درد معده؛ انواع درد شکم و معده، علائم و نحوه درمان

به گزارش علی آباد جدید، درد معده یا دل درد می تواند ناشی از بیماری های مختلف مانند زخم معده، سنگ صفرا، یبوست، سوء هاضمه، عدم تحمل لاکتوز، درد تخمک گذاری و ... باشد که هر کدام علائم و درمان مخصوص خود را دارند.

درد معده؛ انواع درد شکم و معده، علائم و نحوه درمان

با توجه به این که انواع بسیار مختلفی از درد معده و دل درد وجود دارد همواره نمی توان به آسانی فهمید که مشکل از کجاست. متخصصان بر این اساس راهکارهایی را یافته اند تا بتوان به یاری آنها علائم و نشانه ها را شناسایی کرد. در ادامه با انواع دردهای شکمی، علائم و راهکارهای درمانی آنها آشنا شوید.

دردهای ناشی از سنگ صفرا

علائم بیماری

درد وحشتناک و مداوم در سمت راست و التهاب لگن که گاهی درد آن به وسط کمر و استخوان کتف هم می رسد و از چند دقیقه تا چندین ساعت به طول می انجامد. تکرار این درد زمان بندی دقیقی ندارد و شاید شما تهوع و استفراغ، تب، زرد شدن پوست، سفید شدن چشم، لرز و خارش پوست را نیز تجربه کنید

این کار را انجام دهید

سنگ کیسه صفرا که در صفرا ایجاد می شود از مواد شیمیایی داخل صفرا مانند کلسترول ایجاد می شود. با یک پزشک متخصص در این رابطه صحبت کنید چرا که به منظور از بین بردن آن ممکن است احتیاج به یک عمل جراحی داشته باشید.

دردهای شکمی ناشی از یبوست

علائم بیماری

باد شکم، گرفتگی عضلات، حالت تهوع و بی اشتهایی و نیز کاهش دفع مدفوع

این کار را انجام دهید

فیبر بیشتری را بهره ببرید. از جمله منابع فیبر می توان به سبزیجات، غلات، حبوبات و میوه جات اشاره نمود. همچنین باید آب بیشتری بنوشید و در عوض کمتر چایی بخورید و از الکل پرهیز کنید چرا که این مواد یبوست را تشدید می کنند.

همچنین ورزش می تواند تحرک روده را افزایش دهد. بعضی از بیماران استفاده کوتاه مدت از ملین را نیز مفید می دانند اما برای انتخاب بهترین راه بهتر است با یک پزشک داروساز مشورت کنید. اگر دچار خونریزی، کاهش وزن و یا دردی هستید که به مسکن ها نیز واکنشی نشان نمی دهد بهتر است یک پزشک متخصص را دیدار کنید.

درد مرتبط با عفونت و یا سنگ کلیه

علائم بیماری

درد در کناره های شکم و یا پشت کلیه که گاهی نیز دردش به کشاله ران هم می رسد. این بیماری ممکن است با استفراغ، بی اشتهایی، افزایش دمای بدن، لرز، اسهال، مشکل در ادرار، درد در هنگام ادرار و نیز ادرار خونی همراه شود.

این کار را انجام دهید

سنگ کلیه از ضایعات خون به وجود می آید و می تواند قسمتی از مجاری ادراری را مسدود کند. در چنین شرایطی بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید و مایعات بسیار بخورید تا بتوانید باکتری ها را از بین برده و سنگ را دفع کنید.

درد معده و شکم به خاطر عدم تحمل لاکتوز

علائم بیماری

بادکردن و یا درد معده و نیز دفع مدفوع غیر عادی پس از خوردن شیر و یا دیگر انواع لبنیات

این کار را انجام دهید

افرادی با این بیماری در هضم قند لاکتوز در شیر مشکل دارند. در این مواقع سعی کنید مدت کمی از خوردن لبنیات پرهیز کنید و پس از چند روز ببینید که آیا علائم بیماری عدم تحمل لاکتوز از بین می فرایند یا خیر و اگر علائم از بین رفتند مقادیر کمی از لبنیات را بهره ببرید و ببینید آیا علائم بیماری بر می گردند یا نه. اگر عدم تحمل لاکتوز داشته باشید و احساس کنید که باید از لبنیات دوری کنید، با یک پزشک و یا یک متخصص تغذیه مشورت نمایید.

درد ناشی از ورم معده و یا زخم معده

علائم بیماری

احساس درد در قسمت بالای شکم به صورت موضعی به گونه ای که در صورت خالی بودن شکم بدتر شود و موجب بیدار شدن شما در نیمه شب شود. این درد با خوردن غذا بهتر می شود. همچنین ممکن است این بیماری با حالت تهوع و استفراغ همراه شود.

این کار را انجام دهید

هم ورم معده و هم زخم معده می توانند حاصل استفاده بیش از حد از داروهای ضد التهاب مانند آسپرین و ایبوپروفن و یا عفونت باکتریایی هلیکوباکتر پیلوری باشند. در این حالت شما احتیاجمند به انجام آزمایش هلیکوباکتر پیلوری هستید که باید با نظر پزشک انجام شود.

اگر بیماری شما عفونی نباشد داروی ضد اسید برای شما تجویز می شود اما اگر عفونتی دیده شود علاوه بر آنتی اسید، آنتی بیوتیک نیز تجویز می شود. اگر بیماری شما با استفراغ خونی و یا مدفوع خونی همراه باشد یعنی شما دچار زخم معده هستید.

درد تخمک گذاری

علائم بیماری

درد شدید و ناگهانی در دو طرف معده پشت استخوان لگن که تا 48 ساعت به طول می انجامد و مخصوص خانم هاست. گاهی در این شرایط خانم ها خونریزی را نیز تجربه می کنند.

این کار را انجام دهید

یک دوش آب داغ می تواند یاری کننده باشد. دارو های بدون نسخه مانند پاراستامول و ایبوپروفن نیز می توانند در کاهش درد شما یاری کننده باشند. برای تهیه دارو بهتر است با یک داروساز صحبت کنید. اگر خونریزی عجیبی را تجربه می کنید و دردتان برای بیشتر از 3 روز طول کشید با یک پزشک مشورت کنید.

سندروم روده تحریک پذیر

علائم بیماری

ناراحتی و درد معده که با اسهال و یبوست همراه است و افراد به صورت مکرر به دستشویی احتیاجمند می شوند و از باد معده و نفخ رنج می برند.

این کار را انجام دهید

غذاهایی مانند غذاهای شیرین، چرب و نیز غذاهایی که از فیبر بالایی بهره می برند به راحتی می توانند در روده تخمیر شوند و مسبب ایجاد گاز اضافی و التهاب درآن شوند بنابراین باید در مصرف آنها احتیاط کرد.

کربوهیدرات های پیچیده مخصوصی که به آنها پروبیوتیک گفته می شود می توانند از فراوری گاز و ایجاد التهاب در کسانی که از سندروم روده تحریک پذیر رنج می برند جلوگیری کنند.

التهاب معده ای روده ای

علائم بیماری

گرفتگی عضلات شکم و اسهال مکرر، تهوع و استفراغ که با سردرد و تب همراه است.

این کار را انجام دهید

دو دلیل عمده ایجاد التهاب معده ای روده ای در بزرگسالان می تواند نوروویروس و مسمومیت غذایی باشد. با یک دکتر داروساز صحبت کنید تا برایتان او آر اس و یا داروی ضد تهوع تجویز نماید. اگر علائم بیماری شدید بود و برای بیش از 2 یا سه روز ادامه داشت بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

سوء هاضمه

علائم بیماری

درد شدید و نفخ در قسمت بالای شکم که با آروغ زدن بهتر می شود.

این کار را انجام دهید

از مواردی مانند غذاهای سنگین و چرب و نیز الکل دوری کنید. وعده های غذایی خود را منظم کنید و با آرامش غذایتان را بجوید. همچنین می توانید با یک پزشک و یا یک داروساز برای استفاده از داروهای مناسب مشورت کنید و یا درمان خانگی سوء هاضمه با داروهای گیاهی را امتحان کنید.

عدم تحمل گلوتن و سلیاک

علائم بیماری

درد شکم، باد، یبوست و نفخ. درد شکم و نفخ می تواند نشانه ای از عدم تحمل گلوتن باشد و یا حتی بیماری بزرگتری مانند سلیاک باشد. بیماری سلیاک یک بیماری خود ایمنی است و ربطی به آلرژی و یا عدم تحمل یک ماده غذایی ندارد. دلیل ایجاد این بیماری واکنش بدن به گلوتن (یک پروتئین موجود در گندم، گندم سیاه و جو) است.

این کار را انجام دهید

اگر به این نتیجه رسیدید که دچار عدم تحمل گلوتن هستید بهتر است با یک پزشک مشورت کنید. بسیاری از کسانی که از کم خونی رنج می برند نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

آیا انواع دیگری از درد معده را که در این مقاله به آن اشاره نشد سراغ دارید؟ برای درمان آن چه پیشنهاداتی دارید؟ دیدگاه های خود را با مخاطبان خبرنگاران درمیان بگذارید.

برگرفته از: express

گروه سلامت خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: aliabad-new.ir شناسه مطلب: 1544

به "درد معده؛ انواع درد شکم و معده، علائم و نحوه درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد معده؛ انواع درد شکم و معده، علائم و نحوه درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید