خط فقر 4 میلیون تومانی، شوخی است

به گزارش علی آباد جدید، گفته های معاون وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی مبنی بر خط فقر 4 میلیون تومانی در کشور و خط فقر حدود 5 میلیون تومان در تهران، همچنان واکنش هایی را در فضای مجازی و در بین فعالان مالی در پی دارد. اگرچه به نظر می رسد گفته های معاون وزیر رفاه درخصوص خط فقر مربوط به سال 99 باشد و نه امسال، اما اعمال نصفه و نیمه آمارها و مهم تر از همه تضادی که با کف جامعه و واقعیت بازار دارد، باعث شده بسیاری از افراد اعتماد خود به داده ها را از دست بدهند. در این راستا روز گذشته یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در این خصوص گفت: فعالین مالی که در حوزه فراوری، واردات یا صادرات کار می نمایند، دیگر به آمارهایی که در چند سال اخیر داده می گردد اعتماد نمی نمایند. اگر بخواهند از این آمار استفاده نمایند باید ضریب خطای بسیار زیادی را درنظر بگیرند که مسلما چندان کمکی هم نمی کند. مهراد عباد درخصوص داده هایی که طی چند روز اخیر بسیار مورد توجه محافل مالی قرار گرفته، گفت: معاون وزیر چندی پیش درخصوص خط فقر صحبت و آن را 4 میلیون تومان برای یک خانواده 4 نفره گفت. این اظهارنظر با آمارهای قبلی که ارایه می شد، اختلاف زیادی دارد. ما در ایران آمار دقیقی در خصوص هیچ موضوعی نداریم. هر آماری که وجود دارد با خطای بالایی است که شامل خط فقر هم می گردد. با شرایط هزینه های مسکن، مواد غذایی و... به نظر می رسد که اندازه خط فقر بسیار بیشتر از این ارقام باشد. اگر خانواده ای بخواهد در طول ماه فقط چند بار گوشت بخورد چند برابر این 4 میلیون تومان را باید صرف کند.

خط فقر 4 میلیون تومانی، شوخی است

هزینه های اجاره خانه به خصوص در شهرهای بزرگ بسیار زیاد است. 4 میلیون تومان برای یک خانواده 4 نفره خط فقر نیست بلکه خط مرگ است اگر در شهرهای بزرگ خانه نداشته باشند، فقط باید نان خشک بخورند. عباد در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به این موضوع که در مواردی از این دست طی چند روز گذشته در کشور بسیار زیاد شده، ادامه داد: در بدنه دولت، سازمان های مختلف اظهارنظرهای متفاوتی می نمایند. گاهی این اظهارنظرها مانند همین موضوع خط فقر 4 میلیون تومانی بسیار رادیکال و گاهی هم بسیار پوپولیستی است. در مجموع آمار درستی در اقتصاد ما وجود ندارد. یکی از آمارهای بسیار مهمی که یک بازرگان احتیاج دارد آمار واردات و صادرات کشور است که در چند سال گذشته چنین آماری را نداشتیم. البته به تازگی این اطلاعات منتشر شده اما دقیق نیست. او ضمن انتقاد از آمارهای اشتباه منتشر شده، گفت: مرجع رسمی آمار ما دو نهاد مختلف هستند که آمارهای منتشره آنها در بسیاری موارد مغایرت دارد. برای یک بازرگان مهم ترین موضوع ثبات است تا بتواند برنامه دقیق داشته باشد. برای این برنامه ریزی احتیاج به آمار دقیق و درست دارد. یک صادرنماینده برای انجام صادرات به سختی می تواند اطلاعات و آمار به دست بیاورد. برای مثال اگر کسی بخواهد اکسیژن و نیتروژن فراوری کند، نمی تواند آمار دقیقی پیدا کند که واقعا چه تعداد فراورینماینده در این زمینه وجود دارند. می تواند این آمار را پیدا کند که چه مقدار پروانه با چه مقدار ظرفیت فراوری صادر شده اما می دانیم که در ایران بسیاری از این پروانه ها عملا کار نمی نمایند، بسیاری هم با ظرفیت بسیار کمتری کار می نمایند. به خاطر نبود این اطلاعات شاهد هستیم که بسیاری به صورت هیجانی وارد اصنافی می شوند در حالی که واقعا بازاری نیست.

البته به جز عباد، عباس آرگون نیز از گفته های معاون وزیر کار انتقاد کرد و در این خصوص گفت: این موضوع اصلا با واقعیت های مالی تطابق ندارد، طبق این گفته سرانه هر فرد یک میلیون درنظر گرفته شده است. نرخ مسکن، مواد غذایی، حمل و نقل و... نشان می دهد که هیچ تطابقی بین این رقم با واقعیت وجود ندارد. با تورمی که ما در این سال ها داشتیم مطرح کردن خط فقر 4 میلیون تومانی برای خانواده 4 نفره بیشتر به طنز شبیه است. یک نان خالی امروز 5 هزار تومان است، هزینه های دیگر مانند حمل و نقل و انرژی و اجاره مسکن هم مطرح است. مجموع اینها نشان می دهد که چنین خبری اصلا همخوان با واقعیت نیست و بیشتر به مزاح شبیه است. آرگون در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مراکز ارایه آمار در کشور معین است، ادامه داد: موضوع آمار احتیاجمند یک ساماندهی در کشور است که یک مرجع معین آماری آن را اعلام کند.

امیدواریم که سبدی که درنظر گرفته می گردد برای معین این موضوع سبد مناسبی باشد. یک تصمیم خوب تصمیمی است که مبتنی بر اطلاعات آمار دقیق و درست و به موقع باشد. اطلاعات غیردقیق و غیرمستدل می تواند منجر به تصمیم گیری های نادرستی هم گردد بنابراین باید اطلاعات دقیق داشته باشیم که بتوانیم مبتنی بر آن تصمیمات درستی بگیریم.

البته انتقاد به گفته های وزیر کار برای اولین بار نیست که در کشور رخ می دهد؛ پیش تر نیز فعالان مالی و کارشناسان نسبت به داده های تورم معترض بودند، چراکه تورم از شهریور تا آذر ماه بر مدار کاهشی بوده اما قیمت های بازاری کالاها تقریبا کاهشی پیدا ننموده و در بعضی موارد افزایش های روزانه را تجربه نموده بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2063

به "خط فقر 4 میلیون تومانی، شوخی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط فقر 4 میلیون تومانی، شوخی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید