شهر به شهر با هنرمندان

به گزارش علی آباد جدید، پوپک قاسمی- اردبیل- خبرنگار: لزوم توجه به هنرمندان این بار پای اعضای صندوق اعتباری هنر را به اردبیل باز نموده است. اتفاقی که می تواند رنگ حمایت را بر رخ جامعه هنری پرظرفیت استان بزند. اردبیل از گذشته تاکنون سرزمین هنر و فرهنگ بوده و هنرمندان پرآوازه اش گواه این ادعا هستند.

شهر به شهر با هنرمندان

هر چند با وجود وفور استعدادهای هنری گاه محرومیت ها مانع بالندگی هنرمندان این منطقه شده و آن ها را مجبور به مهاجرت از اردبیل نموده است. به همین دلیل توجه به مسائل این قشر برای ماندگاری آن ها از مطالبات همیشگی این جامعه هنری و حتی شهروندان اردبیلی بوده است. این روزها اردبیل میزبان مسئولان صندوق اعتباری هنر است که با هدف بهره گیری عادلانه تمامی هنرمندان از خدمات صندوق اعتباری به استان ها سفر می نمایند. اعضای این صندوق در ایستگاه چهاردهم به استان اردبیل رسیده اند تا از نزدیک مسائل هنرمندان را ببینند و از زبان خودشان بشنوند.

  • شناسایی هنرمندان مستعد

معاون صندوق اعتباری هنر در خصوص اهداف حضور خود در اردبیل به علی آباد جدید می گوید: سفرهایی که به استان ها داریم نوعی سفر حمایتی است که از سال 96 آغاز شده است. ما می خواهیم با دیدار چهره به چهره مسائل هنرمندان را آنالیز کنیم. منصور وحیدی فر که در اولین ساعات حضور خود در اردبیل در مراسم بزرگداشت یادمان رسول ملاقلی پور، کارگردان برجسته اردبیلی کشور، شرکت کرد با اشاره به ظرفیت بالای این استان در پرورش استعدادهای هنری می افزاید: رویکرد ما توانمندسازی هنرمندان مناطق محروم و کم برخوردار مانند اردبیل و حمایت از هنرمندان مستعد است. وحیدی فر تاکید می نماید: در این سفرها هم هنرمندان مشکل دار و هم استعدادهای هنری را شناسایی می کنیم و با توجه به ضوابط و مقررات با ارائه خدمات و تسهیلات صندوق اعتباری هنر حمایت لازم از آن ها انجام می گردد.

  • بسته حمایتی ویژه

مشاور مدیر عامل صندوق اعتباری هنر نیز اظهار می نماید: در صندوق اعتباری هنرمندان بسته فرهنگی حمایتی ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه تدوین و پیش بینی شده است که سیاست های حمایتی آن بر پایه تکریم هنرمندان، بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، ارائه تسهیلات، مستمری و خدمات رفاهی است. زهرا حق شعار با بیان این که تاکنون در 14 استان و 105 شهر با بیش از 4 هزار هنرمند دیدار مستقیم داشته ایم و گفت وگو نموده ایم، می افزاید: حتی اگر فقط یکی 2 نفر از این هنرمندان هم با حمایت ما بتوانند به هنرمند ملی تبدیل شوند، رسالت ما محقق شده است. حق شعار با تاکید بر ضرورت حفظ اصالت فرهنگی هنری هر منطقه تاکید می نماید: ما در این سفرها سعی می کنیم هنرمندان گمنام در مناطق محروم را برای بهره مندی عادلانه از امکانات شناسایی کنیم. با وجود بودجه اندک، صندوق اعتباری هنر توجه خود را به مناطق محروم معطوف نموده است و ضمن آنالیز موردی مسائل هنرمندان در هر زمینه تصمیمات حمایتی اتخاذ می کنیم تا مسئله ای از مسائل هنرمندان کم گردد. وی بیان می نماید: در استان اردبیل هم با هدف شناسایی هنرمندان نیازمند و حمایت مادی و معنوی به همه شهرستان سر می زنیم و کوشش ما بر این است که بسیاری از آن ها حداقل برای یک بار در طول فعالیت هنری شان دیده شوند.

  • هنرمندی بکر در قلب شهر

یکی از هنرمندان نقاش بسیار توانمند اردبیلی که مسئولان صندوق اعتباری هنر دیدار با او را در برنامه های خود قرار داده اند عبدالعلی گروسی است که اسم و آثار او کمتر شنیده و دیده شده است. این هنرمند سالخورده مغازه ای در مرکزی ترین نقطه شهر اردبیل با فضای سلمانی های قدیم دارد. او در همین مکان برای دل خود نقاشی می نماید و نقاشی های زیبایش نه در نمایشگاه ها به نمایش گذاشته شده و نه تمایلی برای فروش آن ها دارد.

گروسی که تا به حال اسمی از صندوق اعتباری هنر نشنیده است به علی آباد جدید می گوید: هیچ وقت برای پول یا سفارش از سوی دیگران نقاشی ننموده ام و ترجیح می دهم آثارم برای خودم بماند. فضای این سلمانی سنتی با تابلوهای هنری بدیع و زیبا چنان مسئولان صندوق اعتباری هنر را سر ذوق می آورد که مشتاق دیدار آثار بیشتر از این استاد نقاشی هستند. گروسی هرچند به گفته خودش ترجیح می دهد بعضی آثارش همچنان نادیده و بکر بمانند اما در نهایت آن ها را به دیدن آثارش در منزل دعوت می نماید.

  • هنرمندی که خانه نشین شد

اعضای صندوق بعد از هنرمند خوش ذوق نقاش به دیدار هنرمند خوشنویس اردبیلی می روند. هنرمندی که سال هاست قلمش با جوهر و مرکب بر روی کاغذ نرفته است. عباس عرفانی که آوازه خط زیبای او سال های دور در اردبیل پیچیده بود، به دلیل ضایعه مغزی 15 سال است خانه نشین شده و به گفته خودش در این سال ها همسرش هم عصا هم ویلچر و هم همدم زندگی اش شده است. عرفانی درباره مسائل خود به مسئولان صندوق اعتباری می گوید: 15 سال است که هر چه داشتم صرف هزینه درمان شده و حالا در خانه استیجاری از درمان و تامین دارو بازمانده ام؛ البته حقوق بازنشستگی معلمی برای من مانده است که همان هم کفاف معیشت و درمان را نمی دهد. در خاتمه این دیدار حق شعار، مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنرمندان، در خصوص هزینه یاری پرستاری به این هنرمند قول مساعد می دهد و تاکید می نماید: طی روزهای آینده آنالیز های بیشتر برای نحوه حمایت از عباس عرفانی را انجام خواهند داد.

  • سوگ خانواده هنری

اما این شهر داغی تازه از جنس هنر بر دل دارد و آن از دست رفتن یوسف جاوید، هنرمند جوان و مستعد عرصه بازیگری و کارگردانی، است. جاوید خرداد سال جاری بعد از چند سال مبارزه با بیماری دیابت با ایست قلبی از جهان رفت و 3 ماه است جامعه فرهنگ و هنر در سوگ فراق این هنرمند محبوب و محجوب شهر نشسته است. لیلی نظری، همسر مرحوم یوسف جاوید که خود نیز از اهالی فرهنگ و هنر است، در منزلش پذیرای اعضای صندوق است. او به مسائل زیادی که هنرمند فقید اردبیلی برای مبارزه با بیماری بدون حمایت مادی و معنوی داشته اشاره می نماید و می گوید: هنوز هم مسائل برای ما ادامه دارند چون کار هنری ثباتی ندارد و از اسفند سال گذشته تاکنون فقط یکبار کار هنری آن هم به صورت حق الزحمه ای انجام داده است. وحیدی فر قول مساعد در خصوص حل مشکل بیمه، ارائه مستمری و تسهیلاتی برای حل مشکل معیشتی این خانواده هنرمند می دهد.

  • دیدارها ادامه دارد

دیدار و گفت وگوی اعضای صندوق اعتباری با هنرمندان در شهرستان های استان نیز ادامه خواهد داشت. سیدناصر اسحاقی، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل، در این باره می گوید: اکیپی از صندوق اعتباری هنر که مسائل و بیمه هنرمندان را پیگیری می نمایند در استان هستند و به همه شهرستان ها می روند و با یک یک هنرمندان ارتباط خواهند داشت. این گروه پس از اردبیل به پارس آباد و بیله سوار می روند و همه مسائل بیمه ای هنرمندان باید حل گردد. اسحاقی این حضور را فرصتی مناسب برای دیده شدن مسائل هنرمندان عنوان می نماید و می افزاید: هنرمندان در این مدت می توانند مسائل خود را رو در رو با مسئولان صندوق اعتباری هنرمندان مطرح نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 444

به "شهر به شهر با هنرمندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر به شهر با هنرمندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید