چشم بادامی ها دیگر برای ورود به ایران ویزا نمی گیرند

به گزارش علی آباد جدید، به منظور جذب گردشگران خارجی هیات دولت با لغو ویزا یک طرفه چینی ها موافقت نموده است. به این ترتیب چشم بادامی های چینی دیگر برای ورود به ایران احتیاج به ویزا ندارند.

چشم بادامی ها دیگر برای ورود به ایران ویزا نمی گیرند

از حدود هفت ماه پیش سازمان میراث فرهنگی در پی لغو ویزا با چینی ها بود. پیش از این گردشگران چین ویزای فرودگاهی گرفته و وارد ایران می شدند، اکنون این ویزا با هدف افزایش گردشگران ورودی برداشته شد، اما همچنان ایرانی ها برای رفتن به این کشور باید ویزا بگیرند.

از مدت ها قبل برنامه ریزی برای بدست آوردن بازار چین از جمله هدف های سازمان میراث فرهنگی و شرکت های زیرمجموعه و فعالان گردشگری بود به همین دلیل کنسرسیومی در معاونت گردشگری برای این موضوع تشکیل شده که در آن بخش های مختلف از جمله بخش خصوصی و فعالان گردشگری هر کدام در زمینه های مربوط به خود کوشش می نمایند تا بتوانند نظر این گردشگران را به ایران جلب نمایند.

این اقدام به ویژه بعد از بروز کردن بازارهای هدف گردشگری و توجه به بازارهای مهم انجام گرفت، پس از آن برنامه عملیاتی برای این بازارها تدوین شد. اکنون با مصوبه دولت مبنی بر لغو ویزای چینی ها هنگام ورود به ایران، کوشش برای به دست آوردن نظر گردشگران این کشور جدی تر خواهد شد.

در این باره ولی تیموری، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی به خبرنگار مهر گفت: کارگروه مشترکی بین رئیس سازمان میراث فرهنگی و وزیر امور خارجه شکل گرفت که به دنبال آن برنامه لغو ویزا یک طرفه به هیات دولت ارائه و در نهایت مصوب شد و حالا باید فرآیند ابلاغ آن طی گردد تا به مرحله اجرا برشد.

ایران با بعضی از کشورها به صورت دو طرفه لغو ویزا است، یعنی گردشگران بدون ویزا وارد کشور شده و ایرانی ها هم بدون ویزا به آن کشور سفر می نمایند از جمله ترکیه یا لبنان.

بعضی دیگر نیزهنگام ورود به فرودگاه ویزای فرودگاهی می گیرند و البته با موافقت ریاست جمهوری مهر ورود و خروج بنابر درخواست خودشان روی پاسپورت زده نمی گردد و وارد کشور می شوند. دسته ای دیگر از شهروندان بعضی کشورها مانند آذربایجان می توانند بدون ویزا وارد ایران شوند، اما ایرانی ها باید برای ورود به این کشور ویزا بگیرند.

پیش از این ایران در نظر داشت تا بتواند به صورت دو طرفه این ویزا را لغو کند، اما در حال حاضر چین چنین برنامه ای را برای ایرانی ها ندارد.

از سوی دیگر یکی از برنامه ها این بود که ویزای چینی هایی که به صورت گروهی وارد ایران می شوند لغو گردد، اما با تصویب لغو ویزا یک طرفه هر آن موضوع منتفی است و اکنون هر توریستی حتی اگر به تنهایی وارد ایران گردد نیازی به دریافت ویزا ندارد.

معاون گردشگری کشور در این باره گفت: حتی گردشگران چینی برای توقف چند ساعته و گردش در شهر بین دو پرواز خود هم نیازی به دریافت ویزای ترانزیتی ندارند.

تیموری درباره نگرانی فعالان گردشگری از ورود بی ضابطه گردشگران چینی و اقامت آن ها در مراکز غیر رسمی در پی لغو ویزا نیز گفت: انتظارمان این هست که در اقامتگاه های رسمی و دارای مجوز ساکن شوند. این موضوع ارتباطی به اینکه ویزا وجود داشته باشد یا خیر ندارد. اگر اطلاع رسانی درباره مراکز اقامتی به درستی انجام گیرد و نرخ ها به درستی و شفاف اطلاع داده گردد دیگر کسی در مراکز غیر رسمی که نمی داند چه اتفاقی در انتظارش است، ساکن نخواهد شد. باید در این زمینه بخش خصوصی نیز یاری کند تا نرخ ها شفاف شوند و اطلاع رسانی به خوبی انجام گیرد. این موضوع می تواند در اسکان گردشگران داخلی نیز موثر باشد.

منبع: مهر

منبع: همگردی
انتشار: 24 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 345

به "چشم بادامی ها دیگر برای ورود به ایران ویزا نمی گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم بادامی ها دیگر برای ورود به ایران ویزا نمی گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید