خبرنگاران سرعت گرم شدن قطب جنوب، 5 برابر میانگین جهانی

به گزارش علی آباد جدید، تهران- خبرنگاران- سی بی اس نیوز در گزارشی با اشاره به تصاویر جدید ناسا از سرعت ذوب شدن یخ ها در قطب جنوب نوشت: براساس داده های سازمان جهانی هواشناسی میانگین دما در قطب جنوب در طی 50 سال گذشته بیش از 5 درجه فارنهایت افزایش یافته که این میزان 5 برابر میانگین جهانی است.

خبرنگاران سرعت گرم شدن قطب جنوب، 5 برابر میانگین جهانی

به گزارش شبکه خبری آمریکایی سی بی اس نیوز، در اوایل این ماه، دمای هوا در قطب جنوب به رکورد تازه ای از گرمای 64.9 درجه فارنهایت رسید که مطابق با دمای آن روز در لس آنجلس برابر بود. تصاویر جدید منتشر شده ناسا ذوب چشمگیر یخ های این منطقه ناشی از موج گرما را نشان می دهد، پدیده ای که دراین شبه جزیره روز به روز رایج تر می گردد.

رصدخانه ناسا روز آدینه (2 اسفند) دو تصویر جدید منتشر کرد که تفاوت پوشش یخ جزیره عقابEagle Island میان 4 و 13 فوریه (15 تا 24 بهمن) را نشان می دهد.

تصاویر قبل و بعد ای منطقه کاهش چشمگیر پوشش یخ و برف را در امتداد نوک شمالی شبه جزیره قطب جنوب نشان می دهد. در این تصاویر زمین بدون پوشش برف کاملا قابل مشاهده است، همچنین حوضچه های آبی شفاف در مرکز جزیره دیده می گردد که حاصل ذوب برف ها است.

مائوری پلتو یخچال شناس دانشگاه ماساچوست، روز آدینه گفت: من ندیده ام که حوضچه های ذوب شده به سرعت در قطب جنوب رشد نمایند. شما این نوع رویدادها را در آلاسکا و گرینلند مشاهده می کنید، اما چنین چیزی در قطب جنوب معمول نیست.

به گفته پلتو، این نوع ذوب سریع ناشی از دمای پایدار قابل توجه بالاتر از انجماد است، پدیده ای تقریبا ناشناخته در قطب جنوب که حالا در قرن 21 رایج شده است.

اما سازمان جهانی هواشناسی (WMO) هنوز در کوشش است رکورد گرمای اعلام شده را تأیید کند، در عین حال این سازمان شبه جزیره قطب جنوب را یکی از مناطقی دانسته که به سرعت در حال گرم شدن است.

در گزارش ناسا هم آورده شده است که گرمای فوریه یک الگوی نگران نماینده را نشان می دهد. ضمن آنکه این سومین رویداد بزرگ ذوب برف ها در تابستان سال جاری قطب جنوب به دنبال موج هوای گرم نوامبر (آبان) و ژانویه (دی) بود.

دانشمندان همچنین به تازگی و برای اولین بار در زیر نقطه مهمی از یخچال طبیعی دومزدی Doomsday، یکی از یخچال های طبیعی قطب جنوب، آب گرم یافته اند. در این میان سقوط 74 هزار متر مربعی یخچال تویتز Thwaites (یکی از بزرگترین یخچال های قطب جنوب که در عین حال به سرعت در حال ذوب شدن است) نیز می تواند توده ای از آب به اندازه ایالت فلوریدای آمریکا یا کل کشور بریتانیا آزاد کند و سطح دریا را بیش از 3 فوت (حدود 1 متر) بالا ببرد.

محققان دریافته اند که در جزیره فیل Elephant Island، درست در شمال شبه جزیره قطب جنوب، جمعیت گونه ای از پنگوئن های ساکن این منطقه به دلیل افزایش دما، تا 60 درصد کاهش یافته است. محققان سازمان جهانی هواشناسی همچنین براساس آمار و داده های موجود به این نتیجه رسیده اند میانگین دما در قطب جنوب در طی 50 سال گذشته بیش از 5 درجه فارنهایت افزایش یافته است که این میزان 5 برابر میانگین جهانی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 908

به "خبرنگاران سرعت گرم شدن قطب جنوب، 5 برابر میانگین جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سرعت گرم شدن قطب جنوب، 5 برابر میانگین جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید