کشف فسیل هزارپای غول پیکر به اندازه یک خودرو

به گزارش علی آباد جدید، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایونینگ استاندارد، این حیوان که Arthopleura نام دارد، از گیاهان تغذیه می کرده و احتمالاً مهاجم نیز بوده و سایر بی مهرگان یا حیوانات دو زیست کوچک را شکار می کرده است.

کشف فسیل هزارپای غول پیکر به اندازه یک خودرو

نمونه فسیل یافته شده از چند بخش اسکلت بیرونی مفصلی تشکیل شده است که از نظر شکلی بسیار شبیه به هزارپاهای امروزی است. پیش از این نیز دو نمونه فسیل مشابه کشف شده بود. اما نمونه تا به امروز کشف شده، قدیمی ترین و بزرگ ترین آنها است.

کارشناسان معتقدند این فسیل تنها بخشی از اسکلت بیرونی این موجود را نشان می دهد که در نزدیکی بستر رودخانه ریخته و سپس به دلیل وجود شن ها حفظ شده است.

طول فسیل کشف شده 75 سانتیمتر است. محققان معتقدند احتمالاً طول کل بدن حیوان مذکور 2.7 متر و وزن آن 50 کیلوگرم بوده است.

قدمت بقایای این حیوان به دوره کربنی فر(Carboniferous) مربوط است که بیش از 100 میلیون سال قبل از ظهور عصر دایناسورها است. در آن زمان انگلیس در نزدیک خط استوا بود و آب و هوای گرمی داشت.

در ژانویه 2018 میلادی یکی از دانشجویان سابق مقطع دکتری هنگام پیاده روی در ساحل با ماسه سنگ بزرگی روبرو شد که از یک پرتگاه جدا شده و افتاده بود.

نیل دیویس محقق ارشد این پژوهش که در دانشکده علوم زمین شناسی دانشگاه کمبریج فعالیت می کند، در این باره می گوید: صخره طولی افتاده بود که کاملاً باز شده و فسیل کاملاً نمایان بود و یکی از دانشجویان مقطع دکتری ما آن را به طور تصادفی دیده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 بهمن 1400 بروزرسانی: 11 بهمن 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2041

به "کشف فسیل هزارپای غول پیکر به اندازه یک خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فسیل هزارپای غول پیکر به اندازه یک خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید