ورود نسل جدید پرینترهای سه بعدی به درمان سوختگی، پوست هایی که چاپ می شوند!

به گزارش علی آباد جدید، چاپگر یا پرینتر یکی از تجهیزات جانبی رایانه است که متن یا تصویر ایجاد شده را به وسیله رایانه بر کاغذ چاپ می کند، اما در سال های اخیر و با ورود چاپگرهای سه بعدی، نسل قدیمی چاپگرها به حاشیه رفته اند.

ورود نسل جدید پرینترهای سه بعدی به درمان سوختگی، پوست هایی که چاپ می شوند!

فناوری جدید پرینت سه بعدی اعضای بدن، یکی از فناوری های نوینی است که در اعمال پزشکی کاربرد داشته و بسکمک از عمل های جراحی که به بن بست رسیده و امیدی به نجات بیمار نیست را درمان می کند.

اکنون محققان کانادایی با همکاری پزشکان مهندسی پیروز به تولید پرینتر جدیدی شده اند که می تواند پوست بیمارانی که در اثر حوادث مختلفی مانند سوانح سوختگی، تصادف و ... دچار آسیب های قابل توجهی شده اند را ترمیم کند.

پرینتر جدید با عنوان PrintAlive ساخت محققان دانشگاه تورنتو کاناداست. بافت سازی، یکی از بخش های مهمی بود که در پرینترهای سه بعدی نسل اول مورد استفاده قرار می گرفتند (بافت سازی به معنای کاربرد تکنیک های اساسی مهندسی برای ایجاد بافت جدید و اجزای آن است) اما در نسل دوم پرینترهای سه بعدی می توان به فولیکول های مو، غدد عرق و همینطور سایر پیچیدگی های پوست انسان با کمک هیدروژل دست یافت.

پرینت سه بعدی پوست از طریق سازه های هیدروژلی مواد زیستی و فناوری های پیشرفته سه بعدی را با یکدیگر ترکیب می کند تا با استفاده از این روش، مسائلی مانند پس زدن پیوند توسط سیستم ایمنی بدن نیز رد شود.

لایه های ژلاتینی به کار رفته در این فناوری جدید باعث تسریع دوران درمان می شود. ابداع چنین پرینترهایی می تواند جایگزین عمل های پیوند در بیمارانی شود که در سوانح و حوادث مختلف با مسائل پوستی دست به گریبان بوده اند. پرینت های نسل گذشته تفاوت های چشمگیری را با پوست نشان می دادند اما در نسل جدید، ویژگی های کلیدی پوست مانند ساختار ، ضخامت و ترکیب نیز یکسان است.

پرینت سه بعدی اعضای بدن نه تنها دارای هزینه های کمتری به نسبت پیوند است بلکه می تواند خطر مرگ و میر و همینطور پس زدن پیوند را نیز کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 974

به "ورود نسل جدید پرینترهای سه بعدی به درمان سوختگی، پوست هایی که چاپ می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود نسل جدید پرینترهای سه بعدی به درمان سوختگی، پوست هایی که چاپ می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید