چشمه تلخاب؛ جاذبه گم شده در هیاهوی مرکز

به گزارش علی آباد جدید، چشمه تلخاب یکی از جاذبه های بکری است که در نزدیکی روستای لالون واقع شده و در راستا کوهنوردان قلل خلنو واقع شده است. نام چشمه تلخاب از مزه تلخش گرفته شده و این مزه ویژه، ناشی از املاحی است که می تواند از نظر درمانی برای اشخاص مفید باشد. چشمه از زیر سنگی سرخ رنگ می جوشد و خاصیت املاحی آب آن باعث شده سنگ های اطرافش به رنگ مسی متمایل به سرخ باشند.

چشمه تلخاب؛ جاذبه گم شده در هیاهوی مرکز

راه دسترسی

جهت دسترسی به چشمه زیاد دور نیست. اگر فرصت ندارید به سفرهای چند روزه بروید، این چشمه می تواند مقصد خوبی برای سفری یک روزه باشد. مخصوصا اگر کمی هم اهل پیاده روی باشید، رفتن به این چشمه حسابی آخر هفته تان را هیجان انگیز می کند.

هر وقت قصد عزیمت کردید، خود را به فشم برسانید. به دو راهی فشم که رسیدید سمت راست به سمت زاگون و گرمابدر ادامه جهت دهید. در زاگون سمت چپ جاده باریکی واقع شده است که شما را تا لالان هدایت می کند. روستای لالون سرسبز و پرآب و زیباست و در این فصل هوای خنک و مطبوعی دارد. به اینجا که رسیدید باید از محلی ها سراغ چشمه تلخاب را بگیرید. از اینجا به بعد باید ماشینتان را جای مناسبی پارک کنید و پیاده روی را شروع کنید. بد نیست بدانید که برای رسیدن به آبشار و چشمه تلخاب از محل روستای لالون حدود سه ساعت پیاده روی لازم است. در ابندای جهت پس از یک پیاده روی حدودا 15 تا 20 دقیقه ای، به تنگه لالان می رسید. اما برای رسیدن به چشمه تلخاب لازم است که حدودا 40 تا 50 دقیقه دیگر هم پیاده طی جهت کنید.

تلخاب؛ سه در یک

چرا سه در یک؟ دلیلش این است که چشمه تلخاب در واقع از سه چشمه تشکیل شده؛ چشمه اول دارای آب تلخ مزه و گازداری با زمینه رنگ مسی است، چشمه دوم تقریبا چسبیده به چشمه اول است که آب ترش مزه ای دارد و چشمه سوم، در سمت چپ، دارای آب شیرین است. اگر هوس نوشیدن آب چشمه را کردید، بگوییم که نوشیدن این آب کار آسانی نیست چون طعم گزنده ای دارد. با این حال بعضی ها هنر به خرج می دهند و با این آب دوغ گازدار درست می کنند که البته طعم جالبی ایجاد می کند. عده ای هم به این آب آبلیمو اضافه می کنند و آن را می نوشند. چیز دیگری هم که اگر به چشمه برسید توجهتان را جلب می کند وجود کوهنوردانی است که قصد صعود به قله خلنو را دارند. آن ها برای استراحت و تجدید قوا معمولا کنار چشمه می مانند و یک شب استراحت می کنند تا صبح زود به قله صعود کنند.

آبشار خل نو

با اینکه خود چشمه مقصد بیشتر گردشگرانی است که قصد سفر به اطراف تهران را می کنند، اما درست بعد از چشمه تلخاب، آبشار زیبایی واقع شده است که برای رسیدن به آن لازم است 4 ساعت پیاده روی کنید. اگر خسته نبودید و از همه مهم تر زمان کافی داشتید، می توانید بعد از اینکه نفسی کنار چشمه تازه کردید راه آبشار را در پیش بگیرید.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1966

به "چشمه تلخاب؛ جاذبه گم شده در هیاهوی مرکز" امتیاز دهید

1 کاربر به "چشمه تلخاب؛ جاذبه گم شده در هیاهوی مرکز" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشمه تلخاب؛ جاذبه گم شده در هیاهوی مرکز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید