تور اروپا ارزان: قهرمانی در خانه دشمن، شادی در قلب اروپا

به گزارش علی آباد جدید، جام ملت های آفریقا با قهرمانی الجزایر به سرانجام رسید و این تیم توانست دومین قهرمانی خود را این رقابت ها به دست آورد. الجزایری ها در راستا قهرمانی، تیم های بزرگی مانند سنگال، ساحل عاج و نیجریه را پشت سر گذاشتند و توانستند بعد از 29 سال جام قهرمانی را به خانه ببرند. نکته قابل توجه درباره قهرمانی جنگجویان صحرا این بود که آن ها در خانه مصر، رقیب سنتی شان پیروز شدند به جام طلایی دست یابند و به نوعی دشمن دیرینه شان را تحقیر نمایند.

تور اروپا ارزان: قهرمانی در خانه دشمن، شادی در قلب اروپا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

جشن قهرمانی در قلب اروپا

قهرمانی در جام ملت های آفریقا فقط باعث برگزاری جشن قهرمانی در ورزشگاه بین المللی قاهره نشد و چهار هزار کیلومتر دورتر از قاهره و در قلب اروپا هم الجزایری ها هم به شادی و پایکوبی پرداختند. الجزایری های ساکن در فرانسه با هر پیروزی این تیم به خیابان ها می ریختند و برد تیم ملی کشورشان را جشن می گرفتند. البته این جشن گرفتن به مذاق گروه های راست های افراطی فرانسوی خوش نمی آمد و حتی یکی از سیاست مدارهای راست افراطی گفت که تماشاگران الجزایری باید به کشورشان برگردند، پلیس فرانسه هم بعد از برگزاری هر جشن، تعدادی از هواداران الجزایری را دست گیر می کرد تا با آن ها برخورد کند. شادی الجزایری ها هم بی دردسر نبود و زمانی که هواداران این تیم جشن صعود به نیمه نهایی را برگزار می کردند، یکی از هواداران این تیم کنترل ماشین خود را از دست داده و یک زن فرانسوی را کشته. تمام این مسائل و مسائل اما مانع شادی هواداران تیم قهرمان آفریقا نشد و آن ها بعد از خاتمه بازی فینال در خیابان شانزه لیزه و دیگر خیابان های فرانسه، جشن قهرمانی را برگزار کردند.

قهرمانی در خانه دشمن

تنها علت خوشحالی الجزایری ها فقط خاتمه حسرت 29 ساله نبود و قهرمانی در خانه دشمن هم شادی الجزایری را چند برابر کرد. مصر، میزبان رقابت ها، دشمن اول جنگجویان صحرا در فوتبال محسوب می شود و ریشه این دشمنی به دهه های قبل برمی شود. در مقدماتی جام جهانی 1990 ایتالیا در آفریقا یک تراژدی رقم خورد، جایی که مصر و الجزایر در پلی آف صعود به جام جهانی با یکدیگر بازی کردند و این مصری ها بودند که در دو ملاقات رفت وبرگشت پیروز به کسب صعود به این جام جهانی شدند. بازی رفت در الجزایر با تساوی بدون گل به اتمام رسید و در بازی برگشت در قاهره، آتش نفرت در فوتبال آفریقا شلعه ور شد. پنج ساعت پیش از شروع مسابقه، حدود صد هزار تماشاگر در ورزشگاه بین المللی شهر قاهره حاضر شدند تا صعود تیم ملی کشورشان را جشن بگیرند. در انتهای آن بازی مصری ها موافق شدند، الجزایر را شکست دهند، اما رقابت با سوت داور به خاتمه نرسید و درگیری میان دو تیم شروع شد. در جریان این درگیری ها پزشک تیم ملی مصر، یک چشمش را از دست داد تا کینه در قلب مردم دو کشور رخنه کند.

آتش جنجال ها و کینه تا چندین سال فروکش کرد، اما با شروع مقدماتی جام جهانی 2010 و رویارویی دو تیم در پلی آف آتش دشمنی بازهم برافروخته شد. بازی های دو تیم در مجموع دو ملاقات رفت وبرگشت مساوی تمام شد و تیم ها در یک زمین بی طرف و قرار شد تیم ها در سودان به مصاف یک دیگر بروند. دو روز قبل از بازی هواداران تیم ملی الجزایر با سنگ به تمرین تیم ملی مصر حمله کردند و امنیت بازیکنان مصر را از بین بردند. سودانی ها برای تامین امنیت این بازی، پانزده هزار پلیس را آماده کردند و سفارت خانه ها برای تامین امنیت اتباع خود به آن ها خود توصیه کردند که به محل برگزاری بازی نزدیک نشوند. این بازی با تمام مسائلش به خاتمه رسید و الجزایر پیروز شد به جام جهانی برسد، اما زخم میان این دو کشور عمیق تر شد و با تغییر میزبان جام ملت های آفریقا و میزبان شدن مصر، انگیزه های الجزایری برای قهرمانی چند برابر گذشته شد. بازیکنان این تیم می دانستند که درصورت قهرمانی در قامت ابرستاره ها در کشورشان ستایش می شوند و با پشت سر گذاشتن تک تک رقبای خود توانستد، دومین قهرمانی خود را در این رقابت ها به دست آورند.

مسیری که برای قهرمانی طی شد

الجزایری ها در دور گروهی کار را پرقدرت شروع کردند و با کسب سه پیروزی مقابل سنگال، کنیا و تانزانیا، تمام امتیازات را جمع آوری کردند و خیلی راحت پیروز شدند به عنوان صدرنشین راهی مرحله بعد شوند. آن ها در مرحله یک هشتم به مصاف گینه رفتند و خیلی راحت با فزونی سه گله پیروز به شکست این تیم شدند تا آماده رویارویی با ساحل عاج شوند. بازی با ساحل عاج برای آن ها خوب پیش نرفت و آن ها به سختی و در ضربات پنالتی از سد این تیم گذشتند. در نیمه نهایی نوبت به درخشش ماحرز تا با گل زنی از روی ضربه کاشته، الجزایر را بعد از 29 سال به فینال جام ملت های آفریقا برساند. در فینال هم بغداد بونجاح، ستاره السد قطر، تیر آخر الجزایر را شلیک کرد تا این تیم برای دومین بار در این جام، پیروز به شکست سنگال شود و قهرمانی را در خانه دشمن کسب کند.

الجزایری ها حالا با این قهرمانی بر بام فوتبال آفریقا ایستادند و می توانند تا سال های سال بر فوتبال این قاره حکمرانی کند. هواداران آن ها شور زیادی را به فوتبال تزریق می نمایند، استعدادهای زیادی دارند و با نتایجی هم که در زمین می گیرند لایق لقب برترین تیم آفریقا هستند.

علیرضا جوادی/ خبر آنلاین

منبع: زندگی روز
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2012

به "تور اروپا ارزان: قهرمانی در خانه دشمن، شادی در قلب اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور اروپا ارزان: قهرمانی در خانه دشمن، شادی در قلب اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید