چند درصد همدانی ها پرمصرف برق هستند؟

هرچند تعداد مشترکان پرمصرف قابل مقایسه با تعداد کم مصرف ها نیست، با این حال یک درصد از مشترکان برق که در بالاترین رده مصرفی قرار دارند، به اندازه 10 درصد مشترکان کم مصرف برق مصرف می نمایند. آمارها حاکی از آن است که به طور کلی 10 درصد مشترکان در ایران و 4 درصد مشترکان خانگی در همدان عنوان پرمصرفی را یدک می کشند.

چند درصد همدانی ها پرمصرف برق هستند؟

به گزارش خبرنگاران، میزان الگوی مصرف اینگونه است که برای مشترکان عادی ماهانه 300 کیلووات ساعت مصرف برق در ماه و الگوی مصرف برای ماه های گرم است و 600 کیلووات ساعت برای دو ماه مصرف است، حال اگر مشترکی کمتر از این عدد مصرف کند، خوش مصرف و بالاتر از این عدد باشد، پرمصرف محسوب می گردد. البته این یک قاعده کلی است و الگوی مصرف برق در مناطق گرمسیر یا عادی متفاوت بوده و بستگی به نوع آب و هوای مناطق مختلف، این الگوها معین شده است.

آمار و ارقام حاکی از آن است که 10 درصد از مشترکان جزء پرمصرف ها هستند و با توجه به اینکه برای فراوری برق باید سوخت گاز مصرف گردد، این گروه از مشترکان با مصرف بیشتر برق، نه تنها باعث آلودگی بیشتر محیط زیست می شوند، بلکه یارانه بیشتری را هم به خود اختصاص می دهند. یک درصد از مشترکان برق که در بالاترین رده مصرفی قرار دارند، به اندازه 10 درصد مشترکان کم مصرف کشور برق مصرف می نمایند.

رشد یک درصدی پیک مصرف برق

در این راستا شیرزاد جمشیدی- معاون بهره برداری و امور دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان همدان- در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه پیک مصرف برق در سال گذشته 687 مگاوات بود که سال جاری با رشد حدود یک درصدی به 694 مگاوات رسیده است، مطرح نمود: در طول چهار سال گذشته نیز میانگین رشد پیک مصرف حدود 1.8 درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی شرکت توزیع برق برای پیک مصرف برق سال جاری 723 مگاوات بود، ادامه داد: پیک مصرف سال جاری در 30 تیرماه رخ داد که خوشبختانه با یاری مردم، کشاورزان و صنایع، استان همدان در تمام طول مدت تابستان همیشه در منطقه سبز مصرف کشوری نهاده شد.

سال جاری خاموشی با برنامه نداشتیم

جمشیدی درباره قطعی برق در تابستان سال جاری نیز بیان نمود: سال جاری به هیچ وجه خاموشی با برنامه که ناشی از کمبود باشد، نداشته ایم و قطع برق فقط در حد تعمیرات پیشگیرانه و اتفاقات بوده است که از قبل نیز به مردم اعلام نموده بودیم.

وی با بیان اینکه هرچند از پیک مصرف عبور نموده ایم اما ضروری است تا مردم همچنان مثل قبل به صورت بهینه مصرف نمایند، یادآور شد: ساعات پیک مصرف روزانه از ساعت 12 تا 17 و شب ها از ساعت 20 تا 23 است که از مردم تقاضا داریم تا در این ساعات از وسایل پرمصرف مثل ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و اتو استفاده ننمایند.

سرقت کابل و تجهیزات روند نزولی دارد

جمشیدی درباره وضعیت سرقت کابل و تجهیزات در سطح استان همدان نیز گفت: سرقت کابل و تجهیزات متأسفانه در سطح استان وجود دارد اما با انجام اقدامات پیشگیرانه مثل تعویض شبکه های سیم مسی با کابل خودنگهدار، ایجاد صعوبت و عدم دسترسی راحت به پست های زمینی وهمچنین برگزاری نشست های متعدد با فرماندهان نظامی استان و شهرستان ها کوشش نموده ایم تا میزان این سرقت ها را کاهش دهیم.

وی ادامه داد: سرقت کابل و تجهیزات در جنوب استان بیشتر از سایر نقاط است که با همکاری نیروهای انتظامی و دیگر ارگان ها، خوشبختانه در ماه های اخیرسرقت کابل در این منطقه نیز مانند کل استان روند نزولی داشته است.

معاون بهره برداری و امور دیسپاچینگ شرکت توزیع برق استان همدان با بیان اینکه علاوه بر سرقت کابل و تجهیزات، سرقت انرژی نیز در سطح استان داریم، اظهار کرد: سرقت انرژی در دستکاری لوازم اندازه گیری و کنتور است که مشاورین و واحد حقوقی شرکت توزیع برق استان به خوبی این سرقت ها را شناسایی نموده و به دادگاه معرفی می نمایند و دادگاه نیز با جدیت و شدت برخورد می نماید.

4 درصد همدانی ها پرمصرف هستند

لیدا یوسفی- مدیر دفتر مدیریت مصرف برق شرکت توزیع نیروی برق استان همدان- نیز در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه در پنج ماهه ابتدای سال جاری 4 درصد از مشترکین استان همدان پر مصرف بوده اند، اظهار کرد: مشترکینی که بیش از 300 کیلووات ساعت در ماه مصرف دارند، بالای الگوی مصرف هستند و به عنوان مشترک پرمصرف شناخته می شوند که البته مشترکینی که سال قبل مصرف آنها بالای الگو بوده اما سال جاری پایین تر از الگو مصرف نمایند، از تخفیف برخوردار می شوند.

وی درباره اقدامات اجرا شده برای مدیریت مصرف برق در استان همدان مطرح نمود: توزیع بروشور، پخش کلیپ و پیغام مدیریت مصرف از صداوسیمای مکز استان، نصب بنر طرح های کاهش پیک مصرف در تابستان در روستاهای بزرگ و مساجد آنها، نصب بنر طرح های وِیژه صنایع در شهرک های صنعتی، نصب بنر در ادارات برق شهرستان ها و اطلاع رسانی طرح های کاهش پیک برای مشترکین خاصی که می توانند با شرکت توزیع برق همکاری نمایند و از تخفیف برخوردار شوند و بازدید از واحدهای تجاری از جمله اقدامات برای مدیریت مصرف برق در استان بوده است.

یوسفی اضافه کرد: همچنین جمع آوری لامپ های پرمصرف، معرفی لامپ LED، بازدید از واحدهای صنعتی، برگزاری جلسات آموزشی و سمینار، استفاده از ظرفیت مساجد و ائمه جماعت برای مطرح کردن مسائل مربوط به صرفه جویی، مصاحبه رادیویی درباره وسایل پرمصرف برقی و معرفی پیک تابستان و ساعات اوج مصرف، قرار دادن شعار های مدیریت مصرف در ایستگاه های اتوبوس و بر روی اتوبوس ها و نازل بردهای پمپ بنزین ها، آموزش راه چاره های صرفه جویی با نمایش های شاد در مهد کودک ها و بازدید دانش آموزان از موزه برق از دیگر جمله اقدامات بوده است.

مدیریت مصرف برق در ادارات

وی درباره مدیریت مصرف برق در ادارات نیز بیان نمود: راه چارههای صرفه جویی انرژی به وسیله استانداری برای ادارات فرستاده و از ادارات خواسته شد تا در ساعات اوج مصرف بار سرمایشی خود را کاهش دهند همچنین اکیپ های بازدید از ادارات برای تهیه چک لیست انرژی وجود داشت و به طور کلی ادارات رصد می شدند و هر هفته به استانداری گزارش می شد.

یوسفی با اشاره به اینکه صنایع نیز در طرح های تشویق محور با شرکت توزیع برق استان همدان همکاری داشته اند، اظهار کرد: صنایع طبق تفاهم نامه ای که با شرکت توزیع برق منعقد می کردند، در ساعات معین شده مصرف خودشان را کاهش می دادند که پاداش این صنایع محاسبه و در سرانجام طرح به آن ها تخفیف داده می گردد.

تهیه از: رضا زهدی، خبرنگار خبرنگاران، منطقه همدان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 27 مهر 1398 شناسه مطلب: 449

به "چند درصد همدانی ها پرمصرف برق هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند درصد همدانی ها پرمصرف برق هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید