آلودگی هوا همه گیری کرونا را کشنده تر می نماید؟

به گزارش علی آباد جدید، تعیین شده است که احتمال ابتلا به بیماری های پیش زمینه ای تنفسی در بیماران مبتلا به کرونا دو برابر بیشتر است و این بیماران سه برابر بیشتر محتمل است که به مسائل قلبی و تنفسی مبتلا شوند.

آلودگی هوا همه گیری کرونا را کشنده تر می نماید؟

همچنین دهه ها تحقیقات استاندارد نشان داده اند که آلودگی هوا به قلب و ریه ها آسیب می زند.

بنابراین آیا آلودگی هوا که در حال حاضر سالانه 7 میلیون نفر را به کام مرگ می کشاند، می تواند به پاندمی ویروس کرونا شدت بخشد؟

هم پوشانی مکان هایی که آلودگی هوا در آنها بسیار زیاد است مانند شمال ایتالیا و نقاط اوج همه گیری کرونا کاملا واضح است و مطالعات اولیه همگی به این سمت و سو اشاره دارند که آلودگی هوا و نقاط اوج همه گیری کرونا با هم ارتباط دارد.

تایید تاثیر آلودگی هوا بر شدت همه گیری کووید-19 می تواند با افزایش واکنش در مکان هایی که از لحاظ کیفیت هوا در شرایط ضعیفی هستند، در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر واقع گردد. اما انجام این مطالعات عملی برای تایید این موضوع در میان یک همه گیری دنیای با در دست داشتن داده های ناقص سخت است.

آیا ویروس کرونا به وسیله هوا منتقل می گردد؟

دکتر ماریا نیرا مدیر بهداشت عمومی سازمان بهداشت دنیای گفت: ما هنوز مدرکی دال بر اینکه آلودگی هوا بیماری کرونا را مرگبار می سازد در دست نداریم اما می دانیم که قرار داشتن در معرض هوای آلوده احتمال ابتلا به شرایط شدید کرونا را افزایش می دهد. اکنون در حال اطلاع رسانی به کشورها و مناطق هستیم تا سطح آمادگی خود را برای مقابله با کرونا در شهرهایی که میزان آلودگی بالایی دارند تقویت نمایند زیرا ممکن است میزان مرگ و میر بالاتری داشته باشند.

خطر اصلی ابتلا به کووید-19، در واقع ناشی از تماس با فرد آلوده است اما کیفیت مراقبت های بهداشتی در معین عواقب کار بسیار مهم و حیاتی است. مطالعات نشان می دهند که میزان زیاد مرگ و میر به دلیل ضعف ریه و قلب است و آلودگی هوا مهمترین عامل این ضعف است.

آلاینده های موجود در هوا موجب التهاب ریه ها می شوند و بالقوه احتمال آلودگی با ویروس را بیشتر می نمایند؛ این موضوعی است که باید بعد از برداشته شدن قرنطینه و افزایش سطح آلودگی هوا محور توجه قرار گیرد. ذرات آلاینده موجود در هوا حتی ممکن است باعث انتقال ویروس کرونا به مسافت های دورتری شوند.

یک مطالعه که در آمریکا توسط محققان دانشگاه هاروارد صورت گرفته، نشان داده است که آلودگی هوا با میزان بالاتر مرگ و میر ناشی از ابتلا به کووید-19 در سراسر کشور ارتباط دارد.

تجزیه و تحلیل دیگری که در خصوص داده های ابتلا به کووید-19 در اروپا انجام شد، نشان داد که سطوح بالای آلودگی ممکن است یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر ویروس کرونا باشد.

در ایتالیا ، ویروس کرونا در نمونه های آلودگی هوا مشاهده شد و محققان اکنون در حال آنالیز این موضوع هستند که آیا این ذرات آلاینده می توانند موجب انتقال این ویروس به مسافت های طولانی تر و در نتیجه افزایش شمار مرگ و میر شوند. اما موضوعی که هنوز معین نیست؛ این است که آیا ویروس کرونا بر روی ذرات آلاینده زنده می ماند یا خیر.

مطالعاتی که تا کنون در این زمینه صورت گرفته اند همه مطالعات مقدماتی هستند که باید توسط محققان به وسیله فرایند داوری توسط داوران تخصصی تایید شوند. برای این کار احتیاج است که چند متخصص این مطالعه را آنالیز نمایند و ضروری است که هرگونه نقصی در این زمینه برطرف گردد که تأیید آنها معمولاً شش ماه تا دو سال طول می کشد.

با این حال محققان هشدار می دهند که طرح احتمال از اثبات بسیار فاصله دارد و ارتباط لزوما به معنی علیت نیست زیرا بسیاری از عوامل دیگر نیز ممکن است در این زمینه موثر باشد. اما یافته های اولیه حاصل از این تحقیقات همه باعث نگرانی هستند و نفش مهمی در یاری به محققان در مبارزه با شیوع همه گیری کرونا ایفا می نماید.

در این زمینه بخوانید:

ورزش کردن در طول روز چگونه کرونا را شکست می دهد؟

آنالیز یک پرسش؛ عوارض کرونا تا خاتمه عمر باقی می ماند؟

سطح آلودگی هوا در چین نسبت به سال گذشته به اندازه قابل توجهی کاهش یافت

ارزیابی دو هفته اول قرنطینه در 27 کشور دنیا نشان می دهد که قرنطینه موجب پیشگیری از هفت هزار و 400 مورد مرگ شده که بیشترآنها در چین و هند بوده است. در اروپا ، مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) محاسبه نموده است که از 11 هزار مرگ ناشی از آلودگی هوا جلوگیری شده است که هزار و 700 مورد آنها تا 24 آوریل در انگلیس بوده است.

یک کارشناس مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک اروپا گفت: سطح آلودگی هوا به صورت یک نتیجه ناخواسته ناشی از اقدامات علیه ویروس کرونا در حال کاهش است. این موضوع نشان می دهد که چگونه می توانیم مرگ و میر زیاد ناشی از آلودگی هوا را تقلیل دهیم و حرکت ما به سمت و سوق استفاده از انرژی پاکیزه چه دستاوردهایی می تواند داشته باشد.

با این حال همه محققان در این زمینه توافق ندارند و به جای ماه ها و یا سال ها انتظار برای به اثبات رسیدن این نتایج، باید این تحقیق به سرعت درحالیکه هنوز همه گیری کرونا در جریان است، پیگیری گردد.

محققان در آینده می توانند حساب نمایند که چه تعداد از موارد ابتلا به کووید-19 و مرگ و میر ناشی از آن به دلیل هوای آلوده دنیا بوده است.

امید می رود که مردم متوجه شوند که چقدر زندگی با کم شدن آلودگی هوا و آلودگی صوتی می تواند متفاوت باشد و چقدر از زندگی بیشتر لذت خواهند برد.

منبع: theguardian

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1458

به "آلودگی هوا همه گیری کرونا را کشنده تر می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوا همه گیری کرونا را کشنده تر می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید