کشف آلوده شدن کلیه با ویروس کرونا

به گزارش علی آباد جدید، محققان آمریکایی پیروز شده اند نشان دهند ویروس کرونا می تواند سلول های کلیه را آلوده کند و به آن آسیب رساند.

کشف آلوده شدن کلیه با ویروس کرونا

محققان دانشگاه دوک در کارولینای شمالی پیروز شده اند نشان دهند SARS-CoV-2 که ویروس عامل بیماری کرونا به شمار می رود، می تواند سلول های کلیه را به شکلی مستقیم آلوده کند.

به گزارش ساینس دیلی؛ طبق اعلام مهندسان پزشکی و ویروس شناسان دانشگاه دوک آمریکا، این کشف به شرح این مسئله که چرا در افرادی که به کرونا مبتلا شده اند، نارسایی حاد کلیه دیده شده است، یاری می نماید.

زمانی که بیماری کووید 19 در اوایل سال 2020 آغاز به پخش شدن در سراسر دنیا کرد، پزشکان می دانستند که این ویروس در وهله نخست سلول های دستگاه تنفسی را آلوده می نماید؛ اما با افزایش موارد ابتلا به کرونا، پزشکان به شکلی عجیب دریافتند بسیاری از بیماران، خصوصا آن هایی که به کرونایی شدید مبتلا شده بودند، دچار آسیب هایی به کلیه خود نیز شده اند.

این مسئله توجه دکتر سمیرا موسی (Samira Musah) استادیار رشته مهندسی پزشکی در دانشگاه دوک آمریکا را جلب کرد. او در بهار 2020 و زمانی که در یک نشست علمی که به شکل مجازی شرکت نموده بود، متوجه تحقیقات پزشکانی شد که اعلام می کردند چطور بیمارانی که هرگز مسائل کلیوی نداشتند، پس از ابتلا به کرونا، دچار بیماری کلیوی شده اند.

دکتر سمیرا موسی در این باره گفت: این مسئله بسیار شگفت آور بود که پزشکان می گفتند چطور بیمارانی که در سلامتی بوده اند، به ناگاه دچار آسیب کلیوی شده اند و به دیالیز احتیاج پیدا نموده اند. معین بود که ویروس [کرونا]کلیه را تحت تاثیر قرار می دهد؛ اما به علت آن که آن موقع در ابتدای همه گیری بود، هیچ کس مطمئن نبود که چه اتفاقی می افتد.

وی و تیم تحقیقاتی اش در پژوهش خود از شبه ویروس عامل کرونا استفاده کردند تا بتواند ویژگی های ویروس را تقلید کند؛ اما این شبه ویروس قادر به تکثیر نبوده و همین امر نیز آن ها را برای استفاده تحقیقاتی ایمن می ساخت.

آن ها در طی تحقیقات خود دریافتند که پروتئین اسپایک در ویروس می تواند به شکلی مستقیم به شماری از گیرنده های سطحی سلول های پودوسیت متصل گردد.

پودوسیت ها، سلول هایی در کپسول بومن درون کلیه ها هستند که حول مویرگ های گلومرولی پیچیده شده اند.

این تیم تحقیقاتی دریافتند درست مانند شبه ویروس، ویروس زنده نیز تمایل شدیدی به سلول های پودوسیت دارد و زمانی که ویروس کرونا سلول را آلوده می سازد، به تخریب پودوسیت ها اقدام می نماید و اگر صدمات وارده به سلول ها بسیار شدید باشد، پودوسیت ها می میرند.

حال این تیم تحقیقاتی از دانشگاه دوک آمریکا امیدوارند با توسعه پژوهش های خود، به مطالعه این مسئله بپردازند که سویه های مختلف کرونا چطور در سلول های کلیه رفتار می نمایند.

لازم به ذکر است این تحقیقات در 20 آوریل در مجله مرز ها در زیست شناسی سلولی و تکاملی (Frontiers in Cell and Developmental Biology) منتشر شد.

منبع: فرادید
انتشار: 26 خرداد 1401 بروزرسانی: 26 خرداد 1401 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 2165

به "کشف آلوده شدن کلیه با ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف آلوده شدن کلیه با ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید