کاهش 22 روزه فرایند ترخیص کالا از گمرک

به گزارش علی آباد جدید، وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه کشف قاچاق در سیستم گمرکی سرعت بیشتری پیدا نموده است از کاهش فاصله زمانی تخلیه و ترخیص کالا از 26 روز به 4 روز اطلاع داد.

کاهش 22 روزه فرایند ترخیص کالا از گمرک

به گزارش علی آباد جدید، فرهاد دژپسند -وزیر امور اقتصادی و دارایی- در حاشیه مراسم رونمایی از برنامه های هوشمندسازی خدمات گمرکی، با بیان اینکه یکی از مزایای هوشمندسازی گمرک شفاف سازی در عملکرد این دستگاه بوده است اظهار کرد: ممکن است عده ای ادعا نمایند در بعضی از گمرکات شفافیت وجود ندارد اما در حال حاضر گمرکات در فضا و محیطی الکترونیکی قرار دارند و قاچاق کالا در ترانزیت را به سرعت کشف می کنیم که البته این اقدام به دلیل هوشمندسازی سیستم های گمرکی است.

وزیر اقتصاد همچنین گفت که در طول یک سال گذشته توانستیم فاصله زمانی بین تخلیه و ترخیص کالا را به شدت کاهش دهیم طوری که میزان کاهش از 26 روز به 4 روز رسیده است.

دژپسند با اشاره به بحث دریافت ها و پرداخت ها در سیستم گمرکی اظهار کرد: در این مساله نیز هوشمندسازی سیستم ها به یاری ما آمده و در کنار صرفه جویی در زمان، میزان مصرف کاغذ و میزان وقت افراد برای مراجعه به گمرک کاهش یافته که اینها به نوعی صرفه جویی های ملی هستند.

وزیر امور اقتصاد و دارایی با تاکید بر اینکه دستیابی به هدف دولت هوشمند دور از دسترس نیست، ادامه داد: سهولت و روانی کار در گمرک برای فعالان اقتصادی افزایش یافته و ما در مقابله با فساد سرعت بیشتری داریم و مجموعه این اقدامات باعث افزایش اعتماد فعالان اقتصادی نیز شده است.

دژپسند همچنین درباره کالاهایی مانند سیگار که برندهای خارجی آنها در بازار زیاد یافت می گردد نیز اظهار کرد: ادعای این را نداریم که صدرصد محموله ها مانیتورینگ می گردد اما روش های خوبی برای کاهش فرار این کالاها به اجرا رسانده ایم.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای تجهیز تمام گمرکات به ایکس ری احتیاجمند تامین اقتصادی هستیم، اضافه نمود: فراوری ایکس ری در داخل کشور به مراحل مطلوبی رسیده هر چند ممکن است به سرعت دلخواه به فراوری ایکس ری نرسیده ایم اما معتقدیم می توانیم در این حوزه از ظرفیت های بخش خصوصی هم استفاده کنیم به این صورت که بخش خصوصی بتوانند از ارزیابی های اجرا شده توسط ایکس ری درآمد داشته باشند.

او همچنین درباره طولانی بودن ترخیص کالا در بنادر تاکید نمود: بین دستگاه های حاکمیتی جنگ حیدری - نعمتی وجود ندارد اما اینکه گفته می گردد تاخیر در ترخیص کالا در بنادر ناشی از طولانی بودن اقدامات در گمرک است قابل آنالیز است چراکه کالا پس از اظهار گمرکی در اختیار گمرک قرار می گیرد و قبل از آن در اختیار بنادر است . تنها دلیلی که باعث توقف کالا پس از اظهار گمرکی می گردد آنالیز استانداردهای مورد احتیاج است.

دژپسند در سرانجام با اشاره به هوشمندسازی گمرکات کشور اضافه نمود: از این پس هر یک ماه یک سرویس الکترونیک و هوشمند به سرویس های گمرکی اضافه می گردد.

به گزارش علی آباد جدید، در ادامه این مراسم که معاونان وزارت اقتصاد و مسئولان گمرکی در آن حضور داشتند از بعضی از خدمات جدید هوشمند گمرک ایران از جمله گمرک موبایل، پلمب هوشمند و شبکه اجتماعی فعالان اقتصادی رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 409

به "کاهش 22 روزه فرایند ترخیص کالا از گمرک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 22 روزه فرایند ترخیص کالا از گمرک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید