چطور در سامانه املاک خوداظهاری کنیم؟

به گزارش علی آباد جدید، وزارت راه و شهرسازی مراحل انجام خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان کشور را تشریح کرد.

چطور در سامانه املاک خوداظهاری کنیم؟

به گزارش ایرنا، وزارت راه و شهرسازی با انتشار ویدیویی مراحل انجام خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان کشور را تشریح کرد.

بر اساس این ویدیو، افراد برای ثبت واحد مسکونی و املاک تحت مالکیت باید به سامانه ملی املاک و اسکان کشور مراجعه نمایند.

در مرحله اول پس از وارد کردن اطلاعات هویتی خود باید اطلاعات اعضای خانوار اقامتگاه اصلی را ثبت نمایند. فقط سرپرستان خانوار مجاز به ثبت اقامتگاه اصلی و فرعی هستند.

دانشجویان، دانش آموزان، طلبه ها، شاغلان و اشخاص دارای بیماری خاص، در صورتی که در محلی جدا از خانوار خود زندگی می نمایند، باید به وسیله انتخاب گزینه سایر اقامتگاه ها، محل اقامت خود را ثبت نمایند. اگر محل فعالیت شغلی تان در منزل مسکونی است باید با انتخاب گزینه سایر اقامتگاه ها محل فعالیت شغل را ثبت نمایند.

بر اساس ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب آذرماه 99 کلیه سرپرستان خانوار ها اعم از شهری و روستایی مالک و مستاجر و تمام مالکین واحد های مسکونی مکلف هستند اطلاعات محل سکونت و املاک تحت مالکیت خود را ظرف 2 ماه (از 19 فروردین تا 19 خرداد 1400) در سامانه املاک و اسکان کشور ثبت نمایند.

هر واحد مسکونی واقع در شهر های بالای 100 هزار نفر جمعیت درصورتی که بیش از 120 روز مالک یا ساکن نداشته باشد به عنوان مسکن خالی ثبت شده و به ازای هر ماه مشمول مالیات بر خانه های خالی می گردد. همچنین پس از انتها زمان خوداظهاری دستگاه ها مکلف هستند خدمات خود از قبل افتتاح حساب بانکی، صدور دسته چک، خدمات حمایتی، یارانه ای و یاری معیشتی، تعویض پلاک خودرو، فروش انشعاب (آب، برق، تلفن و گاز)، ارسال اسناد و مدارک (گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه)، ثبت نام در مدارس محل اقامت و امثال آن را صرفا با اخذ کد ملی، کدپستی، توضیح نشانی یکتای درج شده اقامتگاه اصلی در سامانه املاک و اسکان کشور ارائه نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1727

به "چطور در سامانه املاک خوداظهاری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور در سامانه املاک خوداظهاری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید