مدیتیشن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد؟

به گزارش علی آباد جدید، تهران (پانا) - مطالعات تازه محققان علوم اعصاب نشان می دهد مدیتیشن در سطح شدید باعث تقویت قابل توجه عملکرد داخلی سیستم ایمنی بدن می گردد و فعالیت ژن های مرتبط با ایمنی را افزایش می دهد.

مدیتیشن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد؟

به گزارش ایرنا، این یافته ها در پی تجزیه و تحلیل نمونه خون و فعالیت ژنتیکی بیش از 100 داوطلب که قبل و بعد از مدیتیشن صورت گرفت، به دست آمده است. این مطالعه نشان می دهد مدیتیشن فعالیت صدها ژن را که به طور مستقیم در تنظیم پاسخ ایمنی نقش دارند، افزایش می دهد.

محققان علوم اعصاب دانشگاه فلوریدا تاکید کردند که آزمایش آن ها شامل جلسات 10 ساعته مدیتیشن بود که به مدت هشت روز متوالی در سکوت کامل انجام شد که انجام آن برای افراد عادی مشکل است؛ ولی می توان آن را بیش از هشت روز، ولی در مدت زمان کمتری در روز انجام داد.

نتایج بدست آمده نشان می دهد مدیتیشن می تواند نقش مهمی در درمان بیماری های مختلف مرتبط با ضعف سیستم ایمنی داشته باشد.

محققان در تلاشند تا نتیجه مدیتیشن 20 دقیقه ای را در یک بازه 48 روزه مورد آنالیز قرار دهند که انجام آن برای تمام افراد امکان پذیر باشد.

این محققان در ادامه آزمایش دیگری ترتیب دادند که در آن 106 مرد و زن با میانگین سنی 40 سال شرکت کردند. در این مطالعه نمونه خون بیمار چندین بار مورد آنالیز نهاده شد. از این افراد پنج تا هشت هفته قبل از مراقبه، دقیقا قبل از آغاز مراقبه و سه ماه پس از مراقبه آزمایش شد. جلسات مراقبه هم 10 ساعت در روز در سکوت کامل بود.

نتایج نشان داد فعالیت 220 ژن مرتبط با ایمنی، شامل 68 ژن که به اصطلاح در فعالیت سیگنال دهی اینترفرون شرکت دارند، افزایش می یابد. این سیگنال دهی برای ایجاد ایمنی موثر در برابر شرایط مختلفی از جمله سرطان، بیماری ام اس و کرونا موثر است.

نتایج این مطالعه در نشریه Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 بهمن 1400 بروزرسانی: 16 بهمن 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2046

به "مدیتیشن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدیتیشن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید