کتاب بهمن 65 در شیراز رونمایی شد

به گزارش علی آباد جدید، نشست رونمایی و نقد کتاب بهمن 65 نوشته سندی مومنی باحضور علاقه مندان حوزه ادبیات دفاع مقدس، همزمان با سومین روز دهه مبارک فجر برگزار گردید.

کتاب بهمن 65 در شیراز رونمایی شد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ آنلاین بروشور از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ بروشور های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش از ، کتاب بهمن 65 روایت نوجوانی به نام فائزه است که بسیار تحت تأثیر برادر بزرگ تر خود عباس که اکنون در جبهه است، قرار گرفته است.

فائزه خاطرات خود را می نویسد و کتاب های برادرش را مطالعه می نماید؛ اما از هنر های زنانه بی بهره است. این داستان کتاب در خطی از ارتباط صمیمی فائزه با برادر و درگیری های او با خواهرش در جریان است.

سندی مؤمنی نویسنده کتاب بهمن 65 در این نشست که شامگاه سه شنبه برگزار گردید، با تاکید بر اینکه این داستان بیش از هر چیز بر نقش خانواده تکیه دارد، گفت: خانواده برای من بسیار اهمیت دارد، خانواده جایی است که من توانستم این داستان را خلق و احساس کنم بدون اینکه جنگ را از نزدیک دیده باشم. اما متأسفانه خانواده در جامعه امروز نهادی است که بیش از هر چیز دیگر دچار مشکل شده و بسیاری از نقش های خانواده به سازمان دیگری واگذار شده است.

مؤمنی این کتاب را اثری مستقل توصیف کرد و اضافه نمود: می توان این اثر را ادامه کتاب قسم نخور دانست. در قسم نخور داستان پیش از پیروزی انقلاب این خانواده مد نظر است و در زمان جنگ روایت می گردد. این منتقد ادبی با بیان اینکه فضای این کتاب کاملاً واقع گرایانه است، گفت: این داستان، خانواده و روابط اعضای آن را نشان می دهد و نیز تأثیری که جنگ بر اعضای خانواده گذاشته است.

عبدالرضا قیصری شاعر و نویسنده ادبیات دفاع مقدس استان فارس نیز در این نشست گفت: این بار، با قلم داستانی یک منتقد ادبی روبرو ایم؛ با خواندن این اثر با کتابی روبه رو می شویم که نشان از دقت نگارنده دارد.

معاون فرهنگی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان فارس، بیان کرد: نویسنده در این کتاب برخلاف عرف و معمول، به شیوه دخترانه و با استفاده از پدید ها زندگی، پیامد های جنگ را روایت کرد است؛ به جای اینکه به جنبه خشن این واقعه بپردازد. در حقیقت بهمن 65 از این منظر که در کوشش است تا مخاطب نوجوان را با خود همراه و او را با دغدغه های نوجوانی در دهه های گذشته و میانه جنگ آشنا کند، پیروز بوده است.

این منتقد ادبی با بیان اینکه در این کتاب، زندگی جاری است، گفت: ما همیشه منتقد فضای شعار زده و سفارشی نویسی در کتاب های جنگ و دفاع مقدس هستیم؛ ولی اینجا این حس پدید نمی آید. نویسنده بسیار هوشمندانه از زاویه ای به جنگ نزدیک شده که کمتر به آن پرداخته شده است؛ یعنی روایت جنگ از نگاه یک دختر نوجوان.

او، انتخاب زاویه بیان و هماهنگی بسیار آن با انتخاب شخصیت راوی را نقطه قوت کتاب برشمرد و اضافه نمود: در این داستان، زمان حال به کار برده شده، با این حال کتاب به مرز خاطره نویسی وارد نشده و کاملاً داستانی است.

قیصری با اشاره به اینکه داستان این کتاب مستند است، گفت: مهم این است که یک واقعه اصیل مثل دفاع مقدس را معرفی کنیم و به عنوان تجربه یک ملت به شیوه های گوناگون همچون استفاده از هنر و ادبیات به آن بپردازیم.

او افزود: در ادبیات دفاع مقدس همیشه چهره مردانه ای از جنگ به ما نشان داده شده است؛ حتی اگر بخواهیم نقش زنان را بگوییم به پشتیبانی و وظیفه تدارکات آن ها در جنگ می پردازیم.

در این کتاب نویسنده از دری دیگر وارد می گردد و به ما نشان می دهد که نیمی از جمعیتی که درگیر جنگ بودند از جامعه زنان بودند.

قیصری با بیان اینکه برای نسل نو امروز و کسانی که خاطره ای از جنگ ندارند، محتوای جذاب کمتر فراهم نشده است، بیان کرد: برای نوجوانان امروز که در گیر بمباران فرهنگی هستند به اندازه کافی مطلب خوب فراهم نکردیم که بتوانیم توجه آن ها را به حماسه و ارزش دفع مقدس معطوف کنیم و خوشبختانه این کتاب از جمله آثار ادبی است که به نسل نو ما هم خدمات و خاطرات جنگ را ارائه می دهد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این نشست با بیان اینکه کوشش می کنیم آثار و نوشته های نویسندگان بومی را معرفی کنیم، گفت: کوشش کتابداران ما در در کتابخانه های عمومی این است که در کنار رساندن کتاب به مخاطبان، به آنالیز و معرفی آثار بپردازند تا کتاب هایی که ارزش خواندن دارند بیشتر معرفی و شناخته شوند. ویژه برنامه های نقد و رونمایی کتاب نیز به همین دلیل برگزار می گردد.

او با اشاره به اینکه از ابتدای سال نشست های معرفی و رونمایی بسیاری در کتابخانه های عمومی اجرا شده است، افزود: بیشتر این نشست ها مربوط به آثار نویسندگان استانی است. نویسندگان فارس که در سطح ملی حرف برای گفتن دارند و با همین امکانات موجود در استان همیشه حامی کتاب و کتابخانه های عمومی بودند.

منوچهری همچنین خاطرنشان کرد: این مجموعه آمادگی دارد تا با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران و بنیاد حفط آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس به معرفی آثار تازه منتشر شده در حوزه داستان و خاطرات شهدای دفاع مقدس بپردازد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 اسفند 1398 بروزرسانی: 18 اسفند 1398 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 806

به "کتاب بهمن 65 در شیراز رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب بهمن 65 در شیراز رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید