سی وپنجمین شماره از ماهنامه دانش بنیان منتشر شد

به گزارش علی آباد جدید، ماهنامه دانش بنیان در سی و پنجمین شماره خود به بعضی تولیدات شرکت های دانش بنیان نقبی زده و از راه های نرفته برای موفقیت در ایده های استارت آپی گفته است.

سی وپنجمین شماره از ماهنامه دانش بنیان منتشر شد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، کار های بزرگ در حال اجرا است. کارخانه نوآوری آزادی نیز افتتاح شد. کاری بس بزرگ؛ می خواهیم نشان دهیم که ایرانی با همت، غیرت و نیروی اندیشه کار های نشدنی را ممکن می نماید. زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور شکل گرفته است. بازیگران این زیست بوم همه در کوشش اند برای ایرانی سرافراز.

طلیعه این شماره از ماهنامه یادداشتی از پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و سردبیر این ماهنامه است که یادداشتی با عنوان پیش از دمیدن سپیده مردم ایران را خطاب قرار داده است. یادداشتی که نوید ایرانی پیروز و قدرتمند با یاری علم و فناوری می دهد. در بخشی از این یادداشت آمده است: همیشه سیاه ترین موقع شب، لحظه پیش از دمیدن سپیده است. سخت ترین و سنگین ترین بخش وزنه برداری، هنگامی است که وزنه در چند سانتیمتری بالای سر قرار می گیرد. دشواری ها، مقدمه آسودگی هاست. این درس را کائنات به ما آموخته است. بهار زیبایی و زندگی اش را مرهون سردی و سختی زمستان است.

در ادامه این یادداشت آمده است: حالا ما در آستانه بهار علم و فناوری هستیم. همه بازیگران زیست بوم نوآوری و کارآفرینی در ایران، نسیم نوروزی را استشمام می نمایند. فلق فناوری در حال رخ نمایی در آسمان اقتصاد مقاومتی سرزمینمان است. بیش از 4600 شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند و هزاران شرکت خلاق و نوآور، استارت آپ، مراکز نوآوری، شتابدهنده و صندوق های جسورانه و اخیرا کارخانه های نوآوری، بی محابا پا به عرصه عمل گذاشته اند و از علم و فناوری شان بهره ها می برند.

کارخانه نوآوری و میزبانی از رییس جمهوری

در این شماره از ماهنامه، گزارشی از افتتاح کارخانه نوآوری با حضور حسن روحانی رییس جمهوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز آمده است. اتفاقی که حضور جوانان در زیست بوم فناوری، نوآوری و کارآفرینی را به رسمیت شناخت و بهره مندی از توانمندی جوانان را به همه گوشزد کرد.

ارائه مختصری از دستاورد های سفر چین ستاری در آبان ماه سال جاری نیز بخش دیگری از این ماهنامه است که می توانید جزییات این سفر چند روزه را در دانش بینان سی و پنجم بخوانید.

شکوفایی مجدد صنعت پرورش میگو

آنالیز کارشناسی طرح کلان ملی فراوری میگوی عاری از بیماری موضوع دیگری است که در این شماره از دانش بنیان به آن پرداخته شده است. داستانی که درباره نحوه شکل گیری ایده راه اندازی طرح کلانی برای فراوری میگوی عاری از بیماری.

محمود بهمنی، رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و فوق دکترای تخصصی اندوکراینولوژی آبزیان است که در تبادل نظر با دانش بنیان به جزئیات این طرح کلان و آثار آن بر توسعه فراوری و صادرات در صنعت آبزی پروری اشاره نموده است. طرحی که برای فراوری محصول سالم در صنعت آبزی پروری کشور به اجرا درآمده است. این طرح با کسب دانش فنی بالا در زمینه فراوری میگوی عاری از بیماری، پیروز شده است که فرصت ایده آلی نیز برای صادرات ایجاد کند، زیرا در بین کشور های منطقه، میگوی عاری از بیماری فراوری نمی گردد.

پلی میان صنعت و دانشگاه

یکی از اتفافات آذرماه سال جاری برگزاری کنفرانس ملی رادار و اویونیک به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان بود. کنفرانسی که با هدف فراهم کردن بستری مناسب برای گردهمایی متخصصین، دانشمندان و صاحبان صنایع در این حوزه برای همگرایی بیشتر در فعالیت های علمی، پژوهشی و صنعتی برگزار گردید.

بنا به گفته مجدالدین نجفی، دبیر کنفرانس اویونیک، این حوزه در جهان گردش مالی بالایی دارد و در یک دهه اخیر توجه علمی و آکادمیک و تجاری نیز به این حوزه جلب شده و شرکت های دانش بنیان زیادی به آن ورود پیدا نموده اند؛ بنابراین احتیاج به جمعی داریم که هر دو، سه سال یک بار، دانش ایجاد شده در دانشگاه ها و صنایع دولتی و شرکت های دانش بنیان را تبادل نمایند و به آنالیز چالش ها و احتیاجمندی ها بپردازند. این کنفرانس در راستای برآورده کردن همین احتیاج است و در آن جمع دانشگاهیان، شرکت های دانش بنیان، متولیان صنایع و مسئولین حضور دارند.

در برابر رکود

در سی وپنجمین شماره ماهنامه دانش بنیان، حمید آذرمند تحلیلگر مالی گزارشی از تغییرات مالی در کشور و نحوه دگرگون شدن اقتصاد سنتی کشور ارائه نموده است. در این گزارش آمده است؛ بیش از یک سال است که شاخص های مالی مانند رکود، کاهش رشد مالی و رشد تورم شرایط بنگاه های مالی را با پیچیدگی هایی روبه رو نموده است. این پیچیدگی علاوه بر سیاستگذار، صاحبان شرکت ها و بنگاه ها را تحت الشعاع تاثیرات خود قرار داده است. در مطلب پیش رو، راه های برون رفت و راه چاره هایی برای حل مسئله را آنالیز نموده ایم.

اقتصاد ایران از نیمه دوم سال 1397 وارد رکودی عمیق توأم با تورمی بالا شده است. اگرچه گزارش هایی منتشر شده که نشان می دهد در سال های آینده اقتصاد ایران از رکود خارج می گردد، اما نشانه های این خروج تاکنون در بازار های ایران بروز نیافته است.

در افق زمانی یک یا دو سال آینده، امکان بازگشت به فرایند بلندمدت رشد مالی و به طریق اولی، دستیابی به رشد مالی بالا و پایدار وجود ندارد و لذا در کوتاه مدت باید هدف دولت، بازگشت ثبات مالی، حفظ سطح فراوری، ممانعت از تخریب ظرفیت های فراوری کشور و زمینه سازی برای خروج از رکود باشد و در این راستا ضروری است بعضی اصلاحات و اقدامات فوری به اجرا درآید. برای دستیابی به اهداف مذکور ضروری است اقدامات و سیاست های مالی دولت حول دو محور باشد: مدیریت نقدینگی و بازگشت ثبات و حفظ سطح فراوری و حمایت از بنگاه ها.

باید کمربند ها را سفت کرد

صدرا جعفرپور هم در این شماره از ماهنامه گزارشی درباره حضور شرکت های دانش بنیان در اقتصاد نوین کشور نوشته است. در این گزارش آمده است که تجربه رکود های مالی نشان می دهد باید همیشه آمادگی ادامه بحران مالی تا سال های متمادی را داشت و برای آن برنامه مدون، دقیق و تعیینی طراحی کرد. هیچ وقت نباید به این امید داشت که بحران مالی به زودی تمام می گردد و اوضاع بهبود می یابد؛ بنابراین همیشه باید برای شرایط بدتر از وضع موجود آماده باشید.

حمایت دولت در سایه شفافیت

بهنام ملکی، اقتصاددان، نیز در این شماره از راه های حمایت از شرکت های دانش بنیان در شرایط سخت می گوید. بهنام ملکی اقتصاددانی است که به ساختار های بوروکراسی موجود نقد های بسیاری را وارد می داند و معتقد است این ساختار ها بسیار بزرگ و ناکارآمد هستند. او می گوید در کنار اصلاح این ساختار ها باید نهاد تازه ای برای حمایت از شرکت های دانش بنیان در مرحله تجاری سازی تشکیل گردد.

رویا های بزرگ

بحث آشنایی ام با خودرو از همان دوره لیسانس آغاز شد. علاقه زیادی به روباتیک داشتم و در پروژه های روباتیک فعالیت می کردم. در مسابقه خودرو های الکترونیکی دانشگاه شریف شرکت کردم و همان جا تیممان تشکیل شد و از روباتیک به حوزه خودرو کشیده شدم.

تبادل نظر با حوریه مزدارانی، مدیرعامل شرکت دانش بنیان پرگاس خودرو شریف از دیگر بخش های این شماره دانش بنیان است. شرکتی که در زمینه قطعات خودرو فعالیت می نماید و به حوزه فراوری خودرو های هیبریدی ورود نموده است.

آینده چاپگر های زیستی در ایران

سرشان به سنگ ناامیدی خورده و گروه تا مرز فروپاشی پیش رفته، اما این باعث نشده دست از ادامه کار بکشند. دوباره از جا برخاسته اند و در مسیری که می دانستند درست است، پیش رفته اند و امروز به جایی رسیده اند که خودشان را به عنوان تنها فراورینماینده چاپگر زیستی به بازار معرفی نموده اند. مجید حاجی حسینعلی، مدیرعامل شرکت امیدآفرینان مهندسی آینده در این شماره با گفت و گویی که با این شماره دانش بنیان داشته بر کوشش همه جانبه برای تحقق اقتصاد دانش بنیان تاکید نموده است.

باید خودخواه بود

هاله حامدی فر، مدیرعامل شرکت سیناژن یکی از زنان پیروز عرصه دانش بنیانی در کشور است که در این شماره از دانش بنیان به سراغ او رفته اند. کسی که جنگیدن برایش تفریح است و با همین روحیه توانسته دارو های ایرانی را در عرصه های بین المللی به رخ بکشاند. شرکتی که پیشروی شرکت های فعال در حوزه فراوری دارو برای بیماران خاص و صعب العلاج و دارو های بیوتکنولوژیک است. می توانید این گفت و گوی جذاب را در سی و پنجمین شماره دانش بنیان بخوانید.

کاربرد های بلاکچین

در این شماره از دانش بنیان پفراینده ای برای فناوری بلاکچین باز شده است. برای آنالیز این موضوع، مروری مختصر بر پیچیدگی های فناوارنه این حوزه انجام شده است. براساس نوع فناوری به کار رفته در بلاکچین هر فرد یا نهاد می تواند برای خود زنجیره منحصربه فردی با استفاده از پروتکل های تعیین شده ایجاد کند. در این گزارش آمده است که بعضی این قابلیت را سرشاخه یا محل انشعاب نام گذاری نموده اند، چون هر کاربری که توانمندی استفاده از این فناوری را داشته باشد، می تواند در زمانی تعیین انشعابی برای خود ایجاد کند و با نامی تعیین و اختصاصی آن را رشد دهد.

چگونه نانوذرات می توانند راه درمان سرطان را تغییر دهند؟

نود و نه درصد از دارو های سرطانی هرگز به تومور ها نمی رسند و پیش از این که زمان لازم برای انجام کار خود را داشته باشند، از بدن دفع می شوند. چگونه می توانیم این دارو های نجاتبخش زندگی را بهتر بفرستیم؟ این ها سوالاتی است که درباره راه های درمان سرطان در حوزه پزشکی وجود دارد که در این شماره از دانش بنیان به آن ها پاسخ داده شده است. می توانید برای آشنایی با این راه های درمانی دانش بنیان آذرماه را بخوانید.

گپی با یکی از بنیانگذاران استارت آپ فلایتیو که در حوزه استارت آپ ها بازار گردشگری فعالیت می نماید، تبادل نظر با نایب رئیس انجمن وی سی استارت اپی فعال در حوزه بلیت فروشی آنلاین و آنالیز نحوه شکل گیری کتاب های صوتی از دیگر موضوعاتی است که در این شماره از ماهنامه دانش بنیان به آن پرداخته شده است.

در کنار این مطالب، سی و پنجمین ماهنامه دانش بنیان گفت: وگوها، یادداشت، گزارش ها و اخبار متعدد و متنوعی دیگری دارد که مخاطبان با در اختیار داشتن نرم افزار کدخوان در موبایل های هوشمندشان، می توانند از متن ها، عکس ها، فیلم ها و صدا های تعبیه شده در آن نیز بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 685

به "سی وپنجمین شماره از ماهنامه دانش بنیان منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی وپنجمین شماره از ماهنامه دانش بنیان منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید