خروج صنوف مزاحم از ایلام

به گزارش علی آباد جدید، رمضان نوری - ایلام -خبرنگار: سال هاست ترافیک ایلام به یک معضل اساسی تبدیل شده است.

خروج صنوف مزاحم از ایلام

در این بین وجود صنوف آلاینده و مزاحم مثل جوشکاری، سنگ تراشی، نجاری و... در داخل شهر یکی از عوامل مهم در تشدید ترافیک و آزار دیدن شهروندان به دلیل آلودگی صوتی این مشاغل است. احداث یک شهرک صنفی در شهر ایلام برای انتقال صنوف آلاینده و مزاحم از 3 سال پیش شروع شده، ولی این مهم همچنان محقق نشده است. البته مسئولان می گویند کار ساخت شهرک صنفی تقریبا تمام شده و مشاغل مزاحم و آلاینده آماده انتقال هستند. اکنون صنوف آلاینده و مزاحم در شهر ایلام، علاوه بر تشدید ترافیک، باعث آزار و اذیت تعداد بسیاری از شهروندان به دلیل سر و صدای زیاد خود شده اند.

  • انتقال مشاغل مزاحم؛ ضرورت انکارناپذیر

یکی از شهروندان ایلامی در گفت وگو با خبرنگار علی آباد جدید بیان می نماید: تعداد مشاغل مزاحم و آلاینده در شهر هر روز بیشتر می گردد و از جابه جایی آنها هنوز خبری نیست. علی اکبری می گوید: البته خود صنوف هم اعلام نموده اند که از مکان های خود جابه جا نمی شوند چراکه کار و کاسبی شان را از دست می دهند. وی می افزاید: تردد زیاد خودروها در خیابان های کم عرض ایلام و هم زمان وجود مشاغل و اصناف مزاحم و آلاینده مسائل زیادی را برای ساکنان بعضی از مناطق این شهر ایجاد نموده است.

اکبری با اشاره به این که آسایش مردم با وجود این صنوف و مشاغل آلاینده و مزاحم سلب شده است، می گوید: سال هاست که مردم خیابان های سعدی، 24 متری، رسالت و اشرفی اصفهانی صدای سرسام آور چکش و تق تق دائم کارگاه های صافکاری و جوشکاری را تحمل می نمایند و خواهان انتقال هرچه سریع تر صنوف مزاحم به خارج از شهر هستند. این شهروند اظهار می نماید: باید از سوی متولیان این کار برای انتقال صنوف مزاحم مشوق هایی در نظر گرفته گردد تا اصناف به راحتی جابه جا شوند. وی ادامه می دهد: بعضی از این صنوف آلودگی صوتی زیادی دارند و از صبح تا شب هم فعالیت می نمایند. انتقال مشاغل مزاحم ایلام ضرورتی انکارناپذیر است.

  • شهرک تخصصی صنفی ایلام آماده است

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی ایلام در این ارتباط در گفت وگو با خبرنگار علی آباد جدید اظهار می نماید: بر اساس تفاهم نامه مرکز اصناف و بازرگانان ایران و صنایع کوچک، در هر استانی با توجه به ظرفیت های موجود، شهرک تخصصی مشاغل صنفی ایجاد می گردد. اقبال اسماعیلی می گوید: شهرک تخصصی صنفی ایلام با مساحت 4 هکتار و اعتبار 80 میلیارد ریال در 2 فاز در حال انجامست. پروژه های طراحی فازهای اول و دوم به همراه تفکیک و پیاده سازی قطعات و تهیه نقشه توپوگرافی در این شهرک تکمیل شده و انتها یافته است. وی می افزاید: هم اکنون عملیات زیرسازی شامل آماده سازی خیابان ها و انشعابات آب و برق معابر این ناحیه در حال انجام است.

  • یاری به ارتقای سیمای شهری

اسماعیلی با اشاره به این که تاکنون 50 میلیارد ریال برای اجرای این پروژه هزینه شده است، می گوید: با همکاری اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت اطلاعات مربوط به صنوف استان جمع آوری و آنها برای استقرار در شهرک ها و نواحی صنعتی اولویت بندی می شوند. وی با بیان این که 600 واحد در شهرک تخصصی صنفی ایلام ساخته شده است، ادامه می دهد: انتقال صنوف آلاینده و مزاحم باعث ارتقای سیمای شهری، ایجاد کارگاه های تخصصی، تسهیل کسب و کار و توجه جدی و زیربنایی به بهداشت عمومی، صنفی و اجتماعی می گردد.

  • شروع واگذاری زمین به واحدهای صنفی

معاون هماهنگی امور مالی استاندار ایلام نیز در این ارتباط در گفت وگو با خبرنگار علی آباد جدید بیان می نماید: کار واگذاری زمین به واحدهای صنفی آلاینده و مزاحم در شهر ایلام در محل شهرک تخصصی صنفی شروع شده است. حیدر نعمتی می افزاید: مساله ای که وجود دارد، این است که بعضی واحدهای صنفی بزرگ و کارگاهی هستند، اما بعضی واحدهای دیگر بسیار کوچکند که باید شرایط و وضعیت آنها در این انتقال مد نظر قرار گیرد. وی می گوید: قرار است 600 واحد آلاینده فعال در شهر ایلام به شهرک صنفی منتقل شوند.

قیمت زمین ها کارشناسی شده و از 400 هزار تومان به 100 هزار تومان تغییر یافته است. امیدواریم با همکاری صنوف این برنامه عملیاتی گردد. نعمتی با تاکید بر نقش مشوق های لازم برای انتقال اصناف به شهرک تخصصی مشاغل صنفی می افزاید: هماهنگی با بانک ها برای ارائه تسهیلات به افراد مایل به فعالیت در شهرک های تخصصی صنفی می تواند به این امر بسیاریاری کند.

  • اهمیت سلامت شهروندان

شهردار ایلام نیز در گفت وگو با خبرنگار علی آباد جدید می گوید: یکی از اهداف انتقال صنوف آلاینده و نمایشگاه داران به خارج شهر، بهبود سطح محیط زیست شهر ایلام و سلامت شهروندان است. شهرداری ایلام مصمم است با یاری ارگان های ذی ربط این مهم محقق گردد. طالب صادقیان اظهار می نماید: یکی از سیاست های در حال انجام در هسته مرکزی شهر ایلام عدم صدور مجوز مطب های جدید پزشکان، عدم تمدید مجوز مطب های موجود و جابه جایی صنوف آلاینده مختلف از قبیل جوشکاران، نجاران، کابینت سازان و...، نمایشگاه های اتومبیل، بازار میوه و تره بار اصلی شهر و نیز مراکز آموزشی است.

وی ادامه می دهد: طبق قانون، شهرداری ها موظفند به منظور برطرف مزاحمت مشاغل و اصناف متناسب با وضعیت فعالیت، مکان استقرار و ماهیت شغلی آنها به صدور حکم انتقال یا برطرف مزاحمت به وسیله اصلاح فرایند کار، تغییر فعالیت یا نوسازی اقدام نمایند.

بیش از یک سال است که بحث انتقال صنوف آلاینده، مطب های پزشکان، نمایشگاه های خودرو و میدان میوه و تره بار ایلام در میان است و باید تاکنون برای انتقال این اصناف به خارج شهر اقدامی صورت می گرفت، ولی به دلیل بوروکراسی اداری این کار انجام نشده است. انتقال صنوف آلاینده ایلام به خارج از این شهر از جمله مطالبات شهروندان است که سال هاست محقق نشده و مردم با توجه به تاکید استاندار ایلام امیدوارند این مهم به زودی محقق گردد. انتقال صنوف مزاحم به ایجاد فضایی مناسب برای آسایش و فضای آرام برای سلامت روحی و روانی شهروندان یاری می نماید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 448

به "خروج صنوف مزاحم از ایلام" امتیاز دهید

1 کاربر به "خروج صنوف مزاحم از ایلام" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج صنوف مزاحم از ایلام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید