محاسبه دقیق زمان مرگ با شبیه سازی اجساد

به گزارش علی آباد جدید، پژوهشگران هلندی، روش جدیدی ابداع نموده اند که می تواند با شبیه سازی اجساد، زمان دقیق مرگ را تخمین برند.

محاسبه دقیق زمان مرگ با شبیه سازی اجساد

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، هنگامی که جسدی پیدا می گردد، دانشمندان حوزه پزشکی قانونی وارد عمل می شوند و کوشش می نمایند تا زمان و دلیل مرگ را تشخیص دهند. ما معمولا برای آنالیز زنده بودن یک نفر، دمای بدن او را اندازه گیری می کنیم، اما شاید یک مدل ریاضی جدید بتواند پاسخ های دقیق تری ارائه دهد.

ماوریس آلدرز (Maurice Aalders)، پژوهشگر دانشگاه آمستردام (UvA) هلند و همکارانش، روش جدیدی ابداع نموده اند که داده های جمع آوری شده از صحنه ای که جسد در آن پیدا شده، به کار می گیرد تا یک شبیه سازی رایانه ای سه بعدی ارائه دهد. دمای پوست و هوا، اندازه و حالت قرار دریافت جسد و جزئیات مربوط به آن، به مدلی که ماتریس هایی از مکعب را در بر دارد، منتقل می شوند.

این مدل با توجه به ویژگی های ترمودینامیک مواد سازنده لباس یا پوست، میزان انتقال گرما میان مکعب های مجاور را محاسبه می نماید. این کار، برآوردی از تغییر میزان دمای بدن از هنگام مرگ ارائه می دهد که می توان از آن برای محاسبه زمان سپری شده استفاده کرد.

آلدرز و گروهش، روش خود را روی اجساد چهار فرد متوفی که پیش از مرگ اعضای خود را اهدا نموده بودند، انجام دادند. سپس، برآورد ها را با نتایجی که در آن ها از روشی استاندارد برای تشخیص مرگ در صحنه جرم استفاده می گردد، مقایسه کردند.

آن ها دریافتند که این روش جدید، برآورد ها را طی 38 دقیقه پس از زمان واقعی مرگ آماده می نماید؛ در حالی که روش استاندارد، این کار را بین سه تا هفت ساعت پس از مرگ انجام می دهد.

این روش جدید، یک کشف قابل توجه در حوزه کاربرد فناوری است. پژوهشگران توانستند اعتبار این مدل را با استفاده از جسد واقعی انسان به جای استفاده از اجساد حیوانات که دقت کمتری را به همراه دارند، تایید نمایند.

آدلرز اضافه کرد: گام بعدی ما این است تا روش خود را به صحنه های جرم ببریم. ما قصد داریم این روش را در صحنه های جرمی که در هلند وجود دارند، به کار بگیریم، اما از آن به عنوان شاهد در دادگاه استفاده نخواهیم کرد.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1148

به "محاسبه دقیق زمان مرگ با شبیه سازی اجساد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محاسبه دقیق زمان مرگ با شبیه سازی اجساد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید