7 نماد مشهور و شناخته شده همراه با معنی و ریشه آن ها

به گزارش علی آباد جدید، خبرنگاران: حرف زدن و صحبت کردن امروزی، با گذشته تفاوت زیادی دارد و بسیاری از چیز ها تغییر کرده است. در حال حاضر با با استفاده از علامت ها و علائم اختصاری با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم و کلمات کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

7 نماد مشهور و شناخته شده همراه با معنی و ریشه آن ها

به عنوان مثال، انگلیسی زبان ها از واژه lol (خندیدن با صدای بلند) برای نشان دادن خوشحالی خود استفاده می کنند و یا آنکه عده زیادی برای ابراز علاقه به هم قلب نشان می دهند. اما این علامت ها و نماد ها از کجا آمده و ریشه شان به کجا باز می شود؟

ما در این مقاله قصد داریم ریشه ها و چگونگی شکل گیری 7 نماد بسیار مشهور را مورد بررسی قرار داده و آن ها را برای شما بیان کنیم. توضیحات ارائه شده را با دقت بخوانید تا با چگونگی شکل گیری نماد های مشهور آشنا گشت.

1. علامت وَ (and) (&)

این نماد (&) در واقع حرف عطف لاتین et یا همان and انگلیسی را نشان می دهد. این نوشتار ابتدا توسط تیرو منشی سیسرون در روم باستان اختراع گشت. تیرو برای تسریع فرایند نوشتن، گروهی از علامت های اختصاری را توسعه داد که بعد ها به خط تیرونین شهرت یافت.

قرن ها بعد، این علامت در قاره اروپا و آمریکا بسیار رواج یافت و برای مدت ها جزء الفبای انگلیسی به شمار می رفت. کلمه انگلیسی ampersand (&) در واقع از ترکیب And per se and تشکیل شده و معلم ها از آن برای تلفط حروف A تا Z استفاده می کردند. در طول زمان، حروف E و T با یکدیگر ترکیب شدند و نماد امروزی را به وجود آوردند.

2. نماد قلب

همه به این موضوع واقفند که قلب منزلگاه عشق است، اما نمادی که برای نشان دادن قلب به کار می رود، هیچ شباهتی به شکل واقعی قلب انسان ندارد. نظریه های مختلفی در این زمینه مطرح شده که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

هنگامی که قو ها در میان دریاچه به یکدیگر نزدیک می شوند، نماد خاصی شبیه به علامت قلب شکل می گیرد. در بسیاری از فرهنگ های جهان، این پرندگان به خاطر آن که برای همیشه کنار هم هستند، به عنوان سمبل عشق و وفاداری شناخته می شوند.

تئوری بعدی، ریشه نماد قلب را در برگ پیچک می داند. در نقاشی های یونانی ها معمولا پرتره هایی از دینوسوس - خدای زراعت و احساس - بر روی برگ های پیچک دیده می شد.

3. نماد بلوتوث

در قرن دهم پس از میلاد مسیح، پادشاهی به نام هارالد بالتاند در دانمارک حکومت می کرد. این فرد به خاطر متحد کردن قبایل دانمارک و ساختن کشوری واحد، در تاریخ شهرت زیادی دارد. او به بلو بری علاقه زیادی داشته و حداقل یکی از دندان هایش آبی رنگ بوده اند. به همین دلیل به بالتاند لقب بلوتوث (Bluetooth) داده بودند.

اگر دقت کنید، فناوری بلوتوث نیز می تواند چند دستگاه را به یکدیگر متصل کند. نماد امروزی که بلوتوث را نشان می دهد، از دو نشان اسکاندیناویایی تشکیل شده است: Hagall که لغتی مشابه با H لاتین است و Bjarkan که معادل B در لاتین به شمار می رود. این دو نشان از نام هارالد بالتاند گرفته شده اند. نخستین دستگاه بلوتوثی نیز شبیه دندان بود و رنگ آبی داشت.

4. نماد پزشکی

عده کمی از فلسفه این علامت (یک چوب همراه با دو بال و مار هایی که به دورش پیچیده اند) آگاهی دارند. نماد پزشکی که بیشتر در داروخانه ها دیده می شود، توسط یک اشتباه شکل گرفته است.

بر اساس یکی از افسانه های یونان، هرمس خدای باستانی یک چوب جادویی به نام عصای چاووش (Caduceus) در اختیار داشت که شبیه به ابزار های پزشکی مدرن به نظر می رسید. این عصای قدرتمند می توانست هر گونه نیرنگ و سازش دشمنان را متوقف کند، اما هیچ ربطی به پزشکی نداشت.

واقعیت این است که بیش از 100 سال پیش، پزشکان ارتش آمریکا این عصا را با چوب دستی استقلبیوس (بال نداشت و تنها یک مار در آن به چشم می خورد) اشتباه گرفتند. به خاطر آن که استقلبیوس الهه شفا و دارو بود، این اشتباه کاملا قابل درک جلوه می کرد. امروزه علامت مذکور ریشه دوانده و در اماکن پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

5. نماد روشن کردن دستگاه

این علامت در همه جا دیده می شود، اما کمتر کسی از علل به کار گیری آن آگاهی دارد. مهندسان دهه 1940 میلادی از سیستم دو تایی (binary) برای نشان دادن شرایط کلید ها استفاده می کردند. در آن زمان، 1 به معنای روشن و 0 به معنای خاموش بود. در گذر زمان، 0 و 1 با یکدیگر ترکیب شدند و علامت امروزی را به وجود آوردند.

6. نماد صلح

نماد صلح در جریان تظاهرات سال 1958 علیه سلاح های هسته ای اختراع شد. این سمبل از علامت های با پرچم برای حروف N و D تشکیل شده که اولِ کلمات عبارت Nuclear Disarmament به معنای خلع سلاح هسته ای هستند.

در زبان پرچم ها، حرف N به معنای نگه داشتن پرچم ها به صورت V برعکس است و D نیز به معنای بالا و پایین نگه داشتن آن ها در جهت مخالف تلقی می شود. این علامت ها نماد صلح امروزی را تشکیل دادند.

7. نماد OK

حتما شما نیز تا به حال از دست خود برای رساندن مفهوم OK استفاده کرده اید. معمولا آشپز ها هنگام رضایت داشتن از طعم غذا این کار را انجام می دهند. البته این علامت در برخی کشور ها پیام مثبتی به همراه ندارد. فرانسوی ها آن را به معنای فردی که هیچ چیز ندارد، تلقی می کنند. نظریه های مختلفی برای این نماد مطرح می شود:

برخی ها آن را مخفف عبارت Old Kinderhook محل تولد مارتین فن بورن هشتمین ریس جمهور آمریکا می دانند. در طول کمپین انتخاباتی او، فن بورن برای خودش نام مخففی انتخاب کرد که از از محل تولدش نشات می گرفت. شعار کمپین او Old Kinderhook is O. K بود و پوستر ها نیز فردی را با ژست OK نشان می دادند.

فرضیه مشابهی برای اندرو جکسون هفتمین رئیس جمهور آمریکا وجود دارد. وی این اصطلاح را هنگام نهایی کردن تصمیم هایش به کار می برد. او به جای استفاده از عبارت All correct از معادل آلمانی آن یعنی Oll korrect استفاده می کرد که به اختصار OK خوانده می شود.

بسیاری این نماد را شبیه به علامت مودرا - ژستی نمادین در هندو ها و بودایی ها می دانند. مودرا در آموزش و تمرینات مخصوص استفاده می شود و بسیاری از هندی ها اعتقاد دارند که شخص بودا این ژست را ابداع کرده است.

منبع: brightside

منبع: برترین ها
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1198

به "7 نماد مشهور و شناخته شده همراه با معنی و ریشه آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 نماد مشهور و شناخته شده همراه با معنی و ریشه آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید