در یک سالگی کرونا، روزنوشت های کرونایی یک نویسنده خانه دار منتشر شد

به گزارش علی آباد جدید، به گزارش خبرنگاران (ایبنا)، به من دست نزن، اثر جدید فائضه غفارحدادی، نویسنده کتاب تحسین شده خط مقدم (روایتی داستانی از تشکیل یگان موشکی ایران به موضوع زندگی سردار شهید تهرانی مقدم) با موضوع کرونا است که همزمان با یک سالگی شیوع ویروس منحوس کرونا توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار نشر شد.

در یک سالگی کرونا، روزنوشت های کرونایی یک نویسنده خانه دار منتشر شد

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

این اثر کوشش مجاهدانه ای است که هرگز به اندازه کوشش کادر درمان و مدیران و مسئولان، دیده نخواهد شد؛ اما ثبت و ضبط آن ها برای گم نشدن تأثیرات مهم زنان خانه دار در تاریخ و ابراز همدردی و انتقال تجربه ها لازم است؛ مخصوصاً نقش مادران فداکار و مظلوم که اگر ثبت نمی شد، بعدها در تاریخ گم می شد.

بیش از یک سال است که همگی درگیر ویروس کووید 19 شده ایم. ویروسی که اوایل همه گیری اش، آن را دست کم گرفته بودیم و برایش طنز می ساختیم و می خندیدیم؛ اما کم کم و با شنیدن اخبار وحشتناک دنیای و نیز خبرهایی درمورد دوستان و آشنایان و اقواممان که درگیر ویروس شدند، ترس در اعماق ذهن ما رخنه کرد.

شیوع ویروس و اعمال قوانین دولتی نظامی قرنطینه ساختار و سبک زندگی و شغل هایمان و حتی سبک تحصیلاتمان را بسیار تغییر داد. همه ما مجبور شدیم بین زندگی، شغل، خرید، تحصیلات، بچه داری، مهمان داری، صله رحم و هزار روزمرگی عادی زندگی مان و بیماری کرونا هماهنگی ای ایجاد کنیم و روزی هزار بار از خودمان بپرسیم: یعنی بچه هایمان، نسل بعدی مان درک می نمایند که ما چه شرایطی را گذراندیم؟

کتاب به من دست نزن پاسخ به این پرسش است. خانم غفارحدادی در کسوت یک مادر خانه دار خاطراتش را از 30 بهمن 1398 تا 1 دی 1399 در این کتاب آورده است.

به من دست نزن توضیح دشواری های تحمیلی کرونا به خانواده هاست. توضیح کوشش های بعضاً مجاهدانه زنان و مادران برای حفظ سلامت جسمی و نیز ایجاد تعادل روحی در خانه است. مجاهدتی که خیلی کم به چشم آمد؛ ولی حضوری مداوم داشت. کوشش ها و مدیریتی که تکه ای مهم در پازل مدیریت بحران کرونا بود.

نقشی که اگر ثبت نمی شد، بعدها در تاریخ گم می شد؛ مثل خیلی از تأثیرات مهم زنان خانه دار که در لایه های بی رحم تاریخ گم شد و به چشم نیامد.

دغدغه فائضه غفارحدادی در این کتاب فقط مسائل مربوط به خانه داری و بچه داری نیست. او به عنوان یک زن تحصیل نموده و نویسنده کاملاً به اخبار و اوضاع اجتماعی مالی فرهنگی سیاسی کشور و حتی دنیا مطلع است و از آنالیز و مقایسه همه این شرایط چشم پوشی ننموده است.

نکته برجسته این دست نوشته ها نثر و لحن آمیخته به طنز نویسنده است؛ طنزی که گرچه کمی از تلخی وقایع و شرایط کم می نماید؛ اما اثری عمیق به جا می گذارد.

اهمیت این کتاب در این است که روی قسمتی از ماجرا زوم ننموده و یک فرایند کلی را از ابتدای ورود این ویروس ماجراجو و نحوه گسترش و ترتیب حواشی و اخبار و اطلاعات جنجالی و فرایند تدریجی تغییر سبک زندگی و رفتارهای اجتماعی و... را ترسیم می نماید. شاید آیندگان بابت خواندن این نگاه کلی، مدیون نویسنده باشند؛ حتی ما که شاید یادمان رفته باشد در این یک سال چه بر سرمان آمد.

در برشی از این کتاب می خوانیم:

نایلون تمیزی برداشتم. کتاب ها و ورقه ها را گذاشتم توش و کردمشان توی ماکروفر و زمان را روی دو دقیقه تنظیم کردم. داشتم گوشی موبایلم را ضدعفونی می کردم که بوی سوختگی آمد. سریع در ماکروفر را باز کردم. آتش واقعی در ماکروفر کوچک ما داشت همه برگه ها را می خورد! سریع گذاشتمشان توی ظرفشویی و شیر آب را باز کردم. علاوه بر این که سوختند، خیس هم شدند. الان نیم ساعت است که پسرک توی اتاق دارد نعره های عاشقانه می زند! گفتم که! یک زن باید مثل من نمونه باشد!!

به من دست نزن، روزنوشت های یک ساله ای از خانم فائضه غفار حدادی نویسنده کتاب تحسین شده خط مقدم (روایتی داستانی از تشکیل یگان موشکی ایران به موضوع زندگی سردار شهید تهرانی مقدم) با موضوع کرونا است که همزمان با یک سالگی شیوع ویروس منحوس کرونا توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار نشر شد.

علاقه مندان جهت تهیه کتاب می توانند به وسیله سایت رسمی انتشارات شهیدکاظمی(https://nashreshahidkazemi.ir/) و یا سایت manvaketab.ir و همچنین به وسیله ارسال نام کتاب به سامانه پیغام کوتاه 3000141441 کتاب را تهیه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1609

به "در یک سالگی کرونا، روزنوشت های کرونایی یک نویسنده خانه دار منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در یک سالگی کرونا، روزنوشت های کرونایی یک نویسنده خانه دار منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید