جراح موفقی که سواد خواندن و نوشتن ندارد!

به گزارش علی آباد جدید، موفقیت یک زن جراح آفریقایی که سواد خواندن و نوشتن ندارد به سوژه رسانه ها تبدیل شده است.

جراح موفقی که سواد خواندن و نوشتن ندارد!

به گزارش گروه حوادث خبرنگاران از خبرنگاران، زن بی سواد پابرهنه ای که زمانی در منطقه ای کوهستانی در اتیوپی زندگی می کرد با وجود آنکه نمی تواند بخواند و بنویسد حالا تبدیل به امید آینده پزشکی آفریقا شده است. مامیتو گاش 16 ساله بود که در سال 1963 اولین فرزندش را در کلبه ای گِلی واقع در روستای مرتفع کوهستانی در اتیوپی به جهان آورد.

در حالی که او چهار روز درد شدیدی را تحمل می کرد انتها فرزندش را مرده به جهان آورد که باعث ایجاد فیستول زایمان در این زن شد. این یک آسیب ویرانگر بود که هنگام زایمان آسیب زا به وجود آمد. سرنوشت او را برای درمان به آدیس بابا کشاند، جایی که او توسط یک جراح و پزشک ماهر استرالیایی با نام کاترین هملین تحت درمان قرار گرفت.

گاش 73 ساله که همیشه خود را وامدار شانس دوم زندگی اش (آشنایی با دکتر هملین) می داند با قرار دریافت در کنار این جراح بزرگ استرالیایی توانست عمل جراحی فیستول را فرا گیرد. دکتر هملین قبل از مرگش در 18 مارس 2020 در سن 96 سالگی تمام فنون عمل جراحی فیستول را به گاش آموخت. زنی که در تمام این سال ها مربی، مادر و دوست دائمی گاش شد و به او برای نجات زنانی که زمانی به عنوان جذامیان قرن 20 یاد می شدند جراحی فیستول آموخت.

در سال 1957 هملین، بیمارستان آدیس بابا فیستولا که تنها مرکز درمانی جهان برای انجام ترمیم زایمان برای زنان فقیر بودرا افتتاح کرد. تا به امروز بیش از 30 هزار زن از سراسر جهان با گرایش های مذهبی مختلف به صورت رایگان در این بیمارستان پذیرفته شده و تحت درمان قرار گرفته اند. به علت این منش و روح بزرگ خانم هملین بود که پس از 7 ماه از سوگ مادرش (هملین)، رئیس بیمارستان آدیس بابا فیستولا او را ترغیب کرد تا به کارش بازگردد.

گاش در سال 1989 ، مدال طلای جراحی را از کالج سلطنتی جراحان لندن دریافت کرد. در سال 2018 در فهرست صد زن، منتخب BBC World که شامل رهبران جهان، پیشگامان صنعت و قهرمانان بود او در رده 32 جای گرفت.

گفتنی است؛ گاش که اکنون 73 سال دارد با وجود آنکه هنوز قادر به خواندن و نوشتن نیست به عنوان امید آینده پزشکی آفریقا بشمار می رود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1629

به "جراح موفقی که سواد خواندن و نوشتن ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جراح موفقی که سواد خواندن و نوشتن ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید