فرمول غذایی پیش از دویدن

به گزارش علی آباد جدید، چه قصد داشته باشید در یک مسابقه دو مارتن شرکت کنید یا فقط برای تقویت سلامت خود زمانی را در روز برای دویدن اختصاص دهید، تامین سوخت مورد نیاز بدن برای انجام این کار با مصرف غذا های مناسب اهمیت دارد.

فرمول غذایی پیش از دویدن

دویدن با معده خالی ایده خوبی نیست. از سوی دیگر، مصرف یک وعده غذایی کامل درست پیش از دویدن نیز ایده بدی محسوب می شود.

چه قصد داشته باشید در یک مسابقه دو مارتن شرکت کنید یا فقط برای تقویت سلامت خود زمانی را در روز برای دویدن اختصاص دهید، تامین سوخت مورد نیاز بدن برای انجام این کار با مصرف غذا های مناسب اهمیت دارد. تغذیه بدن با مواد مغذی مناسب به حفظ انرژی، پیشگیری از آسیب دیدگی ها و اعمال فشار بیشتر برای تحقق اهداف جدید کمک خواهد کرد.

در ادامه با غذا هایی که باید پیش از دویدن مصرف کنید، انواع مواد غذایی که باید در وعده غذایی پیش از ورزش شما قرار بگیرند و همچنین برخی مواد غذایی که باید از آن ها پرهیز کنید، بیشتر آشنا می شویم.

دویدن با معده خالی ایده خوبی نیست. از سوی دیگر، مصرف یک وعده غذایی کامل درست پیش از دویدن نیز ایده بدی محسوب می شود. پس چه مدت پیش از دویدن باید غذا خورد؟

پیش از دویدن نباید با احساس گرسنگی یا پری معده روبرو باشید. معده خالی می تواند موجب خستگی شما شود، درشرایطی که معده پر می تواند به کرامپ (گرفتگی) منجر شود. به طور متوسط باید یک وعده غذایی سبک را حدود یک و نیم تا دو ساعت پیش از دویدن یا یک میان وعده کوچک را حدود 30 دقیقه تا یک ساعت پیش از دویدن مصرف کنید.

اگر دویدن بخشی از برنامه روزانه شما است، به تدریج با شرایط بدن خود آشنا شده و می توانید یک برنامه زمانی که برای شما کار می کند را شکل دهید.

دونده ها به کربوهیدرات ها برای دریافت انرژی و انجام تمرینات کاردیو مانند دویدن نیاز دارند. به گفته کلینیک کلیولند، گلیکوژن موجود در کربوهیدرات ها در عضلات بدن ذخیره شده و به آن ها در ارائه عملکرد درست خود کمک می کنند.

دویدن بدون مصرف کربوهیدرات ها به میزان کافی شما را با احساس خستگی و سستی روبرو خواهد کرد و احتمالا از انگیزه لازم برای تمرین برخوردار نخواهید بود. خوشبختانه، مواد غذایی بسکمک وجود دارند که می توانند به دریافت میزان کافی و سالم از کربوهیدرات ها کمک کنند. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- غلات کامل

- نان

- پاستا

- غلات بدون گلوتن، مانند برنج، کینوآ، و ذرت

- شیر

- حبوبات

- سبزیجات نشاسته ای، مانند سیب زمینی شیرین، کدو تنبل، و نخود فرنگی

یکی دیگر از مواد مغذی کلیدی برای افزودن به وعده های غذایی روزانه پروتئین است. این ماده نقش مهمی در ساخت و ترمیم استخوان ها، عضلات و غضروف ها دارد. دونده ها نیازمند پروتئین برای کمک به ریکاوری پس از فعالیت بدنی و عضله سازی هستند که عملکرد کلی را بهبود می بخشد.

مصرف پروتئین پس از تمرینات ورزشی نیز اهمیت دارد. بدن از پروتئین برای ریکاوری استفاده می کند، از این رو، در غذایی که پس از دویدن مصرف می کنید از یک منبع پروتئین نیز استفاده کنید.

منابع غذایی مختلف برای پروتئین در دسترس هستند. این شامل پروتئین حیوانی مانند گوشت، ماهی، مرغ، و تخم مرغ می شود.

همچنین، منابع گیاهی پروتئین نیز در دسترس هستند که از آن جمله می توان به نخود، کینوآ، اسموتی های میوه، عدس، و مغزدانه ها اشاره کرد. این مواد غذایی را می توانید پیش و پس از دویدن مصرف کنید تا سطوح انرژی خود را حفظ کرده و به ریکاوری بدن کمک شود.

دونده ها باید مصرف غذایی که تامین کننده مواد مغذی مانند کلسیم، آهن و سدیم است را مد نظر قرار دهند. تمام این مواد مغذی به بدن در ارائه عملکرد درست خود کمک می کنند.

کلسیم می تواند به پیشگیری از پوکی و شکستگی های استخوان کمک کند. آهن یک ماده معدنی است که از خستگی یا ضعف هنگام دویدن پیشگیری می کند. در نهایت، انسان به واسطه تعریق هنگام ورزش میزان زیادی از سدیم و الکترولیت های دیگر را از دست می دهد. برای پر کردن ذخایر بدن باید این مواد را از رژیم غذایی خود دریافت کنید.

مواد غذایی بسکمک سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری وجود دارند. دونده ها می توانند گزینه هایی مانند موارد زیر را در وعده های غذایی پیش از دویدن خود بگنجانند:

- سبزیجات برگدار تیره

- لوبیا ها

- تخم مرغ

- محصولات لبنی کم چرب

- آبمیوه های غنی شده با کلسیم

- گوشت های بدون چربی و غذا های دریایی

- مغزدانه ها

- نوشیدنی های ورزشی

- چوب شور و تنقلات شور دیگر

آب شاید مهم ترین چیزی باشد که یک دونده می تواند برای تامین سوخت مورد نیاز بدن خود مصرف کند. این نوشیدنی به هر چیزی از تنظیم دمای بدن تا به حداقل رساندن آسیب دیدگی و تقویت عملکرد کمک می کند.

زمانی که انسان می دود نسبت به زمانی که در حال استراحت است، 20 برابر گرمای بیشتر تولید می کند. تعریق به کاهش دمای بدن کمک می کند، اما این عملکرد به از دست دادن آب و الکترولیت ها منجر می شود. با نوشیدن آب پیش، حین و پس از دویدن می توانید از کم آبی بدن جلوگیری کنید.

برای این که نوشیدن آب جذابیت بیشتری برای شما داشته باشد می توانید آن را با میوه ها و سبزیجات مختلف طعم دار کنید. میوه هایی مانند هندوانه، آناناس، توت فرنگی، و پرتقال نیز از محتوای آب قابل توجهی برخوردار هستند.

در شرایطی که مواد غذایی بسکمک وجود دارند که می توانند به بهبود عملکرد یک ورزشکار کمک کنند، برخی مواد غذایی نیز می توانند اثری معکوس داشته باشند، از این رو، بهتر است از آن ها پرهیز شود.

پرهیز از غذا های سرشار از چربی و فیبر پیش از دویدن توصیه شده است. این به دلیل آن است که گوارش آن ها می تواند زمان بیشتری طول بکشد و زمانی که قصد دارید فعالیت بدنی داشته باشید، این شرایط ایده آل نیست. در عوض بر غذا هایی سرشار از کربوهیدرات ها و میزان متوسط پروتئین متمرکز شوید.

از جمله گزینه هایی که در وعده های غذایی پیش از دویدن شما نباید قرار داشته باشند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- سس ها و خامه های سنگین

- غذا های سرخ شده

- غذا هایی که با کره یا روغن زیاد آماده شده اند

- غلات حاوی فیبر زیاد

دویدن یک فعالیت شدید است که می تواند به تخلیه ویتامین ها و مواد مغذی ضروری بدن منجر شود. بر همین اساس، تامین سوخت مورد نیاز بدن پیش و پس از دویدن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. خوشبختانه گزینه های بسکمک وجود دارند که می توانید پیش و پس از دویدن مصرف کنید تا به تحقق اهداف شما کمک کنند.

منبع: فرادید
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1747

به "فرمول غذایی پیش از دویدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمول غذایی پیش از دویدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید