تشخیص زودهنگام خطر سکته قلبی با چرخ دستی فروشگاه

به گزارش علی آباد جدید، ایسنا نوشت: به گفته دانشمندان، حسگرهای چرخ دستی های سوپرمارکت می تواند به تشخیص خطر بروز سکته یاری کند.

تشخیص زودهنگام خطر سکته قلبی با چرخ دستی فروشگاه

مطالعه ای با 2155 شرکت کننده در فروشگاه های Sainsbury منجر به تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی در 39 نفر شد که از ابتلا به این بیماری آگاه نبودند.

چرخ دستی های سوپرمارکت ها ممکن است با چرخ های ضعیف و قاب های زنگ زده شان شناخته شوند، اما محققان می گویند این چرخ دستی ها می توانند با یاری به شناسایی افراد در معرض خطر سکته به وسیله حسگرهای موجود در دسته هایشان، برای نجات جان انسان ها مفید باشند.

بر اساس گزارشی از بنیاد قلب بریتانیا، از هر 45 نفر در بریتانیا، یک نفر دچار فیبریلاسیون دهلیزی(AF) است که باعث ایجاد ضربان غیرطبیعی قلب می گردد و می تواند خطر سکته را افزایش دهد. در حالی که افراد ممکن است از ابتلا به این عارضه بی اطلاع باشند، شناسایی و تشخیص زودهنگام آن می تواند مفید باشد.

اکنون محققان یک رویکرد ابداعی برای شناسایی افراد در معرض خطر ارائه نموده ان و آن نصب حسگرهای الکتروکاردیوگرام(ECG) در دسته های چرخ دستی های سوپرمارکت برای آنالیز ضربان غیرطبیعی قلب بزرگسالان در هنگام خرید است.

این آزمایش که در چهار سوپرمارکت Sainsbury در طول سه ماه انجام شد، 2155 بزرگسال را پوشش داد.

به شرکت کنندگان گفته شد که دسته چرخ دستی را دستکم به مدت 60 ثانیه نگه دارند. اگر حسگرها نشانه های فیبریلاسیون دهلیزی را دریافت می کردند، یک ضربدر قرمز روی دسته روشن می شد، در حالی که اگر هیچ علامتی تشخیص داده نمی شد، یک تیک سبز روشن می شد. در یک غربالگری نبض همه شرکت کنندگان آنالیز شد.

نتایج، که در روز آدینه در کنگره علمی انجمن قلب و عروق اروپا ارائه شد، نشان داد که وقتی داده های نوارقلب ECG برای 220 شرکت کننده که رضایت داده بودند داده های آن ها تجزیه و تحلیل گردد و به طور بالقوه مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده شده بودند به وسیله یک متخصص قلب آنالیز شد و 59 شرکت کننده به این بیماری مبتلا بودند که 39 نفر از آنها از ابتلای خود بی اطلاع بودند.

پروفسور یان جونز(Ian Jones) از دانشگاه جان مورز لیورپول، نویسنده این مطالعه، این ایده را که دسترسی به بعضی جوامع سخت است به چالش کشید.

با این حال، این تیم می گوید، معمولا به این دلیل که حرکات دست، خواندن آن را پیچیده می کرد، کار بیشتری برای بهبود دقت رویکرد مورد نظر، احتیاج است و اظهار داشت که 20 درصد از نوار قلب های این 220 نفر نامشخص بودند. علاوه بر این، در حالی که این روش بین 70 تا 93 درصد مواقع افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی را به درستی شناسایی می کرد، اما در تشخیص افراد بدون این علامت دقت کمتری داشت. به طور کلی، محققان تخمین زدند که تنها یک چهارم تا نیمی از افرادی که دارای فیبریلاسیون دهلیزی بودند هنگام آنالیز این علائم را تجربه می کردند.

پروفسور جاناتان مانت(Jonathan Mant)، رئیس گروه تحقیقاتی قلب و عروق در دانشگاه کمبریج که در این تحقیقات نقشی نداشت، می گوید که غربالگری جمعی برای فیبریلاسیون دهلیزی در بریتانیا انجام نشده است زیرا در خصوص اینکه آیا انجام این کار مفید است یا خیر، تردید وجود دارد. دلیل این است که امکان غربالگری برای شناسایی افرادی وجود دارد که گاه به گاه ضربان قلب غیرعادی دارند و مصرف دارو ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد به آنها آسیب برساند.

در حالی که مانت رویکرد چرخ دستی سوپرمارکت را نوآورانه توصیف کرد، گفت که تعداد نوارهای قلب نامشخص بسیار زیاد است و این خطر وجود دارد که خریداران با بی نظمی های گاه به گاه ضربان قلب که ممکن است احتیاجی به درمان نداشته باشند، مبتلا به بیماری فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده شوند.

او بعلاوه اظهار داشت که کسانی که به وسیله حسگرها به عنوان مبتلایان به فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده شده اند، احتیاج به آنالیز به موقع به وسیله یک متخصص دارند، که این احتمالا باری اضافی بر خدمات بهداشتی تحمیل می نماید.

رابرت استوری(Robert Storey)، استاد قلب و عروق در دانشگاه شفیلد، بر احتیاج به ارزیابی بیشتر افرادی که به وسیله این سیستم شناسایی شده اند، تاکید نمود، اما از این تحقیق استقبال و اظهار داشت که در حالی که علاقه زیادی به دستگاه های پوشیدنی برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی وجود داشت، بسیاری از مردم به چنین ابزارهایی دسترسی ندارند.

او گفت: در نتیجه، ایده فراهم کردن امکان نظارت بر ریتم قلب با استفاده از چرخ دستی فروشگاهی ایده عال به نظر می رسد که ارزش آنالیز دارد. نتایج این مطالعه نشان می دهد که تعداد قابل توجهی از افراد برای اولین بار مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی تشخیص داده شدند و این می تواند به طور بالقوه از سکته بعضی از این افراد جلوگیری کند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 3 تیر 1402 بروزرسانی: 3 تیر 1402 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2362

به "تشخیص زودهنگام خطر سکته قلبی با چرخ دستی فروشگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زودهنگام خطر سکته قلبی با چرخ دستی فروشگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید