موگرینیاز برقراری کانال مالی ایران-اروپا تا 10 آبان اطلاع داد

به گزارش علی آباد جدید به نقل از رویترز، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه گفت که کانالهای پرداخت مالی برای تسهیل تجارت اتحادیه اروپا با ایران احتمالاً تا ابتدای ماه نوامبر (دهم آبان ماه) راه اندازی می گردد.

موگرینیاز برقراری کانال مالی ایران-اروپا تا 10 آبان اطلاع داد

هدف از برقراری این کانال مالی، حفظ جریان تجارت با ایران به رغم تحریمهای آمریکا علیه تهران است.

موگرینی به رغم تأکید بر این نکته که آمریکا را همچنان قدرتمندترین متحد اتحادیه اروپا قلمداد می نماید، گفت: هیچ سازمان یا کشور دارای حاکمیت نمی پذیرد که فرد یا نهادی دیگر برای او تصمیم بگیرد که با چه کسانی تجارت کند.

لازم به ذکر است که روز دوشنبه در بیانیه ای که پس از خاتمه نشست وزرای خارجه ایران، چین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس (گروه 1+4) منتشر شد، آمده است که این گروه از کشورها مصمم هستند تا برای تداوم روابط تجاری با تهران کانالهای پرداخت به/ از ایران را توسعه دهند.

در بیانیه مشترک این گروه از کشورها آمده است: نظر به فوریت و ضرورت کسب نتایج ملموس، شرکت نمایندگان از پیشنهادهای سودمند برای حفظ و توسعه کانالهای پرداخت [با ایران] که روند پرداختهای مرتبط با صادرات ایران از جمله نفت را تسهیل کند، استقبال می نمایند.

شماری از دیپلماتهای اروپایی می گویند که ایده ایجاد یک سیستم نقل و انتقال اختصاصی (SPV) در واقع ایده تشکیل یک سیستم تهاتری است که در آن نفت ایران در اِزای کالاهای اروپایی و بدون نقل و انتقال پول مبادله می گردد.

هدف این ایده دور زدن تحریمهای آمریکا است؛ تحریمهایی که دور دوم آن از ماه نوامبر صادرات نفت ایران را نشانه می گیرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از این نشست در مصاحبه با علی آباد جدید گفت که تصمیم برای راه اندازی این سیستم نقل و انتقال مالی پیش از این گرفته گردیده است و اینکه کارشناسان فنی بار دیگر برای آنالیز دقیق جزئیات این طرح نشستی برگزار می نمایند.

وی در این باره گفت: در چارچوب عملی، این به آن معناست که کشورهای عضو اتحادیه اروپا یک نهاد قانونی برای تسهیل تراکنشهای مالی با ایران برپا خواهند کرد و به شرکتهای اروپایی اجازه خواهند داد تا تجارت با ایران را مطابق با قوانین اتحادیه اروپا ادامه دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 123

به "موگرینیاز برقراری کانال مالی ایران-اروپا تا 10 آبان اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینیاز برقراری کانال مالی ایران-اروپا تا 10 آبان اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید