چاره گرانی خودرو عرضه به بورس کالاست

به گزارش علی آباد جدید، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است که با عرضه خودرو به بورس کالا قیمت آن کاهش خواهد یافت.

چاره گرانی خودرو عرضه به بورس کالاست

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، روح الله ایزدخواه، رئیس کارگروه صنعت خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مصاحبه تلفنی با برنامه گفتگوی مالی در رابطه با طرح عرضه خودرو در بورس گفت: هدف ما از ارائه این طرح، عرضه تنظیم شده خودرو به بورس کالاست.

وی اضافه نمود: موضوع این نیست که صرفاً خودرو را به بورس بسپاریم، بلکه با تنظیمات نسبتاً سختگیرانه که اعمال خواهدشد خودرو به بورس عرضه و قدرت تنظیم بازار هم از سوی دولت اعمال می شود.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه این طرح، رفتار خودروسازان در عرضه خودرو را تعیین و منطقی می کند، اضافه نمود: این طرح علاوه بر کنترل تقاضای خودرو، مانع از تقاضای کاذب می شود و از طرف دیگر بحث ارتقای کیفیت و واردات و صادرات و خودرو را هم دنبال می کند.

ایزدخواه با تأکید بر اینکه قیمت خودرو با عرضه به بورس قابل تنظیم خواهد بود، گفت: خودرو هم اکنون در بازار سیاه خرید و فروش می شود و هیچ گونه تنظیم قیمتی هم از سوی دولت اعمال نمی شود، درصورتیکه عرضه خودرو به بورس قانون و ضابطه خودش را دارد و قیمت ها هم قابل تنظیم هستند.

وی با تأکید براینکه این طرح جلوی سوداگری و احتکار خودرو را می گیرد، گفت: بر اساس این طرح، اگر کسی از محل خرید و فروش خودرو سوداگری کند و منتفع شود باید مالیات بپردازد یعنی اگر کسی خودرو را از بورس خریداری کند و زودتر از دو سال، بفروشد مشمول مالیات سنگین خواهدشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین به مشکل قطعه سازان برای تأمین مالی هم اشاره و اظهارکرد: این طرح، وزارت صمت را ملزم به تعیین سازوکار هایی می کند تا قطعه سازان هم از جریان مالی ایجاد شده در بورس منتفع شوند.

ایزدخواه بخشی از التهاب بازار خودرو را ناشی از قیمت های دستوری دانست و گفت: بر اساس این طرح، یک قیمت پایه و بر اساس دستورالعمل سازمان حمایت و نیز اسناد حسابرسی شده خودروسازان تعیین می شود و بعد هم رقابت شکل می گیرد و در این صورت مابه التفاوت قیمت فروش نسبت به قیمت پایه به جای جیب خودروساز و دلالان به خرانه واریز می شود و در جهت توسعه و طراحی محصول و همچنین تأمین منابع مالی خودروسازان هزینه خواهدشد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تبعات بنگاه داری غلطِ خودروساز نباید به مصرف کننده تحمیل شود، اضافه نمود: ما در طرح مذکور، آن دسته از هزینه های واقعی که برای خودرو اجرا شده را قبول می کنیم و مابقی هزینه ها را نمی پذیریم.

ایزدخواه معتقد است که با اجرای این طرح، قیمت خودرو کاهش پیدا می کند، چراکه خودروساز به هیچ وجه خارج از بورس، امکان فروش ندارد و کف عرضه هم توسط وزارت صمت تعیین می شود.

رئیس کارگروه صنعت خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، بهترین ابزار موجود برای تنظیم بازار خودرو را بورس کالا دانست و گفت: اگر خودرو را به حاشیه بازار بسپاریم و یا قیمت دستوری تعیین کنیم دقیقاً همان اتفاقی که درباره مسکن افتاد در حوزه خودرو هم رخ خواهدداد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1380

به "چاره گرانی خودرو عرضه به بورس کالاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاره گرانی خودرو عرضه به بورس کالاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید