد که برگزاری در سطح بین المللی نیز در دست برنامه ریزی است.علاوه بر این امسال نخستین دوره جشنواره کوچ عشایر در مشکین شهر برگزار گردید تا توانمندی عشایر شهرهای مختلف استان معرفی گردد.

او تاکید نمود: با توجه به برخورداری از فرهنگ و رسوم غنی، آداب منحصر به فرد، البسه و غذاهای آمیخته با سبک زندگی و همچنین با توجه به برخورداری عشایر از شیوه خاص معیشت که موجب شده از ساخت آلاچیق تا بافته های داری بخشی از زندگی آن ها را شامل گردد، عشایر به عنوان میراث معنوی بوده و معرفی آن نیز با هدف معرفی گوشه ای از میراث فرهنگی استان مورد تاکید است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: در سال های اخیر علاوه بر معرفی جاذبه های زندگی عشایر در استان اقداماتی حمایتی جهت رونق فراوریات صنایع دستی اجرا شده که به ویژه در امسال با شعار رونق فراوری، مشارکت عشایر در نمایشگاه ها، حضور در بازارچه های محلی فروش صنایع دستی و حمایت از هنرمندان زبده مورد تاکید است.

فلاحی افزود: در راستای معرفی گسترده، احیا و باززنده سازی صنایع دستی عشایر آثار متعددی در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده که شامل مهارت زین سازی، مهارت مفرش بافی، مهارت نمکدان بافی، مهارت نواربافی، مهارت شال بافی، مهارت خورجین بافی، مهارت چیغ بافی، مهارت نمدمالی، مهارت دوخت لباس سنتی تومان کوینک، مهارت جاجیم بافی، مهارت بافت ورنی مغان که توانست نشان جغرافیایی بین المللی را نیز کسب کند و همچنین مهارت رنگرزی سنتی یا بویاق، مهارت ساخت و برپایی آلاچیق شاهسون مغان و مهارت بافت سوپاند است.

او افزود: همچنین مهارت دو غذای بومی عشایر شامل مهارت پخت حدیک آشی و مهارت پخت نان محلی کته به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 372

به "میراث معنوی عشایر شاهسون در ثبت جهانی سبلان معرفی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث معنوی عشایر شاهسون در ثبت جهانی سبلان معرفی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید