تاثیر گوشت قرمز بر بهبود بیماری ام اس

به گزارش علی آباد جدید، گوشت قرمز حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی از جمله پروتئین، آهن، روی، سلنیوم، پتاسیم، ویتامین D، تعدادی از ویتامین های B است. بسیاری از این مواد مغذی برای عملکرد مغز سالم مهم هستند، بنابراین تعجب آور نیست که این ارتباط مفید بین مصرف گوشت قرمز و کاهش انواع بیماری ها از جمله MS باشد. در ادامه توضیحات بیشتری در این باره برایتان ارائه داده ایم. با ما همراه باشید.

تاثیر گوشت قرمز بر بهبود بیماری ام اس

آیا گوشت قرمز خطر ابتلا به بیماری ام اس را کاهش می دهد؟

دانشمندان میان مصرف روزانه گوشت قرمز تولید نشده و کاهش تغییرات مغزی برای ابتلا به ام اس (MS) ارتباطاتی کشف نموده اند.

بیماری ام اس از جمله بیماری هایی است که در نقاط مختلف جهان شیوع دارد. مثلا در کشور آمریکا، حدود یک میلیون نفر از بزرگ سالان به این مشکل مبتلا هستند. هنوز دانشمندان پیروز به کشف علت ایجاد بیماری ام اس نشده اند.

بعضی از آنها معتقدند که ام اس یکی از بیماری های خود ایمنی است. در این بیماری، طی یک حمله خود ایمنی به سیستم اعصاب مرکزی، لایه میلین تخریب می گردد. وظیفه لایه میلین پوشاندن نورون ها است. در نتیجه، با تخریب میلین و حملاتی که گفته شد، طیف وسیعی از علائم عصبی بروز می کند.

در ادامه، نتایج تحقیقاتی را می خوانید که تعیین می کند آیا مصرف گوشت قرمز و رژیم مدیترانه ای می توانند به کاهش ابتلا به بیماری ام اس یاری نمایند؟

علت ابتلا به بیماری ام اس چیست؟

بنابر گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از دکتر عبدالحسین هوشمند، مدیرعامل انجمن ام اس ایران، در حال حاضر، ایران بالاترین مقدار ابتلا به بیماری ام اس را نسبت به کشورهای خاورمیانه دارد؛ به طوری که از هر 100 هزار نفر، 110 نفر به این بیماری مبتلا هستند.

احتمال ابتلا به ام اس در بین مردم آمریکا، از هر هزار نفر، یک مورد یا 0/1 درصد است. این احتمال برای کسانی با خویشاوندان درجه یکِ مبتلا به ام اس بیشتر می گردد (احتمال ابتلا حدود دو تا چهار درصد است). بعلاوه، در دوقلو هایی که یکی از آنها دچار این بیماری است، احتمال ابتلا برای نفر دیگر حدود 30 تا 50 درصد است.

در بعضی از موارد، تغییرات مغزی سال ها قبل از بروز هرگونه علامت ام اس در فرد به وجود می آید. در این باره، پژوهشی در مجله برِین منتشر شده است.

این پژوهش بر روی 81 نفر انجام شد. 10 سال پیش به وسیله MRI، از مغز این افراد تصویر برداری نموده بودند. پس از آنالیز ها تعیین شد 83 درصد از افراد با وجود نشانه هایی غیرعادی در تصویر مغزی در طول زمان دچار پیشرفت بیماری ام اس شدند. این افراد کسانی بودند که به تعبیر پزشکان در اولین تشخیص بالینی، مشکوک به بیماری میلین زدا شناخته شدند.

به باور محققان، عوامل محیطی از جمله تغذیه و رژیم غذایی در ابتلا به بیماری ام اس نقش دارد. نتایج پژوهش دانشمندان دانشگاه کورتین در پِرت استرالیا نشان می دهد: رژیم غذایی، به ویژه گوشت قرمز تولید نشده، روی بیماری های عصبی ای مانند ام اس تأثیر دارد.

گوشت قرمز و رژیم مدیترانه ای چطور به کاهش خطر ابتلا به ام اس یاری می نمایند؟

در پژوهش محققان دانشگاه کورتین، از نتیجه مطالعه جامع اوسی میون استفاده شد. این مطالعه موردـ شاهدی و مولتی سنتر (پژوهشی که در آن چندین بیمارستان، کلینیک و مؤسسه تحقیقاتی مشارکت می نمایند) درباره عوامل خطرسازِ آن دسته از بیماری های دستگاه عصبی است که با میلین ارتباط دارند.

در مجموعه داده های به کارگرفته شده، 282 مورد از کسانی آنالیز شدند که تجربه ابتلا به بیماری های میلین زدا را داشتند. در این تحقیق، 558 نفر از افراد سالم هم به عنوان گروه کنترل آنالیز شدند.

محققان ارشد در این پژوهش برای افراد، رژیم غذایی مدیترانه ای درنظر گرفتند. آنان برای اینکه اثر گذاری رژیم را در افراد دنبال نمایند، به مقدار وفاداری افراد به رژیم، نمره ای اختصاص دادند تا سنجش اثرات آن بهتر تعیین گردد. امتیاز و عدد نُه نشان دهنده بیشترین مقدار وفاداری به رژیم غذایی است و صفر، کمترین امتیازی است که هر فرد می تواند دریافت کند.

در این پژوهش، امتیاز دیگری هم تعریف شده بود که به امتیاز قرمز موسوم بود. بر این اساس، یک امتیاز برای کسانی منظور می شد که یک وعده غذایی 65 گرمی گوشت قرمز تولید نشده مانند گوشت گاو و گوساله مصرف می کردند. سپس، افراد حاضر در مطالعه و پژوهش به چهار دسته تقسیم بندی می شدند: گروه یک (امتیاز صفر تا دو)، گروه دو (امتیاز سه تا چهار)، گروه سه (امتیاز پنج)، گروه چهار (امتیاز شِش تا نُه).

با انجام تحقیقات تعیین شد که رابطه ای میان امتیازبندیِ انجام شده و ابتلا به بیماری های عصبی وجود ندارد. اما با مقایسه داده ها میان گروه دو، سه و چهار با گروه یک تعیین شد که داده ها گویای کاهش خطر ابتلا به بیماری های عصبی است.

گوشت قرمز دارای مواد مغذی ریز و درشت مهمی مانند پروتئین، آهن، روی، سلنیوم، پتاسیم، ویتامین D، ویتامین B است؛ بعلاوه، در گاوهایی که از علف سبز تغذیه می نمایند، حاوی اسیدهای آمینه چند اشباع نشده امگا 3 است.

بسیاری از این مواد مغذی به عملکرد صحیح مغز یاری می نمایند. بنابراین، تماشا اثرات مثبت مصرف گوشت قرمز تولید نشده با کاهش خطر ابتلا به بیماری ام اس چندان عجیب نیست.

اثرات گوشت قرمز تولید نشده روی افراد در معرض ابتلا به ام اس چیست؟

با آنالیز امتیاز قرمز مذکور در پژوهشی که عنوان شد، محققان دریافتند که گوشت قرمز تولید نشده تنها عاملی است که ازنظر آماری اثری معنادار بر روی کاهش خطر بیماری های عصبی مانند ام اس دارد. تیم تحقیقاتی تعیین کرد که کاهش خطر ابتلا به بیماری های عصبی رابطه نزدیکی با مقدار گوشت قرمز مصرفیِ افراد حاضر در تحقیقات دارد.

افرادی که در گروه دو قرار داشتند، 37 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری های عصبی داشتند. در گروه سوم، 52 درصد و در گروه چهارم 42 درصد کاهش خطر ابتلا به بیماری دیده شد. مصرف گوشت قرمز برای کسانی که دارای اقوام درجه یکِ مبتلا به بیماری هایی مانند ام اس بودند، کاهش خطر ابتلا از دو تا چهار درصد به یک تا دو و نیم درصد کاهش پیدا نموده بود. این مقدار برای دوقلوهایی که یکی از آنها مبتلا بود هم از 30 تا 50 درصد به 14 تا 32 درصد رسیده بود.

در تحقیقات مذکور، که از داده های اوسی میون استفاده شده است، 50 درصد کاهش خطر بیماری های عصبی در افرادی مشاهده شد که رژیم غذایی سالم داشتند. در پژوهش هایی دیگر هم نتایجی درباره تأثیرات مثبت مصرف گوشت قرمز تولید نشده بر بیماری های عصبی منتشر شد.

در این پژوهش ها تعیین شد که مصرف گوشت قرمز تولید نشده به طور مستقل (و نه بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ای) بر کاهش خطر ابتلا به بیماری های عصبی اثر گذار است.

سخن آخر

دکتر لوسیندا. جِی.بلک سرپرست تیم تحقیقاتی نام برده است. او می گوید: تحقیقاتی که گروه ما انجام داده است با افرادی ارتباط دارد که شدیدا در خطر ابتلا به ام اس هستند. افرادِ در خطر ابتلا به ام اس، کسانی اند که سابقه ابتلا به این بیماری در میان اعضای درجه یک خانواده شان وجود دارد. تحقیقی دیگر هم اجرا شده که به اثرات مصرف گوشت قرمز تولید نشده و ارتباط آن با شرایط سلامت در افراد عادی می پردازد.

با تمام این تحقیقات و نتایج، هنوز هم کسانی هستند که به وجود مزایا در مصرف گوشت قرمزِ تولید نشده اعتقادی ندارند.

مثلا در سال 2015، سازمان بهداشت جهانی (WHO) گوشت قرمز را عامل احتمالی ابتلا به سرطان دانسته است.

بعضی از تحقیقات اخیر نشان می دهد افرادی که مقادیر کمتری از گوشت قرمز تولید نشده مصرف می نمایند (مثلا در حد 65 گرم یا کمتر در روز)، احتمال مرگ شان بیشتر است.

انتخاب رژیم مناسب به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند تأثیرات فرهنگی، ترجیحات شخصی و شرایط مالی ـ اجتماعی.

تحقیقات و شواهد بسیاری نشان دهنده اثر گذاری رژیم غذایی سالم بر شرایط بدن و سلامت هستند. درباره اثرات مثبت مصرف گوشت قرمز تولید نشده روی شرایط ابتلا به ام اس هم تحقیقات بیشتری ضروری است. باید منتظر باشیم.

منبع: سایت چطور

منبع: راسخون
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1958

به "تاثیر گوشت قرمز بر بهبود بیماری ام اس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر گوشت قرمز بر بهبود بیماری ام اس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید