به جای ماسک می توان از روسری استفاده کرد؟

به گزارش علی آباد جدید، ایسنا/ محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می گویند: روسری هایی از جنس پنبه محکم بافته شده یا روسری هایی که از چندین لایه پارچه (ابریشم، پنبه و دیگر مصنوعات) ساخته شده باشند، می توانند محافظت قابل توجهی در برابر انتقال ذرات عفونی در اماکنی که رعایت فاصله گذاری فیزیکی ممکن نیست، ایجاد نمایند.

به جای ماسک می توان از روسری استفاده کرد؟

کووید 19 قابل انتقال از شخصی به شخص دیگر است. این بیماری عمدتا به وسیله قطرات کوچک تنفسی که به هنگام سرفه و عطسه از بینی یا دهان فرد مبتلا خارج می گردد به دستگاه تنفسی افرادی که در همان نزدیکی هستند، راه می یابد.

استفاده از ماسک می تواند جلوی این انتقال را بگیرد. حال سوال این است که آیا روسری می تواند در اماکن عمومی مثل مترو، اتوبوس و تاکسی به جای ماسک استفاده گردد؟ محققان موسسه ملی تحقیقات سلامت و دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران به این پرسش پاسخ داده اند.

آن ها می گویند: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر امریکا توصیه می نماید که افراد در مکان های عمومی از ماسک استفاده نمایند. از آنجا که ماسک های مختلف به تعداد کافی برای تمام افراد جامعه در دسترس نیست، این مرکز استفاده از پوشش های پارچه ای را در محیط هایی که رعایت فاصله فیزیکی ممکن نیست مانند فروشگاه ها، داروخانه ها، پمپ بنزین ها، مترو و وسایل حمل و نقل عمومی توصیه می نماید. پوشش پارچه ای ممکن است انتشار ویروس را آهسته کند و از انتقال ویروس از افراد مبتلا به کووید 19 که فاقد علائم بیماری و یا دارای علائم بیماری هستند، به افراد سالم جلوگیری کند.

محققان گزارش نموده اند که ترکیبی از پنبه با ابریشم طبیعی یا نوعی پارچه ابریشمی می تواند به طور موثری از انتقال قطرات ریز تنفسی جلوگیری کند. همچنین محققان معتقدند که پارچه های محکم بافته شده مانند کتان می توانند به عنوان مانع مکانیکی برای ذرات عمل نمایند. محققان دانشگاه شیکاگو دریافته اند که چند لایه و مخلوط کردن پارچه ها (پنبه، ابریشم و مصنوعات مختلف) برای فیلتر کردن ذرات موثرتر است.

توصیه شده است که برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از ماسک استفاده گردد. با توجه به اینکه ماسک های N95 و جراحی کمیاب هستند و باید برای کارمندان مراقبت های بهداشتی استفاده شوند، ماسک پارچه ای گزینه قابل قبولی برای اشخاصی است که ممکن است بیمار باشند و با سرفه و عطسه یا حتی صحبت کردن اطرافیان خود را آلوده نمایند. این ماسک های پارچه ای به عنوان یک سد مکانیکی عمل می نمایند.

روسری هایی از جنس پنبه محکم بافته شده یا روسری هایی که از چندین لایه پارچه (ابریشم، پنبه و دیگر مصنوعات) ساخته شده باشند، می توانند محافظت قابل توجهی در برابر انتقال ذرات عفونی در اماکنی که رعایت فاصله گذاری فیزیکی ممکن نیست، ایجاد نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1229

به "به جای ماسک می توان از روسری استفاده کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به جای ماسک می توان از روسری استفاده کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید