60 واکسن احتمالی کرونا در مرحله پیش بالینی، 2 واکسن در فاز بالینی

به گزارش علی آباد جدید به نقل از بیزنس تودی، سازمان جهانی بهداشت گفت 2 واکسن احتمالی ویروس کووید 19 وارد فاز آزمایش بالینی شده اند. همچنین 60 واکسن احتمالی دیگر نیز در مرحله مطالعات پیش بالینی هستند.

60 واکسن احتمالی کرونا در مرحله پیش بالینی، 2 واکسن در فاز بالینی

یکی از این واکسن ها به طور مشترک توسط شرکت CanSino Biological Inc و انستیتو فناوری زیستی پکن ساخته شده است. برای این منظور محققان از وکتور ویروسی غیر تکرار شونده به عنوان پلتفرم استفاده کردند تا واکسنی با آدنوویروس 5 بسازند. مشابه این روش برای تولید واکسن های غیر ویروس کرونا مانند ابولا استفاده شده است.

آدنوویروس ها در حقیقت ویروس های معمولی هستند که عامل بیماری ذات الریه به شمار می فرایند و می توانند با انتقال یک آنتی ژنی به بدن انسان، تولید پادتن بیماری را در بدن او تحریک کنند.

شرکت CanSino Biological Inc با همکاریانستیتوی مهندسی زیستی آکادمی علوم پزشکی ارتش چین در سال 2017 واکسنی برای ابولا ساخته است.

دومین واکسنی که وارد مرحله آزمایش های بالینی شده به شرکت آمریکایی مدرنا تعلق دارد. شرکت مدرنا با همکاری انستیتو ملی آلرژی و بیماری های عفونی آمریکا این واکسن را ساخته است.

این نانوذرات لیپیدی (LNP) واکسن احتمال mRNA را در یک محفظه قرار می دهند و از یک بستر RNA استفاده می کنند.

در این فرایند اطلاعات ژنتیکی ویروس از دی ان ای آن رمزگشایی و پروتئین هایی ساخته می شود. mRNA نیز به عنوان واسطه میان اطلاعات ژنتیک در دی ان ای و توالی آمینو اسید در پروتئین ها عمل می کند و به سلول ها دستور می دهد برای مقابله با ویروس پروتئینی بسازند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 خرداد 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1019

به "60 واکسن احتمالی کرونا در مرحله پیش بالینی، 2 واکسن در فاز بالینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 واکسن احتمالی کرونا در مرحله پیش بالینی، 2 واکسن در فاز بالینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید