بهترین شگفتی های مصر باستان ، بخش اول

به گزارش علی آباد جدید، یکی از بزرگترین و قدرتمندترین تمدن های تاریخ، مصر باستان بوده است که گنجینه های بسیاری را برای روزگار امروز باقی گذاشته است. در ادامه با ما همراه باشید تا بعضی از خارق العاده ترین شگفتی های مصر باستان را به شما معرفی کنیم.

بهترین شگفتی های مصر باستان ، بخش اول

مقبره توتانخ آمون، دره پادشاهان، اقصر

Tomb of Tutankhamun, Valley of the Kings, Lauxor

این ماسک طلایی و درخشان، یکی از شناخته شده ترین گنجینه های دنیای باستان به شمار می رود. این برای پادشاه مشهور مصر در بین سال های 1323 تا 1333 پیش از میلاد یعنی توتانخ آمون ساخته شده است. او فرزند آمنهوتپ چهارم و آخرین حاکم از سلسله خود بوده است. این مقبره به وسیله باستان شناس بریتانیایی هاوارد کارتر در سال 1922 میلادی کشف شده بود.

به این ماسک، لقب ماسک مرگ داده شده است. این ماسک حدود ده کیلوگرم وزن دارد و نشان می دهد که شاه یک عمامه راه راه و ریشی مصنوعی بر سر داشته است. در پیشانی این ماسک، یک الهه نخبت (یک کرکس) و وادجت (یک کبرا) واقع شده است. در پشت ماسک نیز نوشته هایی از کتاب مردگان واقع شده است. کتاب مردگان، یک نوشتار باستانی است. این ماسک را می توان یکی از نمادین ترین سمبل های مصر باستان دانست.

معبد یادبود حتشپسوت، دیر البهاری

Mortuary Temple of Hatshepsut, Deir el-Bahari

این معبد خارق العاده، در پایین یک صخره در بخش غربی اقصر قرار گرفته است. تکمیل شدن این معبد حدود پانزده سال طول کشیده است. این معبد برای هیجدهمین سلسله فراعنه به نام حتشپسوت ساخته شده است. این فرعون در سال 1458 پیش از میلاد مرده است. این مبعد حدود سی متر ارتفاع دارد و دارای سه طبقه است.

مقبره مرروکا، سقاره

Tomb of Mereruka, Saqqara

مقبره مرروکا، بزرگترین و تاثیرگذارترین مکان تدفین غیر سلطنتی مصر باستان بوده است. این مقبره خارق العاده را می توان در قبرستان گسترده سقاره پیدا کرد. این مقبره برای یک وزیر قدرتمند به نام مرروکا ساخته شده است که به شاه تتی، اولین فرعون از ششمین سلسله، در طی سال 2323 تا 2345 پیش از میلاد خدمت می نموده است. این مکان تماشایی دارای سی و سه اتاق است که در یکی از اتاق ها، می توان مجسمه وزیر را مشاهده کرد.

مرده شوی خانه، هرم جوزر، سقاره

Mortuary Temple, Pyramid of Djoser, Saqqara

یکی دیگر از شگفتی های قبرستان سقاره، مرده شوی خانه آن است که در طی سومین سلسله فراعنه در طی سال های 2670 تا 2613 پیش از میلادی ساخته شده است. بیرون این مکان به خوبی ساخته شده است و به جای آجر خشتی که در آن موقع بسیار مورد استفاده قرار می گرفته از سنگ استفاده شده است. این ساختمان بیش از ده متر ارتفاع دارد و تنها ورودی آن نیز بسیار باریک است و در پی آن نیز راهرویی واقع شده است که در اطراف آن مجموعه ستون هایی وجود دارد.

هرم سرخ، دهشور

Red Pyramid, Dahshur

هر سرخ که به عنوان هرم شمالی نیز شناخته می گردد، بنای باستانی خارق العاده ای است که بزرگترین هرم در شهر اموات دهشور به شمار می رود. دهشور در چهل کیلومتری جنوب شهر قاهره قرار گرفته است. این هرم برای شاه سنفرو ساخته شده است. این هرم پس از هرم های بزرگ خوفو و خافره، سومین هرم بزرگ است. این هرم به علت رنگ متمایز و قرمز رنگ سنگ های خود، به هرم سرخ نامگذاری شده است.

ورودی معبد بزرگ، ابو سیمبل

The entrance of the Great Temple, Abu Simbel

این مکان جالب توجه در جنوب کشور مصر و در نزدیکی مرز سودان قرار گرفته است. این مکان در طی حکومت رامسس دوم در بین سال های 1279 تا 1213 پیش از میلاد در نوزدهمین سلسله ساخته شده است. این مجموعه شامل معبد بزرگ و معبد کوچک است که به عنوان معبد نفرتاری نیز شناخته می گردد. معبد بزرگ به وسیله چهار مجسمه بسیار بزرگ به ارتفاع بیست متر محافظت می شده است.

معبد نفرتاری، ابو سیمبل

Temple of Nefertari, Abu Simbel

این معبد در کنار معبد بزرگ، در درون کوهستان قرار گرفته است. این معبد برای ملکه نفرتاری ساخته شده و برای هاثور، الهه عشق، لذت و باروری وقف شده است. این ملکه، اولین همسر شاه رامسس دوم بوده است. در ورودی این مبعد چهار مجسمه بزرگ واقع شده است که یکی از آنها، مجسمه خود ملکه است که بیش از ده متر ارتفاع دارد.

در درون این معبد نیز دیوارها به خوبی حک کاری شدند و تصاویری از ملکه نفرتاری به همراه خدایان و الهه ها را به نمایش گذاشته است. یونانیان باستان، هاثور را همان آفرودیت، خدای باروری و عشق خود، می دانستند.

معبد اقصر، الاقصر

Luxor Temple, Luxor

معبد اقصر عمدتا به وسیله فرعون آمنهوتپ سوم در طی حکومتش در سال های 1386 تا 1353 پیش از میلاد ساخته شده است. کار ساخت این معبد بسیار بزرگ در اقصر به وسیله چندین فرعون دیگر ادامه یافته بود که شامل فرعون توتانخ آمون و رامسس دوم بوده است. دو مجسمه از رامسس دوم در ورودی این معبد قرار دارند که در طی سلسله هیجدهم ساخته شده است. این مجسمه گرانیتی با ارتفاع چهارده متر است.

هرم منکور، جیزه، قاهره

Pyramid of Menkaure, Giza Plateau, Cairo

این هرم در بیست و شمین قرن پیش از میلاد ساخته شده است. این هرم، کوچک ترین هرمی از سه اهرام بزرگی است که در فلات جیزه قرار دارند. این سازه برای شاه منکور ساخته شده است و آخرین هرم این مکان بوده و در کنار هرم پدرش، خافره، و هرم پدر بزرگش، خوفو، قرار گرفته است. ارتفاع این هرم حدود شصت و پنج متر است و یکی از برجسته ترین منظره ها مصر باستان به شمار می رود.

منبع: فوت و فن / loveexploring.com
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2216

به "بهترین شگفتی های مصر باستان ، بخش اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین شگفتی های مصر باستان ، بخش اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید