اقدامات لازم برای از بین بردن رطوبت خانه

به گزارش علی آباد جدید، احتمالا شما هم با مشکل رطوبت در خانه روبرو شده اید که این مقاله را مطالعه می کنید و به دنبال راهی برای از بین بردن رطوبت خانه می شد. خیلی از ما تا به حال با رطوبت در خانه روبرو شده ایم و می دانیم که این مسئله چقدر آزاردهنده است، خرج روی دستمان می گذارد، به لوازم چوبی و برقی خانه و دیوارها آسیب می زند و سلامت ساکنین خانه را به خطر می اندازد؛ پس از بین بردن نم و رطوبت خانه امری مهم است.

اقدامات لازم برای از بین بردن رطوبت خانه

در این مقاله، همراه ما باشید تا به شما بگوییم که برای رفع دم و رطوبت خانه چکار باید کرد و چگونه می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

دلیل مرطوب شدن خانه و راه های از بین بردن رطوبت خانه

ایجاد شدن رطوبت، دلایل مختلفی دارد. ممکن است مشکلاتی که در لوله کشی ساختمان وجود دارد منجر به این اتفاق شده باشد یا اقداماتی اشتباهی که ما خودمان در خانه انجام می دهیم. برای مثال، ممکن است لوله های ساختمان ترکیده باشند و رطوبت لوله ها از دیوارها نشت نموده باشد. شاید هم عایق کاری ساختمان ضعیف و نامرغوب بوده و به مرور زمان، محیط خانه را نمور نموده است. اگر در آپارتمان ساکن هستید، شاید حمام یا دستشویی همسایه بالایی تان نشتی دارد و رطوبت را به خانه شما می کشاند.

همانطور که گفتیم این مشکل می تواند به دست خودمان هم ایجاد شده باشد. مثلا، آیا شما لباس هایتان را پس از شستن در داخل ساختمان پهن و خشک می کنید؟ همین مسئله می تواند موجب افزایش رطوبت گردد. در ادامه تمامی دلایلی که این مشکل را به همراه دارند یک به یک باز می کنیم و به شما می گوییم برای از بین بردن رطوبت ساختمان و بعلاوه جلوگیری از بروز این مشکل چه کارهایی باید انجام دهید.

1. نمور شدن خانه به دلیل شستشوی دیوارها

یکی از اشتباهاتی که برای دیوارهای گچی ممکن است مرتکب شوید، شستن آن هاست. اگر دیوارها را رنگ ننموده اید، به هیچ وجه نباید بشوریدشان! این کار رطوبت را در دیوار نگه می دارد، خشک نمی گردد و هوای خانه را هم سنگین می نماید. به جز دیوارها، بخش های دیگر مانند کف ساختمان را هم مرتبا نشویید چون این کار می تواند دلیل رطوبت کف خانه باشد! برای تمیز کردن این بخش خانه، بهتر است به جارو کشیدن اکتفا کنید و مقدار دفعات شستشو را به حداقل برسانید.

2. ترکیدن لوله ها

همانطور که زودتر هم اشاره کردیم، اگر لوله های ساختمان بترکند، باید برای از بین بردن رطوبت خانه، سریعا اقدام به تعمیر لوله ها کنید. اگر جلوگیری از این اتفاق به عمل نیاید، رطوبت کل خانه را پر می نماید و دیوارها را به کل از بین می برد.

برای لوله کشی از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

3. خشک کردن لباس ها با بند اپارتمانی

وقتی البسه خود را شستید، حتما آن ها را در حیاط و روی بند پهن کنید. اگر آپارتمان نشین هستید، بند لباس ها را به تراس خانه منتقل کنید. بدین ترتیب، هم لباس هایتان به یاری نور آفتاب خشک می شوند و بوی رطوبت داخلشان نمی ماند، و هم به دیوارها و هوای خانه آسیبی نمی رسد و از ایجاد رطوبت پیشگیری به عمل می آید.

4. عایق کاری ضعیف

اگر فصل بارندگی است و متوجه شده اید که رطوبت خانه بالا رفته، احتمالا به دلیل ایزوگام نامرغوب و عایق کاری ضعیف سقف است. شاید هم عایق قدیمی شده و از درز آن آب به درون دیوارها رخنه نموده. بهتر است برای رفع رطوبت خانه فکری به حال ایزوگام کنید.

نحوه تشخیص وجود رطوبت بالا در خانه

اگر در خانه رطوبت ایجاد شده باشد، کم کم حین نفس کشیدن هم متوجه این مسئله خواهید شد. بعلاوه، بوی رطوبت هم در خانه می پیچد و اگر کسی از بیرون وارد خانه گردد، خیلی زود سنگینی هوا را تشخیص می دهد.

 1. برای این که ببینید شرایط نم و رطوبت دیوار های خانه به چه صورت است، از رطوبت سنج یاری بگیرید. این وسیله شرایط نم خانه را به شما نشان خواهد داد. اگر رطوبت بالای 50 بود، یعنی باید دنبال راهی برای از بین بردن رطوبت خانه باشید.
 2. گوشه و کنار دیوارها (به خصوص داخل حمام و دستشویی) را چک کنید. ممکن است چشمتان به دانه های سبز لجنی یا سیاهی بخورد که آن گوشه ها در تاریکی پنهان شده اند و دارند روزبه روز بیشتر می شوند. این دانه های بدشکل، کپک هستند و دلیل اصلی وجود رطوبت در خانه به حساب می فرایند.
 3. آیا روی پنجره بخار نشسته؟ حتی با این که هوا شرجی نیست؟ پس رطوبت خانه تان زیاد شده و باید اقدام به از بین بردن رطوبت در خانه کنید.
 4. لکه های آبی که معمولا زیاد پیش می آید روی سقف یا دیوارها مشاهده کنیم، مصداق شاخص مرطوب بودن محیط خانه و نفوذ آب از دیوار هستند.
 5. مبلمان چوبی خانه دارند پوسیده می شوند؟ پس باید سریعا فکری برای از بین بردن رطوبت خانه کنید.
 6. خودتان یا دیگر ساکنین خانه آلرژی دارند و این روزها علائم آلرژیک مانند عطسه، سرفه، خارش و قرمزی پوست دارید؟ این ها همه نشانه این هستند که رطوبت خانه بالاست و بدن شما دارد واکنش نشان می دهد.

تاثیر رطوبت خانه بر بدن

حتما می دانید که مرطوب و نمور ماندن فضا، اثرات بد بسیاری دارد و بدون شک باید هرچه زودتر این مشکل را رفع کنید. اگر دیوارهای خانه نمور باشند، گرد و غبار را به خود می کشند. این وضع، باعث افزایش کپک، و قارچ های مختلف می شوند که سلامتتان را به خطر می اندازند.

لکه های رطوبتی که بر در و دیوار خانه مانده، به راحتی به چشم می آیند و ظاهر خانه را از ریخت و قیافه می اندازند.

اگر بیماری های تنفسی و پوستی داشته باشید، بیماریتان با وجود رطوبت بالا تشدید خواهد شد. اگر مشکلاتی نظیر رماتیسم دارید، استخوان دردتان بیشتر خواهد شد و حتی ممکن است اگر این بیماری را نداشته باشید هم به آن دچار شوید. اگر اقدام به از بین بردن رطوبت کف خانه نکنید، پا درد خواهید گرفت. آلرژی تان نیز، به واسطه بالا بودن رطوبت و کپک در خانه تشدید خواهد شد.

نم و رطوبت، به لوازم عزیزتان آسیب می زند. وسایل چوبی، مجسمه ها و لوله کشی خانه، به علاوه وسایل برقی خانه تان، از آسیب نمور دیوارها در امان نخواهند بود. بوی بد در خانه خواهد پیچید و حتی اگر خودتان به دلیل بودن در خانه متوجه آن نشوید، کسی از بیرون وارد خانه تان گردد بلافاصله این مسئله را احساس خواهد نمود.

رطوبت بالا، موجب افزایش مگس، سوسک و دیگر موجودات موذی در خانه و به خصوص سرویس بهداشتی می شوند.

مطلب پیشنهادی:اصول آبیاری گل و گیاه آپارتمانی

اقدامات لازم برای از بین بردن رطوبت خانه

برای این که خانه نمور نگردد، راه هایی هستند که به یاری آن ها تا حد زیادی می توانید از بروز چنین مسئله ای پیشگیری کنید. برای مثال:

 1. دوش های کوتاه و خنک بگیرید. وقتی آب خنک را باز کنید، مقدار رطوبت کم می گردد. پس در فصول گرم سال بهتر است با آب خنک دوش بگیرید. این کار هم برای پوست و گردش خون بدنتان خوب است، و هم از رطوبت جلوگیری می نماید.
 2. لباس ها را بیرون از خانه خشک کنید. با این کار هم سریعتر خشک می شوند و هم از ایجاد شدن هر گونه باکتری روی لباس و رطوبت داخل خانه جلوگیری می گردد.
 3. گیاهان خانه را به بخشی از خانه منتقل کنید که تهویه خوبی دارد. این روزها همه ما در خانه مان یک عالمه گلدان و گیاه داریم. گیاهان فضای خانه را مرطوب می نمایند. اگر می خواهید کاری برای از بین بردن نم و رطوبت خانه بکنید، اولین قدم باید جابجایی گلدان ها به محیطی باشد که تهویه خوبی دارد.
 4. رطوبت گیر خانه بهره ببرید. دلیل رطوبت خانه در زمستان و روزهای برفی و بارانی، نشت رطوبت به درون خانه است. دستگاه رطوبت گیر رطوبت را جذب می نماید و شما را از شر آن خلاص می نماید.
 5. نمک نقش زیادی در از بین بردن رطوبت خانه دارد. کمی نمک داخل ظرفی در باز بریزید و ببینید که چطور رطوبت خانه را به خود می گیرد. هر زمان که دیدید نمک ها سیاه شده اند، یعنی وقت تعویضشان رسیده است.
 6. زمانی که آشپزی می کنید هود را روشن کنید. هود علاوه بر بوی غذا، رطوبت ایجاد شده در آشپزخانه را هم به خود می کشد.
 7. یک دلیل رطوبت خانه در زمستان این است که بخاری را روی درجه خیلی زیادی تنظیم می کنید. برای این که مشکل رطوبتی نداشته باشید، درجه بخاری را بالای 20 درجه سانتی گراد نبرید.
 8. در حمام و توالت خانه دستگاه تهویه بگذارید. این کار رطوبت را به بیرون از خانه منتقل می نماید.
 9. طوری خانه را دکور کنید و مبلمان را بچینید که هوا بینشان گردش کند. اگر لوازم کنار هم باشند، هوا گیر می افتد و علاوه بر آسیب زدن به لوازم، رطوبت را بالا می برد.
 10. دستگاه هایی که با آب کار می نمایند و رطوبت را بالا می برند کم بهره ببرید. ماشین لباسشویی را هفته ای حداقل یکبار روشن کنید. دستگاه های بخارشور را مکررا استفاده نکنید چون رطوبت را تشدید می نمایند.
 11. دیوارها را، اگر رنگ روغنی خورده اند، نهایتا سالی دو بار بشویید و از شستن دیوارهای گچی اکیدا امتناع کنید.
 12. لوازم خانه را آنالیز کنید و ببینید کدام یک از آن ها رطوبت را تشدید می نمایند. لوله های کدام یک از وسایل خانه شکسته؟ تشخیص این مسئله، به اقدام به موقع و جلوگیری از هزینه های زیاد منجر می گردد.

مطلب پیشنهادی:تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی

جمع بندی

در این مقاله تمامی مسائل مربوط به رطوبت خانه و عوامل دخیل در ایجاد آن آنالیز شد. بعلاوه به شما گفتیم که از چه روش های می توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید یا رطوبت ایجاد شده را از بین ببرید. چنانچه پرسشی در مورد این مسئله دارید، در قسمت نظرات مطرح فرمایید. تمامی سوالات آنالیز و پاسخ داده می شوند.

منبع: آچاره
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2217

به "اقدامات لازم برای از بین بردن رطوبت خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات لازم برای از بین بردن رطوبت خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید