تولید فراموش شود، اقتصاد ضربه می خورد

به گزارش علی آباد جدید، یک فعال اقتصادی معتقد است در شرایطی که اقتصاد ایران با تحریم روبرو بوده، تولیدکنندگان توانسته اند چرخه صادرات را حفظ کنند و در شرایط سخت، حمایت از آنها بیشترین اهمیت را دارد.

تولید فراموش شود، اقتصاد ضربه می خورد

جمشید عدالتیان شهریاری در گفت وگو با علی آباد جدید، اظهار کرد: با آغاز تحریم های یک جانبه آمریکا، صادرات غیر نفتی ایران نیز آسیب دید و با محدودیت هایی روبرو شد، با این وجود دیدیم که در دو سال گذشته، صادرات کشور حفظ شد و بخش قابل توجهی از منابع ارزی مورد نیاز از این طریق به دولت رسید.

به گفته وی، ارزیابی ها نشان می دهد که با وجود رشد منفی اقتصادی، بخش غیرنفتی اقتصاد ایران در ماه های گذشته نیز عملکرد قابل قبولی داشته و فرایند سال 1397 را در سال 1398 نیز ادامه داده است.

عضو سابق اتاق بازرگانی ایران، با بیان اینکه حمایت از تولید اولویت نخست اقتصاد ایران به شمار می رود، بیان نمود: اگر تولیدکنندگان ما بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند، سایر بخش ها نیز به حرکت در می آید و رشد اقتصادی مثبت می شود. از سوی دیگر نیازهای مردم نیز با محصولات داخلی پاسخ داده خواهد شد.

عدالتیان ادامه داد: ما در این فرایند باید دو موضوع را در نظر بگیریم. نخست اینکه بازار داخلی ایران با 80 میلیون نفر جمعیت، بازار کوچکی نیست و در صورتی که کالاهای ایرانی بیشتر عرضه شوند، می توانند سهم خوبی از این بازار دست آورند. از سوی دیگر تولیدکنندگان ایران در بازارهای خارجی نیز حضور خوبی داشته اند اما برای تداوم این حضور، نیاز به بهبود کیفیت کالاها و رقابت با نمونه های مشابه خارجی خواهد بود.

وی با تاکید بر این موضوع که در شرایط تحریم، باید تلاش کرد که محدودیت داخلی برای تولیدکنندگان به حداقل برسد، خاطرنشان کرد: این محدودیت های می تواند به دلیل قوانین سختگیرانه یا دستورالعمل های اشتباه باشد یا به دلیل شکل گیری اتفاقاتی مانند سیل یا کرونا به وجود آید. در هر شرایطی باید چرخ تولید را به حرکت درآورد تا اقتصاد به زمین نخورد زیرا هزینه فعال کردن دوباره کارخانه یا واحد تولیدی که تعطیل می شود، بسیار بالا خواهد بود.

به گزارش علی آباد جدید، با شیوع کرونا در ایران، دولت خاطرنشان کرده از فعالان اقتصادی که به دلیل شیوع این ویروس آسیب دیده اند حمایت خواهد کرد و بر این اساس به برخی از بخش ها، در حوزه های اقتصادیات، تامین اجتماعی و تعهدات بانکی، تسهیلاتی اعطا خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 976

به "تولید فراموش شود، اقتصاد ضربه می خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید فراموش شود، اقتصاد ضربه می خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید