راهنمای کامل لیست مدارک مورد احتیاج برای ویزای کانادا

به گزارش علی آباد جدید، کشور کانادا جزو آن دسته از کشورهایی است که هر ساله خارجی های زیادی با اهداف مختلف به آن سفر می نمایند. با پاسپورت ایرانی برای ورود به کشور کانادا به ویزا احتیاج دارید که بسته به هدف شما از سفر به این کشور نوع این ویزا تغییر می نماید. در حال حاضر انواع مختلف ویزا از جمله ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و ویزای کاری کانادا در دسترس است. اخذ ویزای کانادا شرایط، مراحل و الزاماتی دارد که برای هر یک از انواع ویزا متفاوت است. یکی از مهم ترین مراحل مربوط به گردآوری مدارک مورداحتیاج برای ویزای کانادا می گردد.

راهنمای کامل لیست مدارک مورد احتیاج برای ویزای کانادا

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه سفر به کانادا 99 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

آنالیز مراحل اخذ ویزای کانادا

برای اخذ ویزای کانادا باید یک پاسپورت معتبر داشته باشید. بنابراین قبل از هر کاری مطمئن شوید که پاسپورت شما حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. در مرحله بعد باید به صورت آنلاین یا حضوری درخواست ویزا را ارائه کنید. بسیار مهم است که فرم های مربوطه را با دقت زیادی تکمیل کنید زیرا وجود هرگونه ایراد در این فرم ها باعث ایجاد خلل در فرآیند رسیدگی به درخواست شما خواهد شد. ضمن این که ضروری است تا مدارک مورداحتیاج را نیز به درخواست خود پیوست کنید. بعد از ارسال درخواست و پرداخت هزینه مربوط به درخواست باید منتظر نتیجه آنالیز ها باشید. در صورت تایید درخواست ویزا می توانید سایر اقدامات لازم از جمله انگشت نگاری را انجام دهید. پس از تایید نهایی می توانید با اخذ ویزای کانادا وارد این کشور شوید.

همان طور که گفته شد یکی از مراحل اخذ ویزای کانادا جمع آوری مدارک مورد احتیاج برای ارسال درخواست است. گاها پیش آمده که سهل انگاری یک متقاضی در جمع آوری مدارک مورد احتیاج و ارسال آن ها موجب رد درخواست ویزا شده است. بنابراین بسیار مهم است که این مرحله از کار را جدی گرفته و تمام مدارک را دقیقا بر اساس دستورالعمل اداره مهاجرت کانادا گردآوری نموده و ارسال نمایید. نکته مهمی که در این ارتباط باید به آن توجه داشته باشید این است که مدارک مورد احتیاج برای ویزای کانادا بر اساس نوع ویزا معین می شود. در ادامه مدارک مورد احتیاج برای ویزای کانادا مورد آنالیز قرار خواهد گرفت.

مدارک مورد احتیاج برای اخذ ویزای توریستی کانادا

اگر قصد دارید برای اهداف کوتاه مدت مانند گردشگری و ملاقات با اقوام به کانادا سفر کنید باید ویزای توریستی کانادا را بگیرید. ویزای توریستی کانادا یکی از محبوب ترین ویزاهای این کشور بوده و درخواست زیادی از تمام دنیا برای آن وجود دارد. در حال حاضر دو نوع رایج ویزای توریستی کانادا شامل ویزای سینگل و ویزای مولتیپل می شود که مدارک مورد احتیاج برای آن ها مشابه هم است. این مدارک شامل موارد زیر می شود:

 • اصل پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار و پاسپورت های قبلی در صورت وجود
 • یک قطعه عکس جدید قطعه عکس 3.5 4.5 رنگی با زمینه سفید
 • ترجمه شناسنامه
 • ترجمه سند ازدواج در صورت همراهی همسر در سفر
 • فرم تکمیل شده اطلاعات فردی و خانوادگی (برای هر یک از متقاضیان به صورت جداگانه پر شود)
 • اسناد و مدارک اقتصادی
 • ترجمه اسناد ملکی
 • ارائه مدارک مبنی بر رزرو هتل و توضیح برنامه سفر همراه با رزرو بلیط رفت و برگشت (ارائه این موارد در صورت نداشتن دعوت نامه الزامی است)
 • مدارک شغلی از جمله گواهی اشتغال به کار

مدارک مورد احتیاج برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

کانادا از سیستم آموزشی پیشرفته ای برخوردار بوده و جزو چند کشور برتر دنیا از لحاظ کیفیت و امکانات آموزشی محسوب می شود. همین موضوع سبب شده تا شمار دانشجویان بین المللی این کشور سال به سال افزایش پیدا کند. اگر شما هم قصد تحصیل در کانادا را دارید باید ابتدا اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا نموده و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا درخواست دهید. مدارک مورد احتیاج ویزای تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می شود:

 • پاسپورت معتبر
 • اصل شناسنامه و ترجمه آن
 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی در کشور کانادا
 • فیش واریزی تحصیلی
 • برنامه تحصیلی موسسه مورد نظر
 • فرم های تکمیل شده مربوط به درخواست ویزا
 • نامه تمکن اقتصادی مربوط به 4 ماه اخیر
 • دو قطعه عکس 3.5 4.5
 • هر نوع مدارک اقتصادی از جمله گردش حساب بانکی که اثبات کند از پس هزینه تحصیل و زندگی در کانادا برمی آیید

در صورتی که بخواهید برای یک فرصت مطالعاتی به کشور کانادا بروید باید مدارکی را برای اخذ ویزا ارائه نمایید. این مدارک شامل کلیه مدارک مربوط به ویزای توریستی کانادا به اضافه مدارک زیر می شود:

 • گواهی اشتغال به تحصیل در صورت دانشجو بودن
 • رزومه کامل و عکس دار
 • نامه پذیرش از یک موسسه آموزشی در کانادا
 • ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 • ترجمه ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • در صورت دریافت بورسیه تحصیلی ارائه نامه حمایت اقتصادی از دانشگاه یا وزارت علوم
 • فرم LMIA
 • رسید پرداختی 230 دلار که از کانادا پرداخت شده باشد
 • در صورت لزوم ارائه مدرک زبان معتبر

مدارک مورد احتیاج برای اخذ ویزای کاری کانادا

اگر بخواهید به قصد کار کردن وارد کشور کانادا شوید باید مجوز کار در این کشور را داشته باشید. بنابراین ضروری است که ابتدا از سمت یک کارفرمای کانادایی پیشنهاد شغلی دریافت کنید تا سپس سایر اقدامات مربوط به اخذ ویزای کار کانادا را پیگیری نمایید. مدارک مورد احتیاج برای دریافت این ویزا شامل موارد زیر می شود:

 • پاسپورت معتبر
 • نامه شرکت یا کارفرمای کانادایی
 • تکمیل فرم های مربوطه
 • گواهی عدم سوءسابقه
 • گاهی سلامت جسمانی
 • تاییدیه Positive Labour Market Opinion که بر اساس آن کارفرما می تواند یک فرد خارجی را استخدام کند
 • مدارکی برای اثبات برخورداری از مهارت لازم برای احراز شغل مورد نظر
 • مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه بسته به استان مورد نظر
 • دو قطعه عکس

نکات مهم در خصوص مدارک مورد احتیاج برای ویزای کانادا

در بالا مدارک مورد احتیاج برای اخذ انواع ویزای کانادا به صورت موردی ارائه شد. اما باید به این نکته دقت داشته باشید که بعضی از این مدارک دارای جزئیات مختلفی بوده و نکات مهمی در ارتباط با آن ها وجود دارد که عدم توجه به آن ها ممکن است شانس شما را برای دریافت ویزای کانادا کاهش دهد.

چرا باید پاسپورت های قبلی را ارائه کنیم؟

پاسپورت های قبلی شما در واقع نشان دهنده سوابق سفر شما هستند و می توانند در اخذ ویزای کانادا تاثیر زیادی را داشته باشند. به عنوان مثال اگر در پاسپورت متقاضی برچسب ویزای شینگن وجود داشته باشد شانس بیشتری برای دریافت ویزای کانادا خواهد داشت. بنابراین حتما در حفظ و نگهداری از پاسپورت های قدیمی خود دقت کنید.

ترجمه مدارک را کجا انجام دهیم؟

بیشتر مدارک شما از جمله شناسنامه، سند ازدواج، اسناد ملکی و… احتیاج به ترجمه رسمی دارند در غیر این صورت مورد تایید قرار نخواهند گرفت. ترجمه مدارک را می توانید به وسیله یک دارالترجمه رسمی انجام دهید. ترجمه مدارک معمولا در عرض چند روز انجام می شود.

در صورت همراهی فرزندان مدارک دیگری ضروری است؟

در صورتی که فرزندان شما نیز در سفر به کانادا همراه شما باشند باید گواهی اشتغال به تحصیل آن ها را نیز همراه سایر مدارک ارائه نمایید.

فرم مشخصات فردی و خانوادگی شامل چه مواردی می شود؟

در فرم مشخصات فردی بعضی اطلاعات شخصی مانند نام و نام خوانوادگی، تاریخ تولد، شماره ملی، سوابق اقامت در کشورهای خارجی، شماره پاسپورت، آدرس، شماره تلفن، اطلاعات شغلی و تحصیلی و… مورد سوال قرار می گیرد. در فرم اطلاعات خانوادگی نیز اطلاعات شخص متقاضی و اعضای خانواده او شامل همسر، فرزندان، والدین، خواهر و برادر پرسیده می شود. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، شرایط تاهل، تاریخ و کشور محل تولد و آدرس می شود.

ارائه اسناد و مدارک اقتصادی چه لزومی دارد؟

ارائه اسناد اقتصادی از این جهت است که دولت کانادا مطمئن شود شما قادر به پرداخت هزینه های خود در مدت حضور در این کشور خواهید بود. مهم ترین مدرک اقتصادی که باید آن را ارائه کنید نامه تمکن اقتصادی است که باید آن را از بانک بگیرید. دقت کنید که این نامه حتما باید توسط بانک صادرکننده مهر شده باشد وگرنه فاقد ارزش است. علاوه بر این ارائه پرینت گردش 4 ماهه حساب بانکی شخص متقاضی نیز مورد احتیاج خواهد بود. همچنین در صورتی که گواهی سپرده بلندمدت، سند ماشین و گواهی سهام بورس را نیز دارید آن را ارائه کنید. مدارک اسناد ملکی نیز می تواند جزو همین موارد باشد.

میزان تمکن اقتصادی برای دریافت انواع ویزای کانادا چقدر است؟

همان طور که گفته شد یکی از مهم ترین مدارک برای دریافت ویزا مدارک مربوط به تمکن اقتصادی متقاضی است. متقاضی باید بتواند ثابت کند که در مدت حضور در کشور کانادا از پس هزینه های مختلف خود برمی آید. اثبات این موضوع به وسیله ارائه مدارکی مبنی بر توانایی یا تمکن اقتصادی است. اما میزان توانایی یا تمکن اقتصادی برای مجاب کردن افسر مهاجرت و اخذ ویزای کانادا به چه میزان است؟ اولین نکته ای که در این رابطه باید به آن توجه داشته باشید این است که میزان تمکن اقتصادی برای انواع مختلف ویزای کانادا دارای تفاوت است. بنابراین تمکن اقتصادی را برای هر یک از انواع ویزا به صورت جداگانه آنالیز می کنیم.

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید ثابت کنند که حداقل از تمکن اقتصادی برابر با 12 هزار دلار برای هر سال اقامت در این کشور برخوردار هستند. البته این مبلغ تنها مربوط به هزینه های یک سال زندگی در کانادا است و هزینه مربوط به شهریه تحصیلی دانشگاه به صورت جداگانه محاسبه خواهد شد.

دقت داشته باشید که این مبلغ حداقل تمکن اقتصادی لازم برای برخورداری از شانس دریافت ویزای تحصیلی کانادا است. اما هر چه میزان تمکن اقتصادی بالاتر باشد احتمال اخذ ویزا برای شما بالاتر خواهد رفت. علاوه بر این ها شخص متقاضی باید پول کافی برای برگشتن به کشور خود را نیز داشته باشد.

افرادی که قصد دارند برای یک سفر توریستی وارد کشور کانادا شوند باید ثابت کنند که پول کافی را برای خرج کردن در این کشور دارند. به طور کلی حداقل تمکن اقتصادی لازم برای دریافت ویزای توریستی کانادا 8 الی 10 هزار دلار کانادا است. این عدد بر مبنای هزینه های سفر به کانادا تخمین زده شده است. اما میزان تمکن اقتصادی برای دریافت ویزای توریستی کانادا تا حد زیادی بستگی به شرایط متقاضی خواهد داشت.

یکی از فاکتورهای مهم در این زمینه داشتن دعوت نامه از کانادا است. در صورتی که متقاضی یک دعوت نامه از کانادا داشته باشد میزان تمکن اقتصادی برای او پایین تر خواهد آمد. همچنین شرایط شغلی متقاضی نیز در معین تمکن اقتصادی تاثیرگذار خواهد بود. به عنوان مثال افرادی که شغل های پردرآمد دارند بهتر است تمکن اقتصادی بالاتری ارائه دهند تا احتمال اخذ ویزا را برای خود بیشتر کنند.

اگر قصد دارید به عنوان یک نیروی کار ماهر به کانادا بروید باید تمکن اقتصادی شما حداقل 12700 دلار کانادا باشد. البته این مبلغ تنها برای یک نفر است و در صورتی که همراه با خانواده خود قصد رفتن به کانادا را داشته باشید به ازای هر نفر این مبلغ افزایش پیدا خواهد نمود. به عنوان مثال برای یک خانواده دو نفره 15700 دلار و برای یک خانواده سه نفره 19400 دلار تمکن اقتصادی مورد احتیاج است.

چرا باید تاییدیه رزرو هتل و برنامه سفر را ارائه کنیم؟

به وسیله ارائه رزرواسیون هتل و توضیح برنامه سفر این اطمینان را به اداره مهاجرت کانادا می دهید که برای مدت مشخصی در این کشور اقامت داشته و هدفتان از سفر را شفاف سازی خواهید کرد. ضمن این که ارائه تاییدیه رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما نیز بسیار موثر خواهد بود. البته گفتنی است که در صورت داشتن دعوت نامه از کانادا احتیاجی به ارائه این موارد نخواهد بود.

در صورت داشتن دعوت نامه چه مدارکی باید ارائه شود؟

در صورت داشتن دعوت نامه علاوه بر مدارک مذکور باید شخص دعوت کننده نیز مدارکی را ارائه کند. این مدارک شامل مواردی نظیر کارت شهروندی کانادا، پاسپورت کانادا، کارت اقامت کانادا یا شناسنامه کانادایی، نامه بانک، گواهی اشتغال به کار و بعضی مدارک دیگر می شود. ضمن این که خود دعوت نامه نیز باید شامل اطلاعاتی نظیر مشخصات متقاضی و دعوت کننده، نسبت این دو نفر، دلیل سفر متقاضی، آدرس و تلفن و… باشد.

مدارک شغلی شامل چه مواردی می شود؟

مدارک شغلی بر اساس نوع مشاغل دارای تفاوت خواهد بود. به عنوان مثال کارمندان باید ترجمه گواهی اشتغال به کار، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه حکم کارگزینی و ترجمه سوابق بیمه خود را ارائه کنند. کارفرمایان باید مدارکی مانند لیست بیمه و فیش حقوقی کارمندان و ترجمه آخرین پرداخت اقتصادیاتی را ارائه کنند. تاجران باید ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی و… را ارائه کنند و صاحبان مشاغل آزاد نیز باید ترجمه جواز کسب خود را ارائه کنند. مهندسان نیز باید ترجمه پروانه نظام مهندسی خود را ارائه کنند. در صورتی که یک کارمند بازنشسته باشید باید ترجمه حکم بازنشستگی و ترجمه فیش حقوقی خود را ارائه نمایید.

در این مطلب سعی شد تا مدارک مورد احتیاج برای ویزای کانادا به صورت دسته بندی شده مورد آنالیز قرار بگیرد. اما با توجه به این موضوع که احتمال تغییر مدارک و قوانین مرتبط با آن در طول زمان وجود دارد بهتر است قبل از اقدام برای اخذ ویزا اطلاعات کافی را به وسیله موسسات معتبر در این حوزه به دست آورید.

منبع: نیلگام
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 814

به "راهنمای کامل لیست مدارک مورد احتیاج برای ویزای کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل لیست مدارک مورد احتیاج برای ویزای کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید