30 طرح نوآورانه به توسعه حمل ونقل هوشمند شهری کشور یاری می نماید

به گزارش علی آباد جدید، فراخوان جذب ایده های فناورانه برای رویداد نوآورانه حمل و نقل هوشمند شهری منجر به ارائه 30 طرح و ایده خلاق شد.

30 طرح نوآورانه به توسعه حمل ونقل هوشمند شهری کشور یاری می نماید

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ فراخوان جذب ایده های فناورانه برای رویداد نوآورانه حمل و نقل هوشمند شهری منجر به ارائه 30 طرح و ایده خلاق شد. فراخوان این رویداد، برای بیش از 250 نفر از فعالان حوزه حمل و نقل هوشمند اعم از شرکت ها، نخبگان و اساتید دانشگاهی ارسال و در نهایت 30 طرح نوآورانه دریافت شد. ایده هایی خلاق که زمینه ساز تسهیل هوشمندسازی حمل ونقل شهری خواهند شد و مورد حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار خواهد گرفت.

رویداد فناورانه حمل ونقل هوشمند شهری 26 شهریورماه 1400 با موضوع مدیریت ترافیک و علایم ترافیکی هوشمند، حمل ونقل عمومی، مدیریت پارکینگ و پارک حاشیه ای، حمل ونقل اشتراکی، حمل ونقل بار و کالا برگزار می گردد.

حمل ونقل هوشمند یکی از مهم ترین مولفه های شهر هوشمند برای ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان و بهبود پایداری است و حرکت شهر ها به سمت هوشمندی، بیشتر با استقرار زیرساخت حمل ونقل هوشمند، در قالب یک شبکه حمل و نقل هوشمند آغاز می شوند. این صنعت کاربردی در ایران با کوشش شرکت های دانش بنیان و خلاق روندی رو به رشد یافته و ارائه طرح های فناورانه و ایده های نوین هم به آن شتاب داده است.

برگزاری نخستین دوره رویداد حمل ونقل هوشمند شهری در تیرماه بود و اکنون انتشار فراخوان برای برگزاری دومین دوره آن یاری می نماید ایده ها پس از تجاری شدن، ایران را یک گام عظیم به سمت هوشمندسازی حمل ونقل نزدیک می نمایند.

طرح ها را بشناسیم

این فراخوان منجر به ارسال 30 طرح فناورانه ای، چون خودروبان (دزدگیر خودرو با استفاده از پایش آن و صدور هشدار در هنگام سرقت)، سامانه تردد هوشمند (تشخیص عابر پیاده در گذرگاه ها و صدور هشدار برای خودروها)، سامانه هوشمند ارزیابی خسارت خودرو (تحلیل صحنه تصادف به صورت از راه دور برای ارزیابی خسارت، تشخیص مقصر و ...)، سامانه پایش تعاملی ناوگان حمل و نقل منظم (به اشتراک گذاری خدمات سرویس هوشمند ادارات و مدارس) و ارزیابی عملکرد و کنترل پروژه (سامانه نظارت و کنترل پروژه های حمل و نقل هوشمند) شده است.

از دیگر طرح های ارسالی می توان به مدیریت فضای پارکینگ (پارکینگ و پارک حاشیه ای هوشمند)، بهبود شرایط حمل و نقل عمومی (هم پیمایی در سفر های درون شهری با استفاده از مینی بوس های به همراه)، سیستم حمل ونقل همگانی تقاضا محور (ارائه خدمات حمل ونقل همگانی مینی بوس و ون در صورت وجود تقاضا)، سیستم هوش باکس (قفسه های هوشمند تحویل کالا برای سفارشات اینترنتی) و حمل ونقل هوشمند زباله (هوشمندسازی جمع آوری زباله به وسیله ایجاد اپلیکیشن و استفاده از سطل های هوشمند) اشاره نمود.

بعلاوه پارکینگ های هوشمند (رزرو جای پارک به وسیله اپلیکیشن)، پرداخت عوارض بر مبنای پیمایش (محاسبه اندازه عوارض ورود به طرح ترافیک براساس مدت زمان حضور در طرح با استفاده از تصاویر دوربین های پلاک خوان)، خودروی ویژه حمل محموله های حاصل از فروش اینترنتی (ایجاد شرایط تحویل ایمن و به موقع برای فروش های اینترنتی)، حاشیه نویسی وسائل نقلیه برای نظارت بر ترافیک (حاشیه نویسی وسائل نقلیه با استفاده از جریان داده های ویدئویی برای نظارت بر ترافیک)، داده های هوشمند مبدا - مقصد سفر های وسائل نقلیه در شهر (هوشمندسازی اطلاعات مبدا-مقصد سفرها)، مدیریت هوشمند پارک های حاشیه ای (راه کار های هوشمندسازی پارکینگ و پارک حاشیه ای)، سامانه بی پارک (پارک حاشیه ای هوشمند) و سامانه بینا تک (سامانه پردازش تصویر مبتنی بر یادگیری عمیق) دیگر طرح های ارائه شده است.

البته طرح هایی، چون سامانه سپر تا سپر (سامانه جامع خدمات هوشمند خودرویی تعمیر و نگهداری هوشمند و ...)، سامانه ساهب (احراز هویت الکترونیکی رانندگان کامیون سازمان راهداری) و سامانه هوشمندسازی تابلو های کنترل سرعت (هوشمندسازی پیغام های تابلو های کنترل سرعت) هم به این رویداد رسیده است.

پایش سلامت روسازی راه ها با استفاده از حسگر های فیبر نوری (پایش مستمر، لحظه ای و بلند مدت سلامت سازه ای راه ها با استفاده از حسگر های فیبر نوری)، ردیاب مقرون به صرفه قیمت با قابلیت شخصی سازی (ردیاب چند منظوره با استفاده از فناوری های مقرون به صرفه قیمت) و سیستم آنلاین برداشت آمار ترافیکی راه (تردد تعداد مغناطیسی برای تردد هوشمند خودرو ها در راه ها و مراکزی که تردد خودرو دارند) هم قرار است به هوشمندسازی حمل و نقل کشور یاری کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 شهریور 1400 بروزرسانی: 12 شهریور 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1886

به "30 طرح نوآورانه به توسعه حمل ونقل هوشمند شهری کشور یاری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 طرح نوآورانه به توسعه حمل ونقل هوشمند شهری کشور یاری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید