همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن های کرونا

به گزارش علی آباد جدید، با آغاز واکسیناسیون در برابر کووید19 گزارش هایی از عوارض جانبی موقت مانند سردرد و تب انتشار یافت و در موارد نادری نیز واکنش های آلرژی گزارش شد. اکنون پرسش هایی درباره عوارض این واکسن ها و احتمال مرگ در اثر این نوع واکنش آلرژیک مطرح شده است.

همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن های کرونا

به گزارش خبرنگاران، درباره اثرگذاری و ایمنی واکسن های موجود شکی نیست و به اعتقاد متخصصان خطر واکنش آلرژیک در برابر واکسن کووید 19 در برابر مصونیت حاصل از تزریق این واکسن ناچیز است.

نشریه نیچر به آنالیز نتایجی پرداخته است که محققان از مطالعه عوارض جانبی واکسن بر جمعیت میلیونی شهروندان دریافت نماینده آن به دست آورده اند.

این عوارض یا به طور مستقیم توسط شهروندان به متخصصان گزارش شده یا به وسیله سامانه های نظارتی مانند گوشی های هوشمند گردآوری شده است.

چه تعداد از شهروندان عوارض جانبی واکسن را تجربه می نمایند؟

بسیاری از افرادی که دو واکسن مدرنا و فایزر را دریافت کردند، عوارضی مانند درد در محل تزریق، سردرد یا گیجی را تجربه کردند که عوارض جدی محسوب نمی شوند.

این دو واکسن بخشی از RNA را که حاوی کدهای پروتئین تاجدار ویروس است، به بدن وارد نموده و در نتیجه سیستم ایمنی نسبت به آن واکنش نشان می دهد.

بر اساس اطلاعات سامانه گزارش عوارض جانبی واکسن ها (VARES) در آمریکا، از هر یک میلیون واحد حدود 372 مورد موجب بروز واکنش های غیرجدی می گردد. این میزان کمتر از میزان مورد انتظار بر اساس داده های آزمایشات بالینی است.

در انگلیس نیز سه میلیون واحد از واکسن استرازنکا به شهروندان تزریق شده و در هر میلیون واحد حدود 4 هزار مورد منجر به گزارش عوارض جانبی غیرجدی شده است. در حالی که بر اساس نتایج آزمایشات بالینی انتظار می رفت که نیمی از دریافت نمایندگان واکسن دچار عوارضی مانند سردرد، گیجی و درد محل تزریق شوند. البته بر اساس همین اطلاعات انتظار می رود عوارض جانبی تزریق دوم واکسن خفیف تر از اولین واحد باشد.

عوارض جانبی واکسن های فراوری شده در سایر کشورها مانند واکسن های چینی و روسی چندان روشن نیست. با وجود این متداول ترین عارضه جانبی واکسن روسی اسپاتنیک، علایمی شبیه به سرماخوردگی است.

عوارض واکسن کرونا چه تفاوتی با عوارض واکسن سرماخوردگی دارد؟

به گفته هلن چو یکی از محققان دانشگاه واشینگتن، در آزمایش های بالینی واکسن فایزر 75 درصد از داوطلبان علایم سیستمی مانند سردرد، تب و لرز داشتند. در حالی که تنها 34 درصد از داوطلبان 18 تا 49 ساله آزمایش واکسن سرماخوردگی در آزمایش های بالینی دچار این نوع علایم سیستمی شدند.

این علایم در خصوص داوطلبان بالای 50 سال کاهش قابل توجهی دارد. واکسن کووید 19 یک واکنش ایمنی قوی ایجاد می نماید که موجب افزایش احتمال بروز عوارض جانبی می گردد.

آیا واکسن کووید 19 تا کنون موجب مرگ شده است؟

پس از مرگ 33 نفر از ساکنین یک خانه سالمندان در نروژ به فاصله 6 روز از تزریق واکسن فایزر، مقامات نوروژی و سازمان جهانی بهداشت تحقیقاتی را در این رابطه شروع کردند، اما تعیین شد این افراد به دلیل تزریق واکسن جان خود را از دست نداده و مرگ آن ها به صورت طبیعی و در اثر کهنسالی بوده است.

وزارت سلامت و رفاه هند نیز 27 مورد مرگ مشکوک را در این کشور گزارش کرد که هیچ یک از آن ها به طور مستقیم با تزریق واکسن کووید ارتباط ندارد.

به اعتقاد محققان تایید ارتباط مرگ افراد در اثر تزریق واکسن امری بسیار سخت است. زیرا اغلب افرادی که پس از تزریق واکسن کووید 19 جان خود را از دست داده اند، روزها یا هفته های بعد دچار مرگ شده اند.

علاوه بر این گروه هایی که در حال حاضر واکسن را دریافت می نمایند، اغلب افراد سالمند، شاغلین بخش بهداشت و افراد دارای بیماری های زمینه ای هستند و اغلب افرادی که جان خود را از دست داده اند، نیز در همین گروه ها قرار دارند.

درباره واکنش آلرژیک شدید به واکسن چه می دانیم؟

بر اساس داده های VARES واکسن مدرنا در هر یک میلیون واحد منجر به بروز سه مورد واکنش آلرژیک شدید و واکسن فایزر در هر یک میلیون واحد منجر به بروز پنج مورد واکنش آلرژیک می گردد.

این آمار بالاتر از اغلب واکسن های موجود، از جمله واکسن آنفلوآنزا است که در هر یک میلیون واحد تنها یک مورد واکنش آلرژیک شدید ایجاد می نماید.

در خصوص واکسن آسترازنکا که تا به امروز سه میلیون واحد از آن به شهروندان تزریق شده، در مجموع 10 مورد واکنش آلرژیک گزارش شده است البته با افزایش تعداد افراد واکسینه شده، ممکن است نسبت موارد واکنش آلرژیک به مجموع واحدهای تزریق شده کاهش یابد.

با وجود این که بعضی از افراد مبتلا به واکنش آلرژیک در بیمارستان بستری شدند، تا به امروز تمام این افراد به طور کامل بهبود یافته اند. اغلب افرادی که دچار این واکنش شده اند، قبلا نسبت به ترکیبات دیگر نیز چنین واکنشی داشته اند.

در واقع به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا، 80 درصد از افرادی که نسبت به واکسن فایزر و 86 درصد از افرادی که نسبت به واکسن مدرنا واکنش آلرژیک داشتند، دارای سابقه آلرژی بوده اند.

عامل واکنش آلرژیک به واکسن چیست؟

تا کنون عامل واکنش شدید آلرژیک به واکسن کووید به درستی شناخته نشده است، اما انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا در کوشش است تا آزمایش های بالینی را برای شناسایی مکانیزم عامل این نوع واکنش توسعه دهد.

بعضی از متخصصان ترکیبی موسوم به پلی اتیلن گلیکول (PEG) را عامل واکنش آلرژیک نسبت به واکسن های mRNA از جمله فایزر و مدرنا می دانند.

در این واکسن ها از نانوذرات لیپید برای انتقال mRNA به سلول ها استفاده می گردد و PEG با اتصال به این نانوذرات تشخیص آن ها را برای سیستم ایمنی تسهیل می نماید.

برای تشخیص صحت این نظریه، انجام آزمایش های بیشتر روی افرادی که دچار واکنش آلرژیک شدید نسبت به واکسن شده اند، لازم است.

استفاده از واکسن هایی مانند واکسن Johnson & Johnson که در آن ها از PEG استفاده نشده، نیز می تواند درک بهتری از مکانیزم عامل این نوع واکنش آلرژیک فراهم کند.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1648

به "همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره عوارض جانبی واکسن های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید