رسوایی بی سابقه برای دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا

به گزارش علی آباد جدید، اگر چه ویکی پدیا به عنوان یک دایره المعارف آنلاین معتبر شناخته می شود، اما ایجاد 27 هزار مدخل غیرمعتبر در آن توسط یک نوجوان آمریکایی رسوایی بی سابقه ای به بار آورده است.

رسوایی بی سابقه برای دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران، چند روز قبل یکی از کاربران شبکه اجتماعی رد ایت در بررسی های خود بر روی مداخل ویکی پدیا به زبان اسکاتس یا اسکاتی علیا که گویشی در جنوب و شرق اسکاتلند است، به این نتیجه رسید که 27 هزار مدخل این زبان توسط یک نوجوان آمریکایی ایجاد شده که هیچ آشنایی با زبان یادشده ندارد.

در اسکاتلند دو گویش از زبان انگلیسی رایج است که یکی از آنها به گیلیک مشهور است و دیگری اسکاتس نام دارد. نوجوانی که 27 هزار مطلب را به این زبان نوشته در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا زندگی می کند و حتی قادر نیست به این زبان صحبت کند، اما وی حالا 49 درصد از کل مداخل موجود در ویکی پدیا به زبان اسکاتس را به تنهایی به وجود آورده است.

این نوجوان که با شناسه کاربری AmaryllisGardner در ویکی پدیا فعالیت می کند، تنها 19 سال دارد و تا سال 2018 توانسته بود 20 هزار مدخل به این زبان ایجاد کرده و 200 هزار ویرایش نیز بر روی مداخل یادشده انجام دهد. وی فعالیت خود را در این زمینه از سن 12 سالگی آغاز کرده بود و بسیاری از مطالب وی دارای غلط های نگارشی و املائی بوده اند. ظاهراً وی با استفاده از مترجم های آنلاین مطالب خود را از انگلیسی به اسکاتس ترجمه می کرده است.

با توجه به اینکه مدخل یادشده کاربران زیادی ندارد و افرادی که در جهان به این زبان صحبت می کنند به زحمت از صدهزار نفر فراتر می رود، موضوع تا به حال کشف نشده بود. هنوز تعیین نیست ویکی پدیا مطالب یادشده را حذف می کند یا برای اصلاح آنها اقدام می کند.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 23 مهر 1399 بروزرسانی: 23 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1298

به "رسوایی بی سابقه برای دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رسوایی بی سابقه برای دایره المعارف آنلاین ویکی پدیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید